פיזיותרפית פה ולסת

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פה ולסתאנשים רבים מתלוננים על כאבים באזור הפה והלסת, אשר מופיעים בדרך כלל בשל שחיקת המפרק ומתח השרירים. ברוב המקרים, אין צורך בטיפול רפואי והכאב עובר לבד, ועל מנת להקל עליו ולמנוע את הופעתו בעתיד מומלץ לפנות לטיפול פיזיותרפי מתאים.

הפרעות פה ולסת אשר ניתנות לטיפול בפיזיותרפיה

מפרק הלסת, המוכר גם בשם הלועזי (TMJ (Temporo Mandibular Joint הוא מפרק אשר יכול לגרום לבעיות אצל אנשים רבים. מפרק זה, המחבר את הלסת התחתונה עם עצם הגולגולת נוטה לפתח דלקות המתבטאות בהופעת "קליקים" בפתיחת הפה, חריקת שיניים בלילה, כאב בזמן הלעיסה והפרעות נוספות. אנשים רבים סובלים מדלקת במפרק הלסת, ומתלוננים לכן על כאבים רבים ופגיעה משמעותית באיכות החיים.

ניתן לטפל בהפרעות במפרק הלסת על ידי שימוש בפיזיותרפיה, אשר מסייעת להפחתת הכאב והתגובה הדלקתית בדרכים שונות.

כיצד פיזיותרפיה מטפלת בהפרעות פה ולסת?

טיפולי פיזיותרפיה מסייעים להקל על הכאב והתגובה הדלקתית במפרק הלסת בדרכים שונות. בשלב ראשון, ניתן להשתמש בטכניקות שונות על מנת להקל על הכאב ולהפחית את הדלקת המקומית במפרק. שיטות אלה יעילות מאוד ומטופלים רבים מדווחים על שיפור במצבם והקלה על הכאב ועל התסמינים הנוספים לאחר מספר מפגשי טיפול. בשלב מתקדם יותר, טיפולי הפיזיותרפיה מתבססים על חינוך לשימוש נכון במפרק – מכיוון שמפרק הלסת הוא מפרק פעיל ביותר (בזמן אכילה, דיבור, וכו'), ניתן ללמד את המטופלים להשתמש בו בצורה יעילה כך ששחיקתו תפחת והסיכוי שתתפתח דלקת יקטן. בדרך זו, מבצעים תרגילים שונים על מנת להקנות למטופלים הרגלים נכונים יותר של שימוש במפרק הלסת כך שהתהליך הדלקתי לא יחזור והכאב לא ישנה.

מהם סוגי הטיפול המתאימים בהפרעות פה ולסת?

סוגי הטיפול המתאימים להפרעות פה ולסת הם:

  • ביצוע תרגילים ללסת – אחת הדרכים הנפוצות ביותר לבצע פיזיותרפיה לפה וללסת היא על ידי ביצוע תרגילים שונים, אשר תפקידם להעניק חוזק לשרירים, להאריך אותם ולשפר את גמישותם. בחלק גדול מהמקרים, ביצוע תרגילי גמישות לשרירי הלעיסה ולשרירים נוספים באזור הלסת מספק הקלה משמעותית על הכאב, גורם להרפיית השרירים ומשפר את מצבם של המטופלים. בנוסף, חיזוק שרירים מסויימים יכול להקל על העומס על מפרק הלסת ובכך להפחית את הכאב גם כן.
  • טיפול בחום – טיפול בחום על ידי קומפרסים או מכשירים שונים מסייע להגברת זרימת הדם לאזור הלסת. במקרים אלו, זרימת הדם המוגברת מסייעת לגוף להתגבר על הכאב, מספקת דם ונוטריינטים לאזור הפגוע ומאיצה את תהליך ההחלמה.
  • טיפול בקור – טיפול בקור על ידי קומפרסים של קרח מסייע בעיקר להפגת הנפיחות ולהקלה על הכאב. במקרים רבים, הטיפול בקור מסייע לכאב אקוטי, בעוד הטיפולים האחרים יכולים לעזור יותר לשיקום המפרק בטווח הארוך.
  • עיסויים – ביצוע עיסויים ממוקדים יכול להקל את מתח השרירים באזור הלסת, וכתוצאה להפיג את הכאב. במקרים רבים, כאב באזור מפרק הלסת מופיע כתוצאה ממתח שרירים מוגבר, וכאשר מפיגים אותו באמצעות עיסויים ניתן בהחלט לראות שיפור במצב. למרות שניתן לעסות את אזור הלסת גם באופן עצמאי, מומלץ מאוד לעבור עיסויים רפואיים ממוקדים על ידי פיזיותרפיסט במטרה להעניק לאזור טיפול אופטימלי.
  • תרגילים ללימוד תנועה נכונה – אחד התפקידים החשובים ביותר של פיזיותרפיה הוא ללמד את הגוף להשתמש באיברים השונים בצורה נכונה, ובמקרים של כאבים בלסת "חינוך" המטופלים לשימוש נכון יכול להפחית את השחיקה, למנוע את החמרת המצב ולהקל על תהליך ההחלמה.
צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.