חשיבות ישיבה ויציבה נכונה

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

ישיבה ועמידה יציבה - טיפיםיציבה נכונה מדורגת למעלה בראש הרשימה כשמדברים על בריאות טובה. היא חיונית כמו אכילה נכונה, פעילות גופנית, שינה איכותית והימנעות מחומרים מזיקים כגון אלכוהול, סמים וטבק.

ישיבה ויציבה נכונה הן שיטות לביצוע פעולות עם יותר אנרגיה, ופחות מתח ועייפות. ללא יציבה נכונה, אדם אינו יכול להיות באמת בכושר גופני ראוי.

נתונים אלו מפתיעים אנשים רבים, אך פיזיותרפיסטים מסבירים למטופלים את חשיבות הישיבה והיציבה הנכונה, ומקדישים לה תשומת לב מיוחדת כשהם מרכיבים תכנית כושר כללית עבור אנשים הסבורים שאם הם מבצעים פעילות גופנית קבועה, היציבה שלהם היא נושא זניח.

למעשה, יתרונות היציבה הנכונה הם הסודות השמורים ביותר של תנועת כושר גופני. החדשות הטובות הן שרוב הבעיות הרפואיות ניתנות למניעה באמצעות ישיבה ויציבה נכונה, וניתן לבצע את השיפורים בכל גיל.

ישיבה ויציבה נכונה לבריאות טובה

החברה של היום מודעת לבריאות, ויציבה נכונה היא חלק ממכלול ההיבטים הבריאותיים. פירושה יישור ראוי של העצמות והשרירים, המפרקים והרצועות כך שיוכלו לתפקד כפי שהטבע התכוון. כלומר, כשהאיברים החיוניים נמצאים במצב הנכון, הם מסוגלים לתפקד ביעילות שיא. פיזיותרפיה מתמקדת בישיבה ויציבה נכונה התורמות לתפקוד התקין של מערכת העצבים.

ללא יציבה נכונה, הבריאות הכללית ויעילות התפקוד עשויים להימצא בסכנה. ההשפעות ארוכות הטווח של יציבה לקויה משפיעות על מערכות הגוף, כגון מערכת העיכול, הנשימה, השרירים, המפרקים והרצועות. אדם שאינו מקפיד על ישיבה ויציבה נכונה, עלול לסבול מעייפות ואינו מסוגל לעבוד או לתפקד ביעילות.

פיזיותרפיה מטפלת גם באנשים צעירים והמטפלים מלמדים אותם להקפיד על ישיבה ויציבה נכונה במהלך העבודה, פעילויות רגיעה או משחק. הם מסבירים כי אפילו רבע שעה בלבד של קריאה או הקלדה על מחשב, המבוצעות בישיבה שאינה נכונה, הן פעילויות המאמצות את שרירי הצוואר, הכתפיים והגב העליון.

האופן בו מתרחשת יציבה לקויה

מצב זה מתפתח בשל תאונות או נפילות, המובילות מטופלים לקבלת טיפול פיזיותרפיה. אך יציבה לקויה עשויה להתפתח אף כתוצאה מגורמים סביבתיים או הרגלים לקויים. כלומר, כל אדם יכול לשלוט על ישיבה ויציבה נכונה.

ראו גם:

תרגילי פיזיותרפיה ביתיים

אלא שהיום, הבעיות הרבות הקשורות לישיבה ויציבה נכונה, מתרבות:

 • החברה של היום הופכת להיות ממוקדת במשך שעות ארוכות יותר בטלוויזיה, בהשוואה לדורות הקודמים.
 • ככל שהחברה הופכת להיות אלקטרונית יותר, כשיותר ויותר אנשים עובדים בישיבה מול שולחן עבודה או מול מסוף מחשב, כך היציבה שלהם עשויה לסבול
 • ככל שיותר ויותר מכוניות מצטברות על הכבישים, כך נגרמות יותר תאונות ופציעות.
 • אנשים אינם מקפידים על התקנת מושבים נכונים במכוניות.

במרבית המקרים, ישיבה ויציבה לקויה נובעות משילוב מספר גורמים, הכוללים:

 • תאונות, פציעות ונפילות.
 • מזרן שאינו בריא.
 • משקל יתר.
 • קשיים תזונתיים או רגשיים.
 • בעיות בכפות הרגליים או נעליים שאינן תקינות.
 • שרירים חלשים, חוסר איזון שרירים.
 • ישיבה כפופה לאורך זמן.
 • דימוי עצמי שלילי.
 • לחץ בעבודה.
 • מרחב עבודה פגום.

יציבה לקויה וכאב

חיים שלמים של יציבה לקויה עלולים להתחיל תסמינים מוקדמים אצל המבוגר הממוצע. המצב יכול להתחיל עם התרחישים הבאים:

עייפות – במצב של ישיבה ויציבה לקויה, השרירים עובדים קשה כדי להחזיק את הגוף. אדם מבזבז אנרגיה בתנועה הפשוטה ביותר, והופך להיות חסר אנרגיה.

שרירים תפוסים, כאבי צוואר, גב, זרועות ורגליים. בשלב זה, השרירים והרצועות משתנים ואדם עשוי לחוות תחושת כאב נוקשה עוצמתי. למעלה משמונים אחוזים מהבעיות בצוואר ובגב הם תוצאת שרירים קצרים וכואבים הנגרמים כתוצאה משנים ארוכות של יציבה לקויה

נוקשות וכאב – דלקת מפרקים נגרמת כתוצאה מיציבה לקויה ומובילה לניידות מוגבלת.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.