פיזיותרפיה לבורסיטיס

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

טיפול בבורסיטיס
טיפול בבורסיטיס

בורסה היא שקיק קטן שתפקידו למנוע לחץ או חיכוך בין רצועות, שרירים וגידים לבין העצמות. הבורסה מלאה בנוזל סינוביאלי וכל פגיעה בה עלולה לגרום להופעה של כאבים חריפים ודלקת.

בגוף של אדם ממוצע ישנם מאות שקיקים כאלו כשאלו שנמצאים בסיכון הרב ביותר להיפגע הם הבורסה של מפרק הירך, הברך, המרפק, מפרק הכתף והעקב. בורסיטיס יכולה להיווצר בעקבות עומס מתמשך או עומס יתר. מצבים אלו אופייניים לאנשים עובדים בפסי ייצור, לצבעים, גננים, טבחים, ספורטאים, אנשי הייטק שיושבים שעות רבות מדי יום מול מחשב ועוד. מצד שני בורסיטיס יכולה להיגרם גם בעקבות לחץ פתאומי וחזק או טראומה כלשהי שעלולה לפצוע את השקיק.

בנוסף לכך גם לחץ מתמשך על מפרק יכול להביא לדלקת (נפוץ בקרב מניחי שטיחים למשל שמבלים שעות רבות על ברכיהם). בנוסף לכל זאת ישנן מחלות רבות שיכולות להביא להיווצרות של דלקת בבורסה.

בין היתר מדובר על מחלות זיהומיות שונות, על מחלות מטבוליות, מחלות ראומטיות ועוד. היחלשות של שק הבורסה שגורמת להעלאת הפגיעות שלו יכולה להופיע גם על רקע של הליך ניווני טבעי שמתרחש בקרב קשישים.

תסמיני בורסיטיס

דלקת הבורסה מתבטאת בראש ובראשונה בכאב חד שעלול להיות חריף וחמור ביותר בהתאם לחומרת הדלקת. בנוסף לכך עלולה להתקיים נוקשות מסוימת גם כן בדרגות חומרה שונות במפרק שבדרך כלל מחמירה בזמן תנועה או בעקבות מגע.

בדרך כלל הבורסיטיס תלווה בהגבלה של טווח התנועה של המפרק, באדמומיות מקומית, חום מקומי ובנפיחות. מעבר לכך התסמינים הקליניים ותלונות החולים משתנות בהתאם למיקום הבורסה המודלקת. כך למשל בורסיטיס במפרק הירך יכולה לבוא לידי ביטוי בכאבים שמתגברים בזמן הליכה ומקרינים לאזור הברך, כאבים שמתגברים מאוד בזמן שכיבה על הצד הפגוע, כאבים שמתגברים במהלך הלילה ושמקשים מאוד על טיפוס במדרגות.

אבחון בורסיטיס

ישנה חשיבות גדולה מאוד לביצוע אבחנה מדויקת במקרה של בורסיטיס כיוון שהתסמינים של הדלקת יכולים להתאים גם למגוון רחב של מחלות אחרות. בורסיטיס במפרק הכתף למשל יכולה להתבטא סימפטומטית בדיוק באותו האופן שבו דלקת בגיד הכתף יכולה להתבטא והדבר נכון גם לגבי בורסיטיס במפרק הירך ודלקת במפרק הירך.

כל עוד הבורסיטיס לא נלווית להפרעה במפרק, ישנן דרכים רבות שבהן ניתן לבצע את האבחנה המבדלת. הדלקת בבורסה תגרום לכאב מקומי מאוד בזמן לחיצה פיזית על הבורסה ותגרום להגבלה בתנועת המפרק אך כזו שרופא אורתופד יהיה מסוגל להבחין בינה לבין הפרעה בתנועת המפרק הנובעת מדלקת מפרקים ראומטית למשל. מעבר לכך בבדיקת MRI ניתן להבדיל בבירור בין דלקת במפרק או בגיד לבין דלקת בבורסה.

טיפול בבורסיטיס בעזרת פיזיותרפיה

ישנו מגוון של טיפולים לבורסיטיס כשקו ההגנה הראשוני הוא פשוט לתת לבורסה לנוח ולהניח עליה קרח לרבע שעה מספר פעמים ביום. עם זאת, לרוב החולים ממשיכים בשגרת חייהם בשלבים הראשונים של הדלקת ולכן הבעיה הולכת ומחמירה. אי לכך במידה והדלקת מחמירה מאוד ניתן להזריק סטרואידים באופן מקומי (קורטיזון), למשוח את האזור במשחות שונות כמו למשל וולטרן ועוד. התפקיד של הפיזיותרפיה חשוב מאוד בהתמודדות עם בורסיטיס. טיפול כזה מורכב מהאלמנטים הבאים:

  • לימוד החולה כיצד להתנהל בחיי היומיום כדי למנוע את החמרת הדלקת או את ההישנות שלה לאחר היעלמותה.
  • הדרכה לביצוע תרגילים שמטרתם להפחית את העומס המופעל על הבורסה.
  • עיסוי שמטרתו להרפות את הרצועות שמפעילות לחץ מקומי על הבורסה.
  • לימוד של תרגילים שמטרתם למנוע התנוונות והיחלשות של שרירים.
  • הנעה מבוקרת של המפרקים הנגועים כדי למנוע מצב של מוגבלות בתנועה (כמו למשל במצב המפורסם שזכה לכינוי "כתף קפואה").

אולי יעניין אותך גם:

פיזיותרפיה לסובלים מדלקת מפרקים שגרונית

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.