טיפול פיזיותרפיה לברך כואבת

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

טיפול פיזיותרפיה לברך כואבתברכיים כואבות הינם אחת מהבעיות הנפוצות ביותר מהם סובלים אנשים. בניגוד לרושם שנוצר, כאילו כאבי ברכיים או טיפולי פיזיותרפיה לברך כואבת הם נחלתם הבלעדית של אנשים מבוגרים, שבעיות אלו מתפרצות אצלם אחר שנים של שחיקת המערכות בברך, הרי שבפועל, כאבי ברכיים מופיעים אצל כולם. כן, גם אצל אנשים צעירים וספורטיביים. מלבד הכאב שיכול להיות קשה מנשוא, והחמרות נוספות היכולות להתפתח, כמו דלקות ונפיחויות, כאבי הברכיים גם מגבילים. התנועה של המפרק אינה יכולה להיות כבעבר וכל תנועה נכונה או לא נכונה "מקפיצה" מכאבים. פעולות בסיסיות כמו הליכה או אפילו יישור או כיפוף הרגל נהפכות לסיוט אחד גדול ולעיתים, הכאב מוקרן או ממשיך גם כאשר הגוף במנוחה.

כאבי ברכיים

כאב ברכיים היא תלונה כללית כמובן. כמו מערכות מורכבות אחרות בגוף, גם הברך אינה מקשה אחת ומורכבת מפריטים רבים. כדי לפשט את המורכבות נהוג להגדיר את הברך על ידי 3 עצמות מרכזיות: עצם השוק, עצם הירך ועצם הפיקה. סביבם ובינותיהם נמצאים גם רקמות, רצועות, גידים, שרירים, המיניסקוסים והסחוס של המפרק. כל אלו, כאשר הם שלמים ובריאים מאפשרים תנועה חלקה של מפרק הברך, ללא כאבים ומגדירים את טווח התנועה שהברך יכולה לעשות.

הבעיה מתחילה כאשר אחד מהחלקים נפגע, או סובל מאיזו שהיא בעיה. זה יכולה להיות דלקת פשוטה שגוברת, קרע, ולו הקטן ביותר, באחת הרקמות או הרצועות או במניסקוס, שחיקה של העצמות או הרקמות וחבלות בהם. אומנם הכאב יהיה חזק אבל באמצעות מספר אלמנטים, בהם טיפול פיזיותרפיה לברך כואבת, ניתן להפחית בכאבים ובמקרים מסוימים גם להתגבר עליהם לחלוטין.

גורמים המביאים לכדי כאבי ברכיים

כמו במקרים רבים מעולם הרפואה, כדי להימנע מבעיות ופתירתם על ידי טיפול פיזיותרפיה לברך כואבת או תרופות וניתוח, עדיף לפעמים לדאוג לאורך חיים נכון ומונע. כחלק מכך, ראוי להכיר את הגורמים הנפוצים לבעיות בברכיים. כזכור, מפרק הברך בנוי מכמה פריטים, שברובם מתוכננים ומסוגלים לעמוד בעומסים. אבל גם אצלם לא לעולם חוסן ולכן הפעלת עומסים גדולים מידי, בפרקי זמן ארוכים מידי גורמים לשחיקה, חבלה ופגיעה. זו גם הסיבה שחיילים רבים, למרות גילם הצעיר וכושרם הגבוה, סובלים מבעיות ברכיים. זו גם הסיבה שספורטאים רבים סובלים מבעיות ברכיים, שכן המאמץ שלהם גבוה מידי. אלו יכולים להיעזר במערכת תומכת של ציוד מקצועי וטיפולי פיזיותרפיה לברך כואבת שהינם קבועים כדי למנוע ולהקל אבל אנשים רגילים מן הישוב, צריכים לעשות את הפעילות הגופנית שלהם בחוכמה וברגישות.

פעילות גופנית היא לא בהכרח רק ספורט. גם הפעלת מאמץ על המפרק האו עומס גדול כתוצאה מעבודה פיזית או ביצוע תנועות לא נכונות עם הברך – יכולים לגרום לבעיה. אנשים עם משקל עודף למשל, חשופים יותר לכאבי ברכיים, שכן בכל צעד ותזוזה שלהם מופעל לחץ כבד יותר על הברך. 

לא רק עומס על המפרקים הוא סיבה לכאבים. גם שרירים חלשים, סחוס פגוע שאינו יכול לספוג את המעמסה וכד' גורמים לכך. סיבה נוספת היא חבלה בעצמות, כולל שברים קטנים או קרעים במניסקוס, כתוצאה מפציעות. הפציעות הבולטות ביותר הן קרע במניסקוס וקרע ברצועה הצולבת, שהן כמובן קורות בעיקר אצל אנשים המרבים לעשות ספורט. כאמור, כאבי ברכיים יכולים להגרם גם מדלקות מפרקים שונות או מתנועות והתפרקות של חלקים שונים מהמרכיבים. במקרים כאלו, יתכן וביצוע טיפול פיזיותרפיה לברך כואבת יסייע להפחית בכאבים ולחזור לשגרה.

טיפול פיזיותרפיה לברך כואבת

רבים נוטים לקחת משככי כאבים בעת הופעת כאבים באזור הברך. יתכן וזה יעזור אך לזמן ומוגבל וכמובן שהבעיה אינה חולפת ויכולה להחמיר. לעומת זאת, טיפול פיזיותרפיה לברך יכול לסייע הרבה יותר. עקרונות הטיפול הם פשוטים: ניסיון להוריד ולהפחית עומסים מהברך, הפחתת כאב באמצעות תרגילים, חיזוק של השרירים, עיסוי הרפיה ושחרור של הרקמות ותרגול על מנת לשפר את טווחי התנועה של הברך, בלי כאבים.  

טיפול פיזיותרפיה לברך כואבת יכלול ראשית בירור מקור הכאב והבעיה. כאן עולה החשיבות בבחירת מכון פיזיותרפיה או רופא מיומנים ומנוסים בבעיות ברכיים. לאחר זיהוי הבעיה תבנה תוכנית מותאמת אישית למטופל ובה סט תרגילים שמטרתם להקל על הכאב אך גם למצוא דרכים למנוע אותו. הכוונה היא שהמטופל ימשיך להתהלך ולבצע פעילות גופנית בלי כאב מורגש אך גם לגרום לבעיה להיות יותר נסבלת על ידי שינויי תנועה ומציאת איזונים נכונים.  

בנקודה זאת חייבים לומר: טיפול פיזיותרפיה לברך כואבת מוכח ומוצלח. אבל בסופו של דבר הוא דורש התמסרות מצד הפציינט. רופא מומחה או פיזיותרפיסט יכולים להרכיב את סדרת התרגילים הטובה ביותר אבל במידה והיא תבוצע רק בקליניקה אבל תזנח בבית – הטיפול יהיה לא אפקטיבי. יהיה גם צורך לשנות הרגלים. החל מהרגלי תזונה ועד ביצוע פעילות גופנית נכונה יותר, כולל רכישת אביזרים טובים ונכונים יותר כמו נעליים נוחות, תחבושות לחץ, מדרסים וכד'.

קראו עוד: מכון פיזיותרפיה לטיפול ברגל

טיפול פיזיותרפיה לברך כואבת בצורה שמרנית ואחרי ניתוחטיפול פיזיותרפיה לברך כואבת בצורה שמרנית ואחרי ניתוח

טיפול פיזיותרפיה לברך כואבת יכול להתבצע בשתי אפיזודות. בעת גילוי הכאב ולאחר הניתוח. המטרה כיום היא להימנע מניתוחים (בייחוד בגילאים מבוגרים מאוד) או מפעולות פולשניות אחרות. במקרה זה, הפיזיותרפיה פועלת בצורה שמרנית, כדי לפתור את הבעיה ולהפחית את הכאב. סדרת התרגילים הניתנים למטופל מאפשרת לו הגדלה של טווח התנועה של הברך, אותה ניתן לעשות בלי כאבים וכן מאפשרת לדלקות או מתיחות להתרפא מאליהם. במקרים בהם הפיזיותרפיה השמרנית אינה יעילה ונדרשת בכל אופן פעילות ניתוחית, הפיזיותרפיה נוטלת חלק חשוב גם בתום התהליך של הניתוח, על מנת לשקם את הברך ולאפשר חזרה לתנועה מיטבית.

האם ניתן למנוע כאבי ברכיים?

כמובן שלא ניתן למנוע לחלוטין כאבי ברכיים אבל בהחלט ישנם צעדים שניתן לעשות כדי להקטין את הסיכוי לסבול מכאבי ברכיים בעתיד ועם העלייה בגיל.

  1. משקל מאוזן – הצעד הראשון הוא שמירה על משקל הימנעות מהשמנת יתר.

ככל שהגוף כבד יותר הלחץ על מפרקי הברכיים עולה. הברכיים הינן מרכיב חשוב בנשיאת משקל הגוף. במידה ואתם סובלים מהשמנת יתר, גם ירידה של עשרה אחוז ממשקלכם יכולה לעשות שינוי משמעותי בלחץ המופעל על הגידים, הסחוסים, הרצועות והרקמות מסביב למפרק הברך

  1. להזיז את הגוף – הצעד השני הוא יצירת שגרה של פעילות גופנית מותאמת. ניתן כמובן להתייעץ עם פיזיותרפיסט/ית על אופן הפעילות הנכון עבורכם. ככלל, מפרק הברך מושפע מהאיזון בין שרירי הירך, השוק והאגן. שגרת תרגילים מותאמת אישית תוכל לדייק עבורכם על אילו שרירים כדאי שתעבדו יותר כדי לאזן את מערכת השרירים סביב הברך. במהלך פרוטוקול של פיזיותרפיה בברך יתאימו עבורכם תרגילים נכונים ומדוייקים ללא מאמץ ולחץ מיוחד על הברך. בסוף כל פעילות גופנית הקפידו לשלב מתיחות, במיוחד כאלה של פשיטה ויישור הרגל קדימה המותחים את השריר הארבע ראשי הממוקם בחלק האחורי של השוק. בטיפול פיזיותרפיה בברך תוכלו לקבל תרגילי מתיחות מותאמים ונכונים עבורכם. אם יש לכם נטייה קיימת לבעיות ברכיים, מומלץ מאוד לבצע פעילות גופנית במים. שכן, משקל המים תומכים במשקל הגוף וכך יורד לחץ מהברכיים.  במידה ואתם עוסקים בספורט כתחביב או בספורט תחרותי בפרט, מומלץ לבדוק את האפשרות של התאמת אביזרי עזר אורתופדיים בזמן העיסוק בספורט.
  1. נעליים ומוצרים אורטופודיים נוספים הצעד השלישי הוא בחירת נעליים נכונה. שכן הנעל משפיעה על כל היציבה שלכם, על מערכת השלד ועמוד השדרה וגם כמובן על הברכיים. נעליים שאינן תומכות ברגל היטב כמו כפכפים או נעליים עם עקב גבוה, עלולות להשפיע לרעה על הברכיים שלכם.

פיזיותרפיה לברךכאבי ברכיים, בדומה לכאבי גב, נפוצים מאד בקרב האוכלוסייה הכללית, והמבוגרת בפרט. על פי ההערכות, אחוז ניכר מסך כל האוכלוסייה יסבול בשלב כלשהו בחייו מכאבי ברכיים, במיוחד כאשר הוא נמצא מעל גיל 50. כאבים אלה עלולים לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים של המטופלים, עקב הקושי ללכת ולעשות פעילות יומיומית פשוטה.

על שום מורכבותו של המפרק, ישנם טיפולים ספציפיים אשר עשויים לסייע לו ולהבריא אותו ככל האפשר. פיזיותרפיה לברך עשויה לסייע למטופלים הנמצאים לפני ניתוח ברך (ארטוסקופיה) בכדי להכין את הברך ולמנוע מצב של דילול שרירים וחוסר יציבות. הניתוח עצמו מתבצע כאשר מתגלים קרעים חלקיים או מלאים ברצועות הברך או כאשר ישנה פגיעה בסחוסים. כמו כן, הפיזיותרפיה לברכיים עשויה להיות יעילה גם לאחר הניתוח. כך שהמטרה העיקרית של הטיפול יהיה להגדיל את טווח התנועה שלו, כמו גם חיזוקו, בכדי לגרום לייצובו באופן היעיל ביותר.

בדיקת הפיזיותרפיסט

לפני ואחרי ניתוחי ברכיים, נדרש המטופל לראות ולהיות מטופל אצל פיזיותרפיסט מוסמך. יש לבחור בקפידה את בעל המקצוע, לבקש לראות תעודות הכשרה ולברר על החזרים מקופות החולים. בטרם הטיפול, הפיזיותרפיסט יערוך מספר בדיקות ומבחנים בכדי לברר את מהות הבעיה ולהתאים את הטיפול באופן ספציפי למטופל. הבדיקה תכלול בדיקה פיסית, ראיון עם המטופל וצפייה בו.

בראשית, ייבחן הפיזיותרפיסט את שתי הברכיים בכדי שיוכל להשוות ביניהן. במקרה שהמטופל נמצא לאחר ניתוח, תיעשה מדידה של שתי הברכיים לבירור נפיחות, ירידה במסת השריר ועוד. לאחר מכן, ישאל הפיזיותרפיסט שאלות על מצבו ועברו של המטופל, ולבסוף יערוך תצפית על המטופל בעת הליכה, כאשר הדגש הוא על חוסר סימטריה, חוסר יציבות של הברך וכוח השרירים. על פי הממצאים יוכל הפיזיותרפיסט להתאים למטופל את תבנית הטיפולים המתאימה לו באופן ספציפי, ולפתור בעיות אשר נראות כאקוטיות.

כיצד פיזיותרפיה לברך תתרום לנו

לפני ניתוחי ברך, פיזיותרפיה לברך עשויה לסייע רבות ולהכין את הברך לניתוח, כך שההבראה ממנו תהיה קלה ופשוטה יותר. הפיזיותרפיה תנסה לחזק את השרירים המכופפים והפושטים בברך, כך שגם אם ייגרם דילדול שרירים במהלך הניתוח ובתקופה שלאחריו, החזרה לפעילות תתאפשר הודות להכנה זו. כמו כן, הפיזיותרפיה תנסה להגדיל את מסת השרירים ולהכין את הברך בפני הטראומה הצפויה לה בעת הניתוח.

גם לאחר הניתוח, יזדקק המטופל לפיזיותרפיה, בכדי לשקם את תפקודי הברך ולנסות לחזור לפעילות מלאה באופן מהיר. פיזיותרפיה לברכיים מנסה להפעיל את הברך באופן פאסיבי, אך לכלול עבודה של כל שלושת המפרקים הפנימיים הקיימים (Patellofemoral joint, Tibiofemoral joint, Tibiofibular joint). לפעמים תשתמש הפיזיותרפיה בעזרים נוספים כמו למשל מכשירי אלקטרו-תרפיה (אולטרה סאונד, גירוי חשמלי ועוד), תחבושות קירור (להורדת נפיחויות), טרמפולינות ועוד.

שיטת CPM מאפשרת להאריך את טווח התנועה ואפקטיבית במיוחד במצבים של פגיעה כזאת.

מהו סוג פיזיותרפיה לברך המתאים ביותר?

פיזיותרפיה לברך כוללת עיסויים ידניים מנואלים אשר מתרגלים ומעמיקים את תחושת שרירי הברך, כמו גם תירגול באמצעות אופני כושר להעלאת סיבולת השרירים באופן כללי. חשיבות הפיזיותרפיה היא דווקא בפעילות הברך, ולא במניעת התירגולים. ככל שהמטופל יוכל להפעיל את הברך בפעילויות השונות, למרות הכאבים, כך היא תוכל לחזור לפעילות מלאה, במיוחד לאחר ניתוחים.

טיפולי פיזיותרפיה לברך מתאימים גם למטופלים אשר אינם מועמדים לניתוחי ברך, אלא סובלים מכאבים שונים באזור זה עקב מאמץ או טראומה (חבלה ישירה או עומס יתר כתוצאה מפעילות גופנית מאומצת). טיפול זה נמצא יעיל במיוחד בדלקת בורסת הירך. דלקת זו קיימת בעיקר בברכיים, כאשר נפגע תפקיד הבורסה שמטרתה העיקרית הוא למנוע חיכוך קבוע בין הרקמות הרכות לעצם.

פיזיותרפיה לברכיים – כיצד הטיפול הפיזיותרפי לברכיים עשוי להיראות

אנשים רבים שזקוקים לטיפול פיזיותרפי לברכיים, או טיפול פיזיותרפי ככלל, תוהים כיצד הליך הטיפול במכון הפיזיותרפי עשוי להיראות. בשביל זה בדיוק, באנו לעשות לכם כאן קצת סדר. בדומה לטיפולים רפואיים אחרים, הטיפול הפיזיותרפי עשוי להיפתח למעשה בראיון אישי שלכם מול המטפל הפיזיותרפי או הרופא ששולח אתכם לביצוע הטיפול. בשלב זה, אתם תצטרכו לענות על שאלות רבות, שנועדו כדי שהפיזיותרפיסט יוכל להתאים עבורכם את אופי הטיפול ואת שיטות הטיפול הנכונות ביותר, שעשויות להניב עבורכם את התוצאות הטובות ביותר. לאחר מכן, כל מטופל עשוי לעבור סדרת טיפולים, אשר תכלול ביצוע ולימוד של תרגילים פיזיותרפיים שמסייעים למצבכם הבריאותי.

פיזיותרפיה לברכיים – על חשיבות ההתמדה בטיפול גם מעבר לשעות הטיפול עצמו

נהוג להסביר למטופלים רבים שמגיעים למכון הפיזיותרפי בעקבות בעיות וכאבי ברכיים, כי הטיפול הפיזיותרפי שהם עתידים להתחיל הוא טיפול אשר מזכיר למידה למבחן. אומנם, אנחנו לומדים את רוב החומר למבחן בשיעור עצמו, אך למידה בשיעור בלבד לא יכולה להכין אותנו מספיק דיו למבחן. כדי להצליח באמת, יהיה עלינו לעבור ולחזור על החומר שנלמד בשיעור גם בבית. גם בדיוק עם הטיפול הפיזיותרפי לברכיים. אתם תלמדו תרגילים רבים שמשפרים את המצב הבריאותי של הברכיים שלכם, וכדי להצליח ולראות תוצאות משמעותיות, יהיה עליכם לתרגל ולחזור על התרגילים שנלמדו לטיפול בברכיים גם בבית.

פיזיותרפיה לברכיים – כך הרפואה המשלימה יכולה לסייע לאנשים שסובלים מבעיות כאב כרוניות בברכיים

מחקרים רבים מעידים על כך שהטיפול הפיזיותרפי הוא אומנם יעיל, אך עוצמת יעילותו עשויה לעלות אצל מטופלים רבים. שילוב של טיפולים שונים ברפואה המשלימה, זאת לדוגמת – דיקור סיני, הומאפתיה, וכיוצא בזאת, יכולים לעשות פלאים בנוסף לטיפול הפיזיותרפי.

כעת, כל שנותר לכם הוא למצוא פיזיותרפיסט מקצועי ונגיש לכם שיסייע לכם בחיזוק כל שרירי הרגליים, הקטנים וגם הגדולים, תהליך אשר יסייע לכם להפחית משמעותית ואף להיפטר לגמרי בכאבי הברכיים שלכם. בנוסף, יכול מאוד להיות שפעילות גופנית לסייע לכם בחיזוק הגוף ולמנוע כאבים עתידיים.

ראו גם:

חולשה ברקדנים: על יתרונות הפיזיותרפיה לרקדנים ורקדניות

שילוב של פיזיותרפיה ומדרסים מותאמים אישית ייקלו באופן משמעותי על הכאב!

לסיום, בפיזיותרפיה בברך ניתן לטפל במגוון בעיות שצצו עם השנים אך חשוב גם לייצר שגרה יומיומית שתמנע היוצרות בעיות נוספות. למשל, אם אתם משחקים כדורגל, חשוב לרכוש מגני ברכיים

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.