פיזיותרפיה וסטיבולרית (ורטיגו)

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

שיקום וסטיבולריטיפול ושיקום בבעיות שיווי משקל הנובעות מהמערכת הוסטיבולרית (VRT- Vestibular rehabilitation therapy) היא תכנית פיזיותרפיסטית המבוססת על פעילות גופנית שנועדה למעשה לעודד פעילויות מפצות במערכת העצבים המרכזית כתגובה לחסרים וליקויים שהתפתחו באזורי האוזן הפנימיים. VRT יכול לעזור במגוון גדול של בעיות שיווי משקל, המתבטאים בסחרחורות, חוסר שיווי משקל חד או דו צדדי ועוד. הפיזיותרפיה השיקומית עשויה לסייע גם לאנשים אשר סבלו מורטיגו והתבטאויותיו לפרקי זמן ממושכים ללא פתרון, לאנשים לאחר ניתוחים ובעלי אובדן חריף של תפקוד האוזן הפנימית.

חלק מהפעילות הגופנית אשר נעשית במהלך הטיפול הפיזיותרפי עלולה לגרום בתחילה להחרפת התסמינים מכיוון שהגוף והמוח ינסו להתאים עצמם לדפוסים החדשים. סיבה זו גורמת לרבים לזנוח את התרגילים הפיזיותרפיים, אולם ישנה חשיבות גדולה להמשיך בקו זה עד כדי הטבה. ברוב המקרים תרגילי הפיזיותרפיה המעודדים איזון וסטיבולרי מצליחים לשפר לאורך זמן את הסימפטומים ולהעלות את איכות החיים של המטופלים. המתח בשרירים, כאבי הראש, וסימפטומי העייפות יקטנו, והסימפטומים של סחרחורות, ורטיגו ובחילות עשויים אף להיעלם.

למי מיועדת הפיזיותרפיה הוסטיבולרית?

לפיזיותרפיה שיקומית יגיעו מטופלים אשר אובחנו כבעלי ליקוי או פגם באיברי שיווי המשקל בעקבות מחלה או פציעה. המוח לומד בתהליך הפגיעה לא לסמוך על איברים אלה ולמידע אשר הם נדרשים לספק על שיווי משקל ותנועה. כתוצאה מכך יסבול המטופל, פעמים רבות מסחרחורות, בעיות שיווי משקל ותסמינים אחרים. אנשים רבים מוצאים כי ההתאוששות מסימנים אלה הינה איטית ותהליכית, והם אינם עוברים גם לאחר מספר שבועות, מכיוון שהמוח הסתגל ופיצה עצמו על פעילות ותמורות אלו.

כאשר תהליך פיצוי שיווי המשקל לא מצליח, יכולתו של האדם לשמור על יציבה ואיזון תתבסס באופן כמעט בלבדי על חוש הראייה. כמו כן, אדם זה עלול לפתח דפוסי יציבה אשר יערבו תנועת גוף או ראש חדשים בניסיון להימנע מסחרחורת ובחילה. לדוגמא, אדם עם הפרעת שיווי משקל עלול לאמץ תנועות גוף שיערבו את שרירי הירך, הרגליים והראש (למשל התבוננות על הריצפה תוך כדי הליכה בכדי למתן את כלל הגירויים), ותנועות נוספות אשר יסייעו לו להתמצא ולהתקיים במרחב. פעמים רבות, דווקא מערכת פיצוי זו עלולה להחריף את התסמינים הקיימים כבר, ולגרום להחרפה בכאבי הראש, מתח שרירים ועייפות. כך שמטרת הטיפול היא לגרום למוח לזהות את האותות שכן מתקבלים ממערכת שיווי המשקל ולתת לכך את הפרשנות המתאימה.

מהלך הטיפול

הפיזיותרפיסט המוסמך חייב לבצע הערכה מוקדמת לפני תחילת הטיפול, בכדי להבין את כלל הבעיה העומדת מולו. הערכה זו תכלול ראיון ותשאול המטופל על ההיסטוריה הרפואית ועל הבעיות המפריעות לו כיום, התבוננות והערכת מדדים לגבי צורת היציבה, שיווי המשקל, הליכה ואסטרטגיות פיצוי. ההערכה עשויה לכלול גם בדיקות של תיאום עין -ראש שמודדות את תנועות הראש כאשר העיניים עוקבות אחר חפץ נע. בכל מקרה, יש לתת את מירב הנתונים הרלוונטיים למטפל בכדי שהוא יוכל להבין את התמונה הרחבה ולהתאים באופן אישי את צורת הטיפול הנדרשת.

תכנית הטיפול האישי אשר תותאם למטופל תכלול תרגילים ספציפיים ברמת קושי פשוטה כמו למשל תרגילי עיניים ותנועות ראש. את מירב התרגילים ייבצע המטופל בביתו ובזמנו החופשי. לפעמים, ייתן הפיזיותרפיסט סידרת תרגילים אשר תידרש להיעשות מחוץ לבית בכדי לחזק את השרירים ולהתרגל למגוון הגירויים הנמצאים בחוץ. טיפול זה מתאים גם לאחר ניתוח אשר מטפל בבעיית הוסטיבלריות. גם טיפול זה יינתן בביתו של המטופל, לאחר האשפוז ולאחר ההתאוששות מהניתוח עצמו, כטיפול משקם.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.