לימודי פיזיותרפיה

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

לימודי פיזיותרפיהאוהבים ספורט? רוצים לעשות מזה מקצוע? יכול להיות שתחום הלימודים המתאים לכם ביותר הוא פיזיותרפיה. ואכן, המציאות מראה שהפופולאריות של לימודי פיזיותרפיה בישראל רק עולה משנה לשנה, כשגם הדרישות הגוברות לבעלי מקצוע מסוג זה תורמות לכך. הנה כל מה שעליכם לדעת על לימודי פיזיותרפיה בישראל.

קווים לדמותה של הפיזיותרפיה

כצעד ראשון, ראוי להבין בדיוק מה עומד מאחורי תורת הפיזיותרפיה. ברמה הכללית, זוהי שיטת טיפול המבוססת על ביצוע תרגילים ומניפולציות על הגוף, וזאת כחלק מהליך שיקום או מניעת בעיות וליקויים שונים במערכות התנועה של הגוף. זוהי דרך אבחונית, מהשורה הראשונה, לעמוד על קשיים בתפקוד ובהתנהלות, וכן להציע פתרונות מעשיים בתחום. בין השאר, מדובר כאן על פגיעות בשרירים או במערכת העצבים, פציעות ספורט, שיקום לאחר פגיעות מוחיות וכן הלאה.

"ארגז הכלים" הממוצע של הפיזיותרפיסט רחב בכל קנה מידה, ומותאם לכל מטופל באופן אישי. כמה מהטכניקות המקובלות הן ביצוע מניפולציות באמצעות הידייים, עיסוי במקומות שונים בגוף, שימוש בעזרים דוגמת כריות חימום או פאראפין – והרשימה עוד ארוכה. מה שחשוב הרבה יותר, הוא שהבסיס התיאורטי והמעשי לאלה חייב להיות רחב. לימודי פיזיותרפיה מקנים זאת.

על לימודי פיזיותרפיה

לימודי פיזיותרפיה אשר כוללים את תורת הפיזיותרפיה הנחשבת למורכבת בכל קנה מידה, והלימודים כוללים בתוכם התייחסות לכל היבט והיבט בה. עקב ההתעסקות המרובה בגוף האדם, לא ניתן להוציא מהמשוואה ידע בתחומי האנטומיה והפיזיולוגיה, בין השאר לגבי אופן תפקוד מערכות שונות בגוף ובעיות אפשריות בהן.

היות וטיפולים פיזיותרפיים כוללים בתוכם גם היבט נפשי, נעשה עיסוק גם בסוגיות אלה, בין השאר מבחינת הכנת מטופלים לתהליך וליווים בתקופה זו. חלק מרכזי אחר בלימודים מבוסס על הכרת שיטות שונות לאבחון בעיות פיזיותרפיות, וכמובן – למידה על כל אחד מהפתרונות הניתנים באמצעותה. תחומי לימודים אחרים הם פתולוגיה, ביוכימיה, תורת העיסוי, סטטיסטיקה ושיטות מחקר (אידיאלי בייחוד למעוניינים להמשיך לתארים מתקדמים במחקר), בריאות האישה, התפתחות ילדים וכן הלאה.

 חשוב להדגיש שחלק מהותי בלימודים כולל התנסות, הלכה למעשה, בתרגילים פיזיותרפיים מגוונים. הדבר נעשה, בעיקרו של דבר, בשנות הלימודים המאוחרות, במסגרת הסטאג', במוסדות דוגמת קופות חולים, מכונים להתפתחות הילד וכן הלאה. חשוב להדגיש כי התחום כולל בתוכו מספר התמחויות, בהן ניתן להתמקצע, ובכלל זה אורתופדיה, רפואת ספורט, נוירולוגיה, רפואת ילדים וכן הלאה. מכל אלה, ניתן לעמוד על אחד המאפיינים הברורים של הלימודים, והוא שמדובר במקצוע לכל דבר ועניין, שמאפשר השתלבות מהירה בשוק התעסוקה.

כמה זמן נמשכים לימודי פיזיותרפיה?

כיום, ניתן ללמוד תואר ראשון בפיזיותרפיה בארבע אוניברסיטאות מהשורה הראשונה: אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת אריאל. הלימודים אפשריים גם במספר מכללות, ובעיקר מכללת צפת, מכללת רידמן לרפואה משלימה ומכללת תילתן. בשנה הבאה אמורה להיפתח גם תוכנית לימודי פיזיותרפיה בקריה האקדמית אונו.

משך הלימודים תלוי בתוכנית הספציפית של מוסד הלימודים ולמערכת השעות שמרכיב הסטודנט, אך לרוב עומד על ארבע שנים.

למי מתאימים לימודי פיזיותרפיה?

כפי שרמזנו מעלה, לימודי פיזיותרפיה אידיאליים עבור אנשים המתחברים לספורט, אך כאלה גם שמחזיקים ביחסי אנוש מהשורה הראשונה: חשוב לזכור שעובדים כאן אל מול אנשים. מבחינה מעשית, תנאי הקבלה הלימודים משתנים גם כן בהתאם למדיניות מוסד הלימודים, אך בחלק הארי של המקרים ניתן למצוא מספר דרישות בסיסיות שעל המועמד ללימודים למלא.

באוניברסיטאות, הקבלה מבוססת על ציון משוקלל, המשלב בין ממוצע הבגרויות לציון הבחינה הפסיכומטרית, וכן על ראיון אישי. במכללות התנאים דומים, למעט הפסיכומטרי. חשוב להזכיר כי חלק מהמוסדות דורשים הצהרה רפואית, המבטאת את התאמתו הגופנית של המועמד לעמוד בדרישות החוג, ובאחרים הגיל המינימלי האפשרי לתחילת הלימודים הוא 20. זאת מכיוון שהם נחשבים למורכבים, גם מהבחינה הרגשית.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.