טיפול פיזיותרפיה לדורבן

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

טיפול פיזיותרפיה לדורבןאם גם אתם התחלתם לקום בבוקר ולהרגיש כאב חד בתחתית עקב כף הרגל או כאשר במהלך היום אתם נמצאים זמן מה ללא פעילות ותזוזה ואז שוב מופיע כאב משמעותי באותו המיקום בעקב – הרי שקיים סיכוי גדול שאתם סובלים מדורבן. למען האמת, אתם לא לבד. על פי מחקרים בתחום , בין 10% -15%מאוכלוסיית העולם הבוגרת (בני 40 ומעלה), סובלת בכל רגע נתון מדורבן ברגל, במידת חומרה כזו או אחרת. 

מהו בעצם הדורבן? מדוע הוא כה מטריד אותנו? איך הוא נוצר והאם ניתן למנוע אותו וכיצד טיפולי פיזיותרפיה לדורבן, יכולים לסייע לנו? אם גם אתם סובלים מכאב בלתי נעים זה שאינו נוטש את כף הרגל – שורות אלו במיוחד בשבילכם. דורבן – על רגל אחת.

קשת, דלקת וכאב חד

הפלאנטר פסיה, היא סוג של רקמה הנמצאת לאורך הקשת האורכית של כף הרגל. סמוך אליה, נמצאת עצם העקב. עצם זו היא חדה ובולטת, אך באופן רגיל היא אינה מפעילה שום לחץ על הקשת ולכן אינה מורגשת. אצל אנשים רבים, בעקבות הצטברות סידן, המגדילה בצורה מסויימת את "השפיץ" של עצם העקב ובעקבות סיבות נוספות שנפרט בהמשך, אותו שפיץ, שנקרא גם דורבן, מקצר את המרחק בינו לבין הרקמה ומתחיל להפעיל לחץ ועומס על הפלאנטר פסיה, חותך בה קרעים מיקרוסקופיים ומבצע נזקים נוספים. במקרים רבים, גם בשלב זה, מי שסובל מדורבן לא ירגיש בשינוי, אולם במידה ומתפתחת באזור דלקת, הרי שהכאבים יהיו חדים, ברורים וכרוניים ובהעדר טיפול פיזיותרפיה לדורבן גם לא ייעלמו עם הזמן.

ממה נוצר דורבן ברגל?

ראשית נציין שדורבן ברגל אינו עניין תורשתי. אמת, לעיתם הוא יופיע גם ללא הסבר אבל לרוב, התנהגות או אורח חיים לא נכון שלנו, יגרמו למצב ויהפכו לגורמי הסיכון להיווצרותו והחמרתו. באותו העניין נדגיש כי כאבי הדורבן ומצב העקב הולכים ומחמירים עם הזמן בעת הופעת הדורבן. יש לכך צד שלילי – הכאב לא יחלוף מאליו ורק יחמיר אך גם צד חיובי: הכאב הולך מתפתח וגדל בצורה הדרגתית ומתונה ולכן אם נתפוס אותו בזמן ונבצע טיפול פיזיותרפיה לדורבן או כל טיפול אחר בעת ההופעה התחלתית, נוכל להאט ולעכב את ההתפתחות ויתרה מכך- בהשקעה נכונה ובהתמדה בכללי טיפול פיזיותרפיה לדורבן- גם לפתור את הבעיה.

אז ממה נוצר הדורבן? יש כמה סיבות. הסיבה העיקרית היא פעילות גופנית ממושכת ובעוצמות גבוהות אשר נעשית שלא בחוכמה ועם הפעלת עומסים לא בריאים על רקמות כף הרגל. יש הבדל בין פעילות ספורטיבית של רכיבה על אופנים, לפעילות ריצה, בה כף הרגל מעורבת יותר לבין פעילות הכוללת קפיצות מרובות ונחיתות על כף הרגל על משטח קשה – אז העומס המופעל גבוה ביותר. עומס זה, יכול אגב להגיע גם לא דרך ספורט אקטיבי. גם אם אתה לא ספורטאי אבל במהלך עבודתך אתה עומד שעות רבות על הרגלים, העומס על כף הרגל קיים וכך עולה הסיכוי ללקות בדורבן. טיפול פיזיותרפיה לדורבן, יכלול כחלק מקומבינציית הטיפולים, גם דרכים להוריד את עומסים אלו מכף הרגל, בשביל לאושש אותה.

באותו הקשר, עומס ייווצר גם אם אינכם עושים ספורט כלל ואינכם מרבים לעמוד אבל אתם משתמשים בסוג הנעלה לא נכון ומאוזן לרגל שלכם או למשל בשל משקל גוף עודף (השמנה היא המחלה שפוגעת הכי הרבה בעולם המערבי), הלחץ גובר. כך גם במידה ומופעלים על הרגל עומסים מכיוונים אחרים, כמו פציעות, דלקות ומכות באזור.

קראו עוד: מדוע חשוב לטפל בדורבן ברגל בהקדם?

כיצד נזהה שיש לנו דורבןכיצד נזהה שיש לנו דורבן?

כדי להבין כי אנו זקוקים לבצע טיפול פיזיותרפיה לדורבן, עלינו להבין ולברר כי אכן זו הבעיה. ישנם כאבים דומים, באזורים קרובים, שלעיתים יכולים לבלבל. אורתופד מומחה ידע לעמוד על הבעיה ובצילומים ניתן לזהות את הדורבן אולם ישנם גם תסמינים ברורים שיכולים להצביע על התופעה. ישנם כמובן הכאבים באזור האחורי התחתון של כף הרגל. הכאבים יופיעו כאמור, בעיקר בשעות הבוקר, לאחר הקימה או כאשר השבתנו את עצמנו מפעילות במהלך היום (והרגל לא זזה). לרוב, עם התחלת התנועה, הכאב ילך ויתעמעם עד היעלמותו אם כי הוא יכול להופיע שוב בהמשך היום. 

הכאב יהיה לרוב מוגבל לאזור הדורבן ויתכן ונוכל גם להבחין בנפיחויות אזור אדום וכד' – המעידים על קיום דלקת. במקרים כאלו, הכאב יכול להיות מושלך לאזורים נוספים ברגל. 

טיפול פיזיותרפיה לדורבן

במכוני פיזיותרפיה או אצל רופאים המתמחים בתחום, ישנם מספר כלים היכולים לסייע. לרוב, ינסו להתחיל מהקל אל הכבד: טיפול פיזיותרפיה לדורבן המותאם למצב וכלה בניתוח להסרת הבעיה. המטרה היא שביצוע טיפול פיזיותרפיה פשוט יחסית ושמרני ברמת ההתערבות- יוכל להקל על המצב ואם אין הדבר כך- מעמיקים את הטיפול. טיפול פיזיותרפיה לדורבן כולל בראש ובראשונה טכניקות להורדת העומס מכף הרגל. כאמור, אם נקפיד יותר על מנוחה של כף הרגל ולא נאתגר אותה במאמצים רבים מידי – אנחנו כבר בדרך הנכונה. כמו כן, שווה לבדוק מנעלים נוחים יותר ורכים יותר והתאמת מדרסים, שיפחיתו גם הם עומסים. 

בעת טיפול פיזיותרפיה לדורבן, המטפל עורך עם המטופל תרגילים, שמצופה שהוא יתחייב לעשותם גם בבית וכן מבצע עיסוי של הרקמות, תרגילי חיזוק לרקמות, מובליזציה, חבישות, שימוש בטכנולוגיות רפואיות מתקדמות להורדת כאב ועוד. במקרים מסובכים יותר ישנה המלצה לטיפול תרופתי או טיפול בגלי הלם ובמקרים הקשים ביותר יתבצע ניתוח לקטימה או הסרת השפיץ שנוצר וחולל א’ המהומה.

טיפול פיזיותרפיה לדורבן עם צוות מנוסה

כאבי הדורבן מציקים ומפריעים ובהחלט נרצה להפטר מהם. אך בשביל להגדיל את הסיכוי שלנו בכך, עלינו לבצע את האבחונים והטיפולים רק במכוני פיזיותרפיה או רופאים המתמחים בכך. אחרי אבחון מדויק יוכלו להתאים לכם גם טיפול מדויק במספר רב של כלים וכן שילובם עם פתרונות חיצוניים, כגון התאמת מדרסים. בדרך זו, ניתן יהיה להימנע מניתוח מיותר והכאב עשוי לחלוף גם בתום מספר טיפולים קצר.

פיזיותרפיה לדורבן – על החשיבות של מעבר טיפול פיזיותרפי כטיפול מונע 

בשורות הקודמות קראתם על דורבן ברגל, וכיצד טיפול פיזיותרפי הוא טיפול אשר יכול לסייע לאנשים שסובלים מדורבן ברגל. אכן, ישנה חשיבות רבה של מעבר טיפול פיזיותרפי במצבים של דורבן ברגל, והטיפול הפיזיותרפי הוא טיפול אשר עשוי לסייע בצורה פלאית לדורבן ברגל, אולם, ישנה חשיבות גדולה של מעבר טיפול פיזיותרפי גם במצבים שאנחנו לא מתמודדים עם מגבלה רפואית או מגבלה פיזית כלשהי, אלא כדי לשמור על הבריאות שלנו, ועל התפקוד התקני של הגוף. ישנן מספר אוכלוסיות או קבוצות שההמלצה הזו של מעבר טיפול פיזיותרפי כדבר שבשגרה היא המלצה אשר מופנה בעיקר אליהם, ואנחנו מדברים כמובן על אוכלוסיות של אנשים מבוגרים, ספורטאים אשר נמצאים בסיכון גבוהה יותר לפציעות קשות, וכיוצא בזאת.

עבור אנשים מבוגרים לצורך העניין, הפיזיותרפיה היא חשובה בשל הסיבות הבאות. הגוף שלנו נשחק לאט לאט עם השנים. אנשים רבים בגיל השלישי, מתמודדים עם השלכות רציניות של השחיקה הטבעית של הגוף שלנו, אשר מתבטאת בדרכים כמו – הפסקת כושר ההליכה, מורכבות בביצוע פעולות מחייה פשוטות, נפילות רבות אשר מובילות לפציעות, וכיוצא בזאת. טיפול פיזיותרפי, לדוגמת פיזיותרפיה לדורבן, הוא טיפול שיכול לסייע לגוף של אותם אנשים מבוגרים לשמור על תפקוד גבוה יותר, ולעכב למעשה את השחיקה הטבעית של גופם של אותם אנשים.

פיזיותרפיה לדורבן – ניתן לבצע את הטיפול הפיזיותרפי בבית הלקוח

כיום, בתי החולים ומכונים פיזיותרפיים רבים במדינת ישראל, מציעים את האפשרות של מעבר טיפול פיזיותרפי בבית הלקוח עצמו. הטיפול הביתי, מתאים כאמור לאנשים שמוגבלים ביציאה מהבית, או מוגבלים בדרכי ההתניידות שלהם. הטיפול הפיזיותרפי בבית הלקוח, מבטיח לאותם אנשים ביקור של פיזיותרפיסט מקצוע בביתם אחת לכל פרק זמן מוגדר מראש.

לסיכום, אם אתם סובלים מדורבן, מכאבים באזור כפות הרגליים ומתקשים לתפקד כמו שצריך ולבצע פעולות יומיומיות שבשגרה, השאירו את הפרטים שלכם ונשמח לסייע לכם בבעיה. פיזיותרפיה לדורבן יכולה לפתור את הבעיה מהשורש ולסייע במגוון של כאבים באזור כפות הרגליים.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.