הידרותרפיה לנשים בהריון

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

טיפולי הידרותרפיה הם טיפולים איכותיים הנוגעים בכל שכבת גיל, החל מתינוקות וכלה בקשישים. עבור כולם, נמצאים הטיפולים בתוך המים כמקלים, מבריאים ומסייעים בהתפתחות תקינה ובריאה. גם עבור נשים בתקופת ההיריון יש מקום של כבוד לטיפולי ההידרותרפיה. למעשה, ישנה המלצה גורפת של כלל אנשי המקצוע בתחומי לידה ובריאות האישה, ללוות את תהליך ההיריון בטיפולים כאלו. הידרותרפיה לנשים בהריון לא רק מקלה על כאבים וקשיים המאפיינים את תקופת ההיריון ונובעים מהשינויים המתחוללים בגופנו אלא גם בעלי השפעה מכרעת על הנפש והרגשות המועצמים בתקופה זו.

מוכר וידוע כי עבור רוב הנשים בהריון, זוהי תקופה מאתגרת. לפן הרגשי שמתבטא ברגשות כלפי שינוי הגוף, החרדות שהכל יהיה בסדר אצלנו ואצל העובר וכד' מתווספים עומסים וקשיים שהם תוצאה של השינוי בגוף שלנו והגוף הקטן שמתפתח בפנים. ישנה תחושה של כובד. קושי גובר לזוז ולנוע, כאבים בגב וברגלים ובמפרקים, נשימה קשה יותר, איכות שינה שנפגעת זרימת דם שנפגעת ועוד מגוון רחב של אתגרים וקשיים. הידרותרפיה לנשים בהריון נותנת מענה למירב סוגיות אלו, מקלה או פותרת אותן והופכת את תקופת ההיריון לחוויה שיכולה להיות גם קלה ונעימה יותר.

יתרונות הידרותרפיה לנשים בהריון

הידרותרפיה לנשים בהיריון מביאה את יתרונות הטיפול במים אל מול שלל הבעיות המאפיינות את השהיה מחוצה להם. למים יש כמההידרותרפיה לנשים בהריון לא רק מקלה על כאבים וקשיים המאפיינים את תקופת ההיריון ונובעים מהשינויים המתחוללים בגופנו אלא גם בעלי השפעה מכרעת על הנפש והרגשות המועצמים בתקופה זו. תכונות מובהקות: כאשר הם חמימים, המים מקילים על העומס הפיזי של הגוף, מרגיעים, משקיטים, מפחיתים חרדות ומנקים את הראש ומאפשרים לנו להתחבר בשקט ובשלווה לגוף שלנו. העובדה כי במים המשקל שהתווסף לנו פחות בא לידי ביטוי, שכן כח הכבידה אינו רגיל בהם, מאפשר לנו גם להקל על הכאבים ולחזק את הדרוש חיזוק, מבחינה גופנית, כדי שנרגיש טוב יותר. ישנם כמה נקודות וקשיים ספציפיים המאפיינים את תקופת ההיריון. נמנה כמה מהם ואת הפתרונות שמציעים טיפולי הידרותרפיה לנשים בהריון.

כאבים וכאבי גב. ההיריון יכול להיות מלווה בכאבי מפרקים ובעיקר כאבי גב. הסיבה לכך היא המשקל הכבד שמתווסף לנו פתאום וביחוד העובדה כי המשקל העודף מתרכז בבטן וזו מצידה מפעילה לחץ ועומס על עמוד השדרה שנמצא מנגד. הכאבים לא מאחירם לבוא והם משפיעים על התפקוד היומיומי שלנו וגם על איכות השינה בלילה, דבר המביא לעייפות ולגלגל בלתי נגמר של קשיים.

הידרותרפיה לנשים בהריון מסייעת לחיזוק השרירים והרגלים של יציבה נכונה, גמישות רבה יותר וכדו, שיש בהם כדי להכיל או להקל על הכאבים ולא פחות חשוב- למנוע אותם. כל התרגילים הללו אפשריים, בגלל תכנות המים והעדר המשקל שהם מאפשרים ושללא המים לא הינו מסוגלים לבצע אותם, ולכן אין על הגוף עומסים ולחצים בעת התרגול.

הרחבת טווח התנועה והתכווצות, כאבי שרירים ובצקות. נשים בהריון רבות מתקשות לבצע תנועות שהיו רגילות להן הוא לבצע פעילותישנם כמה נקודות וקשיים ספציפיים המאפיינים את תקופת ההיריון. נמנה כמה מהם ואת הפתרונות שמציעים טיפולי הידרותרפיה לנשים בהריון. ספורטיבית מיטיבה ((ומותאמת למצב ההריוני).  אספקת הדם לאיברים וחלקים שונים בגוף עלולה להיות מופרעת ולגרום להתכווצות שרירים. ככלל, העובדה שהדם אינו זורם באופן רגיל, בין השאר בגלל לחצים של הרחם על כלי הדם – יכולה לגרום לבצקות המאפיינות הריונות. מעבר לנטילת ויטמינים, תזונה נכונה, והקפדה על מנחים נכונים ופעילות גופנית מוסדרת, הידרותרפיה לנשים בהריון מסייעת לבצע טיפולים אירוביים ביתר קלות, כך שהשרירים אינם מתנוונים אלא מתחזקים. התנועה במים קלה יותר והלחץ ההידרוסטטי של המים על הגוף גם ממריץ את הדם ומונע ומקל על בצקות.

חיזוק רצפת האגן. השרירים הנמצאים בפתח רצפת האגן על כלל המערכות הנמצאות באזור, חשובים מעין כמותם שכן הם מונעים את צניחת איברים חיוניים לתקופה זו . החלשות שררי רצפת האגן תוביל לבעיות קלות כמו שיעול, מטרידות כמו בריחת שטן, עצירויות וכד' או מורכבות כמו צניחת איברים, בשלבים קריטיים להריון. הידרותרפיה לנשים בהריון מחזקת את שרירי רצפת האגן ומגמישה אותם, כך שנוכל לשלוט ברמת ההרפיה שלהם (הנצרכת בעת הלידה עצמה). חיזוק רצפת האגן הכרחי לעיתים גם לאחר הלידה, כחלק מתהליך שיקומי לפי הצרכים והאתגרים.

הממד הרגשי והפחתת מתח וחרדות. תקופת ההיריון לא קשה רק בממד הפיזי אלא גם בממד הרגשי. מתחים וחרדות הן עניין יום יומי. השינויים ההורמונליים נוחתים עלינו ומשבשים אין את סדר היום והן את התחושות שלנו, כלפי עצמנו והסביבה. בדומה להידרותרפיה רגילה גם הידרותרפיה לנשים בהריון אינה מסייעת רק בחלקים הפיזיים אל גם ברגשיים ובעיקר בהפחתת מתחים וחרדות. המים מאפשרים הרפיה של הגוף והנפש. יתרה מכך, העובדה שכעת גם האם מוקפת במים, ממש כמו התינוק שבבטנה, מאפשרת חיבור עמוק יותר בין האם לתינוק.

הידרותרפיה לנשים בהריון בצורה נכונה.

תקופת ההיריון לא רק מאתגרת ברמת הקושי אלא גם טומנת בחובה סיכונים וקשיים בריאותיים. הידרותרפיה לנשים בהריון באה לסייעהידרותרפיה לנשים בהריון מחזקת את שרירי רצפת האגן ומגמישה אותם, כך שנוכל לשלוט ברמת ההרפיה שלהם (הנצרכת בעת הלידה עצמה). חיזוק רצפת האגן הכרחי לעיתים גם לאחר הלידה מול קשיים אלו אבל עשיה לא נכונה שלה- יכולה ליצור חלק מהבעיות. לכן, חובה ללכת רק למרפאות ומכונים המיומנים ומנוסים בתהליכי ושיטות הידרותרפיה לנשים בהריון ושהם מחזיקים באישורים המתאימים לכך ובהסמכות השונות. גם תזמון הטיפולים חשוב מאוד. ישנם זמנים מומלצים בהם מותר לבצע טיפולים ובעיקר מתי יש להימנע, כדי שחס ושלום, לדוגמא, לא יתבצע זירוז לידה שאינו במקומו. כמובן, שיש לגשת לטיפולים רק לאחר בחינה ואישור מרופא מומחה.

חשוב לזכור שעבור רובן המכריע של הנשים הידרותרפיה לנשים בהריון היא דבר מיטיב. למרות שיש חשיבה לא לאמץ את הגוף יותר מידי בהריון, במים עצמם אין עומסים על הגוף והמשקל אינו מהווה מטרד. ועדיין, הבחירה במכון או במרפאה טיפולית בתחום, היא חשובה. לא רק בהיבט הידע והטיפולים הניתנים אלא גם בסביבת הבריכה עצמה. על הבריכה להיות מחוממת, לצורך טיפול מיטבי וחשוב מכך בעלת מערכות סירקולציה וטיהור מים איכותיים וכן מאובזרת במתקנים שיסיעו לנשים ויאפשרו להן מנוחה ורגיעה בעת הטיפול.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.