זכויות לפיזיותרפיה

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

זכות לפיזיותרפיהטיפולי פיזיותרפיה נחשבים לנפוצים ביותר, שכן הם משמשים לטיפול, לריפוי ולשיקום של אנשים הסובלים ממגוון רחב של מחלות, ליקויים, מצבים כרוניים או חריפים שונים. ההזדקקות לשירותי פיזיותרפיה נדרשת מאוד עם העלייה בגיל, אבל גם מטופלים בגילאים צעירים עשויים להזדקק לה, אם בשל השלכותיה של מחלה קשה, אם בשל נזק מתאונה ואם בשל סיבות אחרות.

מכיוון שבישראל מוסדר תחום הבריאות על ידי חוק בריאות ממלכתי ועל ידי קביעת היקף משתנה של "סל תרופות", טבעי הדבר שישנם קריטריונים מוסדרים גם לעניין של טיפולים פיזיותרפיים ובכל נושא זכויות לפיזיותרפיה. אמנם, ישנם הבדלים מסוימים בזכאויות לטיפולים כאלה שקובעות קופות החולים השונות, אולם לכל המבוטחים זכות לקבלת טיפולים מתאימים בהתאם לאבחון מקצועי. למבוטחים שבחרו לרכוש ביטוח נוסף של קופות החולים השונות (שב"ן), שמורה הזכות לקבל טיפולים נוספים, שחורגים מאלה שקובע סל הבריאות.

זכויות לפיזיותרפיה ומשרד הבריאות

מטרתה של הפיזיותרפיה הינה לסייע למטופלים להתמודד עם קשיים שונים, וזאת ללא צורך בטיפול פולשני כדוגמת ניתוח, או טיפולים אחרים שעשויים להביא לתופעות לוואי. מטפלים בתחום הינם אנשי מקצוע בעלי הכשרה מקצועית אקדמאית, שנמצאת בפיקוח של משרד הבריאות. משרד הבריאות מחלק את ההסדרה והפיקוח למספר תחומים שונים:

  • פיקוח, הסדרה וקידום בתחום של הגיל הצעיר והילדים.
  • פיתוח וקידום בתחום של הטיפול בגיל המבוגר הן במסגרת הקהילתית והן במוסדות השונים.
  • פיתוח וקידום הטיפול בקהילה באופן כללי, בשלבי חיים שונים.

זכות בסל הבריאות

הזכות לקבלת טיפולים פיזיותרפיים מוקנית למטופלים השונים, הן צעירים והן מבוגרים, כחלק מסל הבריאות הממלכתי. כדי לקבל את הטיפולים הנדרשים על החולה להיבדק אצל רופא משפחה או לחילופין אצל רופא מקצועי. במידה וההחלטה המקצועית מוצאת לנכון שהדרך לטיפול בבעיה הינה באמצעות פיזיותרפיה ישלח המטופל למכונים שונים או למרפאות המתמחות. המרפאות הללו יכולות להיות חלק אינטגרלי מקופת החולים עצמה או לחילופין גוף שפועל באופן פרטי ונמצא בהסדר עם קופת החולים.

הטיפול מוצע לסובלים מבעיות כגון:

  • בעיות במערכת השלד והשרירים – לרבות בעיות יציבה ושיווי משקל, מפרקים, בעיות גב, היחלשות שרירים וכיוצא באלה.
  • בעיות במערכת העצבים – לרבות פגיעות מוחיות, נזקים בעמוד השדרה ופגיעות נוירולוגיות אחרות.
  • בעיות התפתחותיות – בעיות כאלה, הנפוצות בעיקר בקרב ילדים, תינוקות ופעוטות, כוללות מגוון רחב של מצבים שונים ובדרגות חומרה שונות.
  • בעיות בריאות ובנשימה – גם כאן מדובר על סוגים שונים של מחלות ותופעות שונות כגון אסטמה, מחלות ריאה כרוניות, מנותחי ריאות ועוד.
  • בעיות נוספות – מחלות גנטיות, מומים מולדים, מחלות ניווניות ועוד.

כמה טיפולים ניתן לקבל

אנשים שסובלים מבעיה מתמשכת, כלומר ממצב שלא ניתן לצפות להחלמה מלאה, על כל פנים לא בטווח הזמן הקצר, יכולים לקבל 12 טיפולים בשנה לכל סוג של בעיה. לעומת זאת, אנשים שסובלים מבעיה שאיננה מוגדרת כמתמשכת זכאים לקצובת טיפולים משתנה בהתאם להחלטת רופא מקצועי. ראוי לציין שישנם מקרים שמוגדרים בתקנות באופן כזה שהמטופלים זכאים למספר טיפולים ניכר בשנה כגון ילדים הסובלים מליקוי התפתחותי וכן לסובלים ממחלות קשות שונות. למותר לציין שמטופלים שרכשו ביטוחים משלימים זכאים לקבל טיפולים בהיקף מורחב.

הזכות לטיפולים בבית חולים

במקביל לזכאות לקבלת טיפולי פיזיותרפיה במסגרת הקהילה, פעולה שמבוצעות במסגרת קופות החולים או הגופים הפרטיים, נפוצים מאוד הטיפולים השונים שניתנים לחולים הנמצאים במסגרת אשפוזית, בבית החולים. כאן זכאותם של החולים היא לקבלת טיפול מקצועי, שישקף את הממצאים של הבדיקות וההערכות הצוות המקצועי, מתן הסבר מלא על התהליך, לווי ולבסוף – שיתוף אודות ההישגים. חלק חשוב הינו ההפניה להמשך הטיפול שלאחר השחרור, וזאת במסגרת טיפול קהילתי.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.