דיקור אורטופדי – למה מומלץ לעור טיפול זה?

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

דיקור אורתופדי - למי הוא טוב?
דיקור אורתופדי – למי הוא טוב?

דיקור אורטופדי או בשמו הנוסף- דיקור יבש, הוא טכניקת טיפול מערבית וחדשה ההופכת להיות נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות ומשמשת פיזותרפיסטים ואורתופדים רבים לצרכים רפואיים, במטופלים הסובלים מכאבי שרירים.

דיקור אורטופדי ודיקור סיני הינן טכניקות השונות זו מזו. דיקור אורטופדי למעשה מתבסס על עקרונות של הרפואה המערבית ובטיפול בכאבי שרירים וכאבים שמקורם ממקור שריר כמו כאבי ראש, גב, סינוסיטיס ורבים אחרים.

מתי משתמשים בדיקור אורטופדי ומהי מטרתו?

טכניקת הדיקור מתמקדת בנקודות מיוחדות המכונות בשם נקודות הדק הממוקמות באזורים כאובים בשריר.

נקודות הדק למעשה מאופיינות בהעדר חמצן הגורם להתקשות של השרירים אשר בהמשכה גורמת לכאב.

עומס יתר של השרירים, המפרקים והרצועות, ופציעות מובילים להיווצרות נקודות הדק בשרירים. דיקור אורטופדי מסייע בטיפול בכאבים שמקורם גם בפעילות ספורטיבית, תנוחות לא נוחות בעת השינה, ישיבה לא נכונה ופריצות דיסק.

כאב שרירים המופיע בנקודה מסויימת בגוף מלווה לעיתים גם בכאב המוקרן לאזורים נוספים כמו הגפיים, הראש והצוואר. מטופלים רבים הסובלים מכאבי שרירים מתלוננים גם על סחרחורות, בחילות, כאבי ראש, לחץ דם גבוה ורעד.

רופאים פעמים רבות מפנים מטופלים הסובלים מכאבים לבדיקות הדמיה כמו CT או MRI לצורך איתור הגורם. במקרים בהם לא ניתן לאבחן את מקור הבעיה, יתכן וקיימות נקודות הדק בשריר המצריכות טיפול מקומי.

מטרת הטיפול בדיקור יבש היא לשחרר קיצור שרירי, אשר לוחץ על העצב או גורם לגירוי עצבי. באמצעות פעולת הדיקור ושיטות הרפייה שונות המשיכה המתמשכת של סיבי השרירים המקוצרים. שיטת זו יעילה מאוד ופועלת לשחרור שרירים מכווצים, אשר גורמים לכאב הנגרם ממתיחת שרירים.

שיטת הטיפול דיקור אורטופדי

זיהוי מקור הכאב הינו צעד הכרחי לצורך קיום טיפול איכותי היות והוא יכול לנבוע ממקור עצבי כמו גם מקור שרירי.

זיהוי המקור מביא לתוצאות מהירות ומסייע להשבת השרירים לתפקוד תקין ובנוסף להפחתת הכאב והכאב המוקרן לאזורים נוספים בגוף.

הטיפול בכשל שרירי המלווה בכאב כרוני אינו מתאפשר באמצעות טיפול תרופתי. דיקור יבש מאפשר טיפול מקומי במקרים אלה ללא צורך בהחדרת חומרים כימיים לגוף.

דיקור יבש נעשה באמצעות מחטים מתכתיות וסטריליות המוחדרות לנקודות מסוימות בגוף המגרות את השרירי.

ההבדל המהותי בין דיקור סיני לבין דיקור אורטופדי נאוץ בעובדה שבמסגרת דיקור סיני מדקרים נקודות במרידיאנים בגוף כדי לפתוח חסימה אנרגטית לפי האמונה הסינית הרווחת.

דיקור אורטופדי לעומת זאת מתבסס על הידע של הרפואה המערבית, ונעשה באמצעות מחטים דקות המוחדרות עמוק אל רקמת השריר, בייחוד לאזור של סיבי השריר שנמצאו פגועות ומקוצרות.

החדרת המחט לרקמת שריר בריאה, אינה מלווה בכאב אולם מחט המחודרת לסיבי שריר מקוצרים, פצועים מלווה בתחושת כאב.

תחילה נוצר גירוי חיישני וכיווץ אשר יוצר בהמשך תגובת שחרור סיבי השריר, בהמשך המחט המוחדרת יוצרת פציעה קלה וזעירה ברקמה אשר מגבירה את זרימת הדם לאזור ולפיכך מקדמת את תהליך הריפוי של  סיבי השריר אשר גורם למערכת העצבית לשוב ולתפקד בצורה תקינה מחדש.

סיבוכים אפשריים בזמן דיקור אורטופדי

ככלל הטיפול הינו שיטה בטוחה ויעילה אשר לעיתים נדירו בלבד יכולה להוביל לסיבוכים. הסיבוכים השכיחים הם החמרת הכאב למשך יום או יומיים לאחר יישום הטיפול, התעלפות בעת הדיקור היבש באזור שרירי הצוואר. הסיבוכים האפשריים כוללים התנקבות של הריאות בעת פעולת הדיקור  בבית החזה.

במקרים בהם מופיעים קוצר נשימה או כאב חד בנשימה לאחר הטיפול חשוב לפנות לייעוץ רפואי. כמו כן, דיקור במחט עשוי לגרום לזיהום או דימום מקומי.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.