פיזיותרפיה לסובלות מוסטבוליטיס

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

סובלת מוסטבוליטיס? נסי טיפול פיזיותרפיפיזיותרפיה לטיפול בבעיות נשים מועילה לשיקום שרירי רצפת האגן, כגון טיפול ביופידבק או תרגילי רצפת אגן המסייעים להפחתת תסמיני וסטבוליטיס, כאבי חדירה במהלך קיום יחסי מין. הטיפול נועד להרגיע נשים הסובלות מכאבים אלו, כך שהגוף מתחיל לזכור כי החדרת משהו לתוך הנרתיק אינה צריכה להיות מלווה בכאב.

תוצאה זו ניתנת להשגה בהדרגה באמצעות תרגילי מתיחה עדינים המיועדים לשחרור רקמות הנרתיק. שרירים אלו הם המשפיעים העיקריים על וסטבוליטיס ויש לבצע אותם עם פיזיותרפיסט בלבד. התוצאות עשויות לקחת מעט זמן, כך שיש להתאזר בסבלנות.

מהלך טיפול פיזיותרפיה לוסטבוליטיס

התרגילים מבוצעים בפרטיות קליניקת הפיזיותרפיסט, ומשתנים בין אישה לאישה, בהתאם לחומרת התסמינים. מטרת טיפול פיזיותרפיה היא להשיג הרפיה לאזור שרירי רצפת האגן, לשחרר שרירים תפוסים ולהפחית באופן משמעותי את כאבי הוסטבוליטיס.

ניתן להקל באופן משמעותי כאבי נרתיק באמצעות ביצוע תרגילי מתיחה או חיזוק ספציפיים לשרירי רצפת האגן. תרגילים אלו חשובים במיוחד לנשים הסובלות משרירים הדוקים מידי, ומטרת המתיחות היא להכשיר את השרירים ולהשיבם למצב הטבעי הרגוע. התנוחות מפתחות את רצפת האגן, מגבירות את זרימת הדם ומשחררות שרירים מתוחים.

המטופלת יושבת בנוחות על כיסא בגובה הנכון עבורה, כשהרגליים ניצבות היטב על הרצפה, בפישוק קל. היא נשענת מעט קדימה, ומניחה את ידיה על אמצע הירכיים.

המטפל מנחה אותה להתרכז במעברים בין הנרתיק לפי הטבעת ומבקש אותה לדמיין ניסיון לעצור משב רוח. המחשבה מתמקדת במעבר הקדמי של הנרתיק ומשיכת שרירי האזור. בהמשך יש למתוח במקביל את השרירים סביב פי הטבעת, הנרתיק והשופכה.

התרגיל צריך להרגיש כמו הנעת השרירים קדימה וכלפי מעלה, ללא כל סימן חיצוני לתנועה. המטופלת מתרגלת שיטות אלו עד לשליטה ביכולות הכיווץ והמתיחה. לאחר מכן ניתן לבודד לצורך התרגיל את שרירי האגן בלבד ולהפעילם.

יש להימנע מעצירת הנשימה, לספור את השניות בקול רם בשלב ההמתנה בין הכיווץ לשחרור וברגע שמושגת השליטה הנוחה על שרירי רצפת האגן, ניתן להתחיל בהפעלתם באמצעות סדרת תרגילים מתקדמים הכוללים:

משיכת שרירי האגן; החזקתם למשך עשר שניות הנספרות בקול רם; ושחרור איטי עם שליטה מלאה ככל הניתן. ברגע שאישה בטוחה כי היא רגועה לחלוטין, יש לחזור על התרגיל עשר פעמים, או כמה שניתן, שלוש עד ארבע פעמים ביום.

המטופלת מתבקשת להיות מודעת במהלך כל התרגול לשרירי רצפת האגן ובכל פעם בה היא מבחינה בכיווץ מתוח מידי שלהם, היא מתבקשת לנסות להירגע לחלוטין, ככל שמבצעים את התרגיל יותר, כך משיגים יותר שליטה.

פיזיותרפיה לתרגול בבית

לאחר הבנת השפעת שרירים תפוסים על כאבי וסטבוליטיס, והשגת השליטה בתרגול הרפיית אזורי רצפת האגן, ניתן להמשיך את התרגול באופן עצמאי בבית באופן הבא:

ישיבה על הקרקע על כדור קטן, תוך גלגול הגוף על הכדור. בתרגול זה, מתבצע עיסוי לשרירים התחתונים של האגן. יש לבצע את התרגיל במשך עשרים דקות, או עד שהשרירים מתחילים להירגע, ומומלץ לבצעם פעמיים ביום. ההבדל מתרחש במהירות ויש להקפיד תמיד לגלות מודעות לפעולת השרירים ולהרגיש מתים הם רפויים ומתי הם מתוחים.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.