ההבדלים בין פיזיותרפיה אקטיבית לפסיבית

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

 

פיזיותרפיה אקטיבית לעומת פסיביתפיזיותרפיה היא תחום העוסק  בפעילויות של הגוף, תנועות ושיטות ריפוי פיזי לשיפור התנועה ותפקוד הגוף. התרגילים מיועדים לטיפול במגוון תחומים והמטפלים מתמחים בפיזיותרפיה נוירולוגית, טיפול במערכת הלב, כלי הדם והנשימה, גריאטריה, או נכויות.

פיזיותרפיסטים אפשר למצוא במחלקות השונות בבתי החולים, כולל במחלקות הגריאטריה ובין אם זה במחלקות הנוירולוגיות או מחלקות שיקומיות.

מה ההבדל בין הפיזיותרפיה האקטיבית לפסיבית?

כל שיטה מתבצעת באופן ייחודי, ונושאת את היתרונות והחסרונות שלה.

פיזיותרפיה אקטיבית – זוהי פיזיותרפיה בה המטופל פועל אקטיבית, עושה תנועות, פועל, מפעיל את השרירים שלו באופן אקטיבי, גם אם המטפל מעורב, עושה התרגילים הוא המטופל באופן אקטיבי.

פיזיותרפיה פסיבית – לעתים פיזיותרפיה זו מקדימה את הפיזיותרפיה האקטיבית, כהכנה מתאימה של הגוף לתרגילים האקטיביים. פיזיותרפיה זו ניתנת לביצוע בשכיבה ומטרתה היא שיכוך הכאב. פיזיותרפיה זו אינה כוללת את התזוזה של השרירים של המטופל באופן אקטיבי על ידו. כאשר הכאב של המטופל יפחת, יתכן ויתחילו לעשות פעילויות אקטיביות ויעבירו לפיזיותרפיה אקטיבית.

לא קיימת שיטה מומלצת יותר, והטיפול צריך להיות נכון ומתאים למטופל. כך, למשל, אדם שמתקשה להזיז את השרירים שלו מכאב, עשוי להתחיל עם פיזיותרפיה פסיבית במטרה להקל על הכאב שלו ולאפשר לו לעבור בהדרגה לפיזיותרפיה אקטיבית, כלומר, שיטה במהלכה המטופל ייקח את ה"מושכות" לידיו ויתחיל לבצע תרגילים אקטיביים בכוחות עצמו.

פיזיותרפיה אקטיבית ופסיבית בתחומי טיפול שונים

פיזיותרפיה נוירולוגית היא שיטת טיפול המותאמת למטופלים הסובלים מהפרעות נוירולוגיות שונות, כמו למשל אנשים הסובלים מכאב, טרשת נפוצה, או פרקינסון. בעיות אלו כוללות במקרים רבים בעיות ראיה, שיווי משקל ועוד בהתאם לפגיעה.

דוגמא לטכניקה פסיבית של פיזיותרפיה היא שימוש בגישות שונות להפחתת כאב. לשם כך \פותחה שיטת מכשיר ה-TENS המשמש לסיוע בהתמודדות עם כאב. מכשיר זה מבוסס על עקרון ה"שער" במערכת העצבים האומר כי כאשר יש שני גירויים – האחד כואב והשני גירוי תחושתי אחר, הגירוי התחושתי עשוי לגרום לבלימת הגירוי הכואב ובכך להוריד את עוצמת הכאב. מכשיר ה TENS שולח אימפולסים חשמליים ובכך "סוגר" את המעבר לכאב בעמוד השדרה.

איזה תרגילים מבוצעים בפיזיותרפיה אקטיבית?

כל הפעילויות האקטיביות המוכרות המיועדות לחיזוק השרירים ושיפור היציבות וכיוצא בזה. פילאטיס למשל היא דוגמא לפעילות בה מבצעים תרגילים אקטיביים, שהמטרה בתרגילים אלו היא הפעלה של השרירים העמוקים של ליבת הגוף והתרגילים שעושים במסגרת זו היא בהתאם לבעיה ממנה סובל האדם. כלומר יש תרגילים המיועדים לכאבי גב, כאבי צוואר ועוד.

פיזיותרפיה היא תחום רחב מאד וכוללת תרגילים שונים ומגוונים ובתחומים שונים. לכן יש להתאים לאדם הספציפי את התרגילים המתאימים לו ואת הדרך הנכונה לו. לכן אין עניין רק לעשות תרגילים אלא יש לעשות את התרגילים הנכונים בשלבים הנכונים כדי להשיג את התוצאה הרצויה.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

גלית ברגר

גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.

באנר המרכז לפיזיותרפיה

דיקור סיני

לפני מספר עשורים הגיעה הרפואה הסינית לישראל. הוא הגיע עם מטפלים ישראלים אשר למדו את התורה בחו"ל, וכיום הרפואה הסינית בישראל היא כה מפותחת, עד

לקריאת המאמר »

שיקום נוירולוגי לילדים

טיפול מקיף ורב מקצועי – שיקום נוירולוגי לילדים תינוקות, פעוטות וילדים רבים סובלים מבעיות שונות אשר מקורן במוח ובמערכת העצבים, ומצריכות טיפול ושיקום נוירולוגי. התפתחות

לקריאת המאמר »

פסיכולוג לגיל השלישי

סיוע משמעותי בהתמודדות עם אתגרי הזקנה – פסיכולוג לגיל השלישי הגעה לגילאים מתקדמים, המכונים באופן כללי "הגיל השלישי", מלווה ברבים מן המקרים בהתמודדות נפשית משמעותית

לקריאת המאמר »
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!