מקסום התוצאות שלך: תפקיד הפיזיותרפיה לאחר ניתוח מעקף קיבה

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

עבור אנשים שעברו ניתוח בריאטרי, פיזיותרפיה ממלאת תפקיד אינטגרלי במקסום התוצאות שלהם. ניתוח מעקף קיבה, סוג נפוץ של ניתוח בריאטרי, כולל הקטנת גודל הקיבה ושינוי מסלול של מערכת העיכול.

היתרונות של פיזיותרפיה

פיזיותרפיה יכולה לעזור לאנשים להתאושש מהטראומה הפיזית של הניתוח ולהסתגל לשינויים בגופם. היתרונות של פיזיותרפיה לאחר ניתוח מעקף קיבה כוללים:

 • טווחי תנועה וגמישות משופרים
 • כוח וסיבולת מוגבר
 • הפחתת כאב ודלקת
 • שיפור בריאות הלב וכלי הדם
 • הגברת ניידות ועצמאות

תפקידם של טיפולי פיזיותרפיה

ניתן להתאים טיפולי פיזיותרפיה בהתאם לצרכים הייחודיים של כל מטופל. חלק מטיפולי הפיזיותרפיה הנפוצים ביותר לאחר ניתוח מעקף קיבה כוללים:

 • טיפול בפעילות גופנית לשיפור בריאות הלב וכלי הדם ולבניית כוח
 • טיפול ידני להפחתת כאב ושיפור טווחי תנועה
 • חינוך למכניקת גוף נכונה למניעת פציעה ולקידום ריפוי
 • מכשירי עזר לשיפור הניידות והעצמאות

החשיבות של טיפול לאחר ניתוח

טיפול לאחר הניתוח חיוני עבור אנשים שעברו ניתוח מעקף קיבה. פיזיותרפיה יכולה למלא תפקיד מכריע בתהליך זה בכך שהיא עוזרת למטופלים להעלות בהדרגה את רמות הפעילות שלהם ולהשתלב מחדש בבטחה בשגרת היום יום. על ידי עבודה עם פיזיותרפיסט, המטופלים יכולים להגיע לתוצאות מיטביות ולשפר את איכות חייהם הכוללת.

טיפול בסיבוכים באמצעות פיזיותרפיה

למרות שניתוח מעקף קיבה הוא בדרך כלל בטוח ויעיל, ישנם סיבוכים פוטנציאליים שיכולים להיווצר. פיזיותרפיה יכולה לסייע בניהול סיבוכים אלה ולשפר את התוצאות עבור המטופלים. כמה מהסיבוכים הנפוצים ביותר לאחר ניתוח מעקף קיבה כוללים:

 • סיבוכים ריאתיים, כגון אטלקטזיס ודלקת ריאות, שניתן לטפל בהם באמצעות תרגילי נשימה ופיזיותרפיה בחזה
 • פקקת ורידים עמוקים (DVT), אשר ניתן למנוע באמצעות ניוד מוקדם וטיפול בפעילות גופנית
 • זיהומים בפצעים, שניתן לטפל בהם באמצעות טיפול בפצעים וטיפול אנטיביוטי
 • תת תזונה, אותה ניתן למנוע בעזרת ייעוץ וניטור תזונה נכון

תפקידו של טיפול בפעילות גופנית

טיפול בפעילות גופנית הוא מרכיב קריטי בפיזיותרפיה לאחר ניתוח מעקף קיבה. פעילות גופנית סדירה יכולה לעזור למטופלים לבנות מסת שריר, להגביר את הסיבולת ולשפר את בריאות הלב וכלי הדם. עם זאת, חיוני להתחיל לאט ובהדרגה להעלות את רמות הפעילות כדי למנוע פציעות וסיבוכים. פיזיותרפיסט יכול ליצור תכנית אימונים מותאמת אישית בהתאם לצרכיו ומטרותיו הייחודיות של המטופל.

טיפול בדאגות לבריאות הנפש

לניתוח בריאטרי עשויה להיות השפעה משמעותית על בריאותו הנפשית של המטופל. מטופלים רבים חווים חרדה, דיכאון ודימוי גוף לאחר הניתוח. פיזיותרפיה יכולה לעזור להתמודד עם חששות אלה על ידי מתן תמיכה רגשית וייעוץ. בנוסף, טיפול בפעילות גופנית הוכח כמשפר את מצב הרוח ומפחית תסמינים של חרדה ודיכאון.

החשיבות של טיפול מעקב ארוך טווח

טיפול מעקב ארוך טווח חיוני למטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה. פיזיותרפיה יכולה למלא תפקיד מכריע בתהליך זה על ידי מתן תמיכה וניטור מתמשכים. מפגשי פיזיותרפיה קבועים יכולים לעזור למטופלים לשמור על הירידה במשקל, למנוע סיבוכים ולטפל בכל חששות חדשים שמתעוררים.

מחשבות אחרונות

פיזיותרפיה היא מרכיב חיוני בטיפול לאחר הניתוח בחולים שעברו ניתוח מעקף קיבה. על ידי עבודה עם פיזיותרפיסט מיומן ומנוסה, המטופלים יכולים למקסם את התוצאות שלהם, לנהל סיבוכים ולהשיג תוצאות בריאות ובריאות מיטביות. אם עברת ניתוח בריאטרי, שוחח עם הרופא שלך לגבי שילוב פיזיותרפיה בתוכנית הטיפול שלאחר הניתוח שלך.

סיכום

לסיכום, פיזיותרפיה לאחר ניתוח בריאטרי היא היבט חיוני בתהליך הריפוי. היתרונות של טיפולי הפיזיותרפיה הם רבים, כולל שיפור בתנועתיות, ירידה בכאב והגברת כוח וגמישות. פיזיותרפיה יכולה גם לסייע במניעת סיבוכים כגון קרישי דם, דלקת ריאות ופצעי שינה. ניתוח מעקף קיבה הוא הליך משנה חיים הדורש שינויים משמעותיים באורח החיים. חיוני שתהיה תוכנית מקיפה כדי להבטיח תוצאה מוצלחת. חלק בלתי נפרד מתוכנית זו צריך להיות טיפולי פיזיותרפיה כדי לסייע בתהליך ההחלמה. בסופו של יום, פיזיותרפיה היא היבט חיוני בטיפול בניתוח לאחר בריאטרי. זה יכול לעזור למטופלים להשיג את יעדי הירידה במשקל ולשפר את איכות חייהם. אם אתה שוקל ניתוח בריאטרי, חיוני לדון בחשיבות הפיזיותרפיה עם צוות הבריאות שלך. זכור, כל מטופל הוא ייחודי, וזמני ההחלמה עשויים להשתנות. עם זאת, עם הטיפול והתמיכה הנכונים, המטופלים יכולים להשיג את יעדי הירידה במשקל שלהם ולשפר את הבריאות והרווחה הכללית שלהם. אנו מקווים שמאמר זה היה אינפורמטיבי ומועיל במסע שלך לעבר אורח חיים בריא יותר. למידע נוסף על ניתוחים בריאטרים: www.bariatric.org.il

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.