פיזיותרפיה לימפטית – לחיות טוב יותר לצד המחלה

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה לימפטיתגוף האדם היא המכונה המשוכללת ביותר בטבע עם מערכות רבות ומגוונות החייבות לפעול בתקינות מירבית ובסנכרון מלא על מנת שהאדם יוכל לחיות היטב ובבריאות. כאשר אחת מן המערכות אינה עושה בדיוק את תפקידה, הרי שנזק נגרם לגוף ואיכות החיים יורדת עד הגעה למצב של סכנה אמיתית. מערכת שכזו היא המערכת הלימפטית. כאשר היא ניזוקה, הופכים החיים של החולה לקשים יותר והיא מכבידה עליו. המחלה היא כרונית. כלומר אי אינה נעלמת ואי אפשר לרפא אותה לחלוטין אבל בעזרת טיפולי פיזיותרפיה לימפטית ניתן לנהל לצד המחלה חיים מלאים ונוחים יותר.

המערכת הלימפטית

המערכת הלימפטית הינה אחד מן המערכות החשובות בגוף האדם שכן היא האחראית במידה רבה על המערכת החיסונית שלנו. למעשה, היא מורכבת מצינורות, נימים ובלוטות הלימפה אשר דרכם עוברים נוזלים מתוך מטרה לנקז עודפים מהרקמות או לסנן חומרים המסוכנים לנו והחזרת הנוזלים הטובים אל מחזור הדם. כאשר המערכת עובדת כיאות – המערכת החיסונית של האדם תהיה יעילה. כאשר המערכת נפגעת, מסיבות שונות, חלקן מולדות וחלקן כאלו שנוצרות במהלך החיים, הרי שהיא אינה מבצעת את תפקידה וויתרה מכך, מתפתחת בצקת לימפטית או בשמה הרפואי : לימפאדמה

בצקת לימפטית

בצקת לימפטית הדורשת התערבות על ידי פיזיותרפיה לימפטית היא בעצם הצטברות של הנוזל הלימפטי ברקמת העור, במקום שינוקז כיאות. למעשה, ההצטברות יכולה לקרות בכל מקום בגוף אולם יש אזורים מועדים יותר כמו הצוואר, המפשעה, בית השחי ועוד. העובדה שמערכת הניקוז אינה עובדת היטב, גורמת לנפיחות ברקמה, כתוצאה מהצטברות הנוזל. כתוצאה מכך, יכול האדם הסובל מכך להרגיש כאב או אי נוחות ניכרים, תחושה של כבדות רבה, אי יכולת להזיז את האזור הנפוח בלי להרגיש כאב, התקשות העור באזור ונפיחות הולכת וגדלה שלו ושינויים אחרים בעור, חלקם כואבים וחלקם אסתטיים וכן לעיתים הפרשת נוזל מהאזור.

במידה והוא לא יבצע פיזיותרפיה לימפטית, המצב יכול להידרדר עוד יותר. במידה וכן, הבעיה לא תחלוף, משום שכבר ציינו שהיא כרונית ואינה ברת ריפוי אך אורח החיים יהפוך להרבה יותר נוח ופחות כואב, כך שניתן יהיה לנהל חיי שגרה כמעט מלאים. חלק מהטיפול יהיה מניעה וחלק אחר יעסוק בתהליך המיטיב כשכבר הבעיה צפה.

הסיבות ללימפאדמה

הבצקת הלימפטית יכולה לנבוע משתי אפיקים. הראשונה היא טבעית והיא קורה כתוצאה מהיותה של המערכת פגומה אצל האדם החולה. האפיק השני הוא בצקת הנוצרת כתוצאה מהתערבות חיצונית. לרוב בגלל מצבים רפואיים שונים שחווינו. הנפוץ ביותר הוא הטיפול כנגד מחלת הסרטן. ההקרנות וניתוחים שונים בהם מוצאות או מטופלות בלוטות הלימפה פוגעות ומצלקות אותן ולכן יעילותן נפגעת.  גם פגיעות וחבלות אורטופדיות או זיהומים שונים יכולים להגביר את הסיכוי להיווצרות וכן תוצאה של פגיעה מוחית או פגיעה במערכת עיצבית.

כיצד ניתן לטפל בבצקת לימפטית?

הטיפול הנפוץ, המומלץ והיעיל ביותר עבור הסובלים מבצקת לימפטית הוא פיזיותרפיה לימפטית. פיזיותרפיה לימפטית המבוצעת בצורה נכונה ומקצועית יכולה לסייע הן בהפחתת הכאבים והסימפטומים הנוספים  והן בהקניית כלים שיאפשרו למטופל לעזור לעצמו בעצמו בהמשך. באותו נקודה חשוב להדגיש כי פיזיותרפיה לימפטית יכולה לסייע גם בשלב בו טרם נוצרה הפגיעה במערכת הלימפטית. כך למשל כאשר הולכים לבצע הקרנות, ניתוחים בסביבת בלוטות הלימפה וכד', המטפל יכול לתת הנחיות כיצד לגרום לנזק הפחות ביותר.

במידה והבצקת התפתחה לאחר ניתוח, טראומה או הקרנה וכד' והיא כבר מופיעה כנפיחות ברקמה, הרי שטיפולי פיזיותרפיה לימפטית יכולים לסייע. ראשית, הפיזיותרפיסט המקצועי שחובה עליו להתמחות בתחום של פיזיותרפיה לימפטית, מבצע בדיקה על מצב הבצקת וחומרתה, כדי לקבוע את תוכנית הטיפול הנכונה ביותר. 

בשלב הבא מתבצעים תרגילים שמטרתם להפחית את הנפיחויות של הבצקת וכן מיושמות חבישות לחץ על האזור. חלק חשוב הוא העיסוי הלימפתי. כאשר בעיסוי זה המטרה היא "לדחוף" או לנקז את הנוזל שהצטבר בנפיחות אל אזורים אחרים בגוף שם הוא יוכל להתנקז דרך מערכות לימפה שעודן תקינות. בתוך כך, גם הנפיחות יורדת, העור מתרכך והכאב הולך ופוחת.

פיזיותרפיה לימפטית בבית

מכיוון שלימפאדמה היא מחלה כרונית ונצטרך להתמודד איתה לאורך כל החיים, הרי שטיפול פיזיותרפיה לימפטית אינו יכול להתקיים לעולם רק במכון הפיזותרפיה או במרכז הרפואי. יש צורך לבצע את הטיפול המיטיב גם בבית, הן על ידי המטופל עצמו והן על ידי סיוע של בן משפחה. לכן, המטופל מקבל הדרכה מדוקדקת על הטיפולים הפיזיותרפיים שהוא יכול וראוי שיבצע בעצמו בבית שלו. פיזיותרפיה יומיומית בבית יכולה לסייע המון.  

רבים חושבים כי הבצקת הלימפטית היא עניין אסתטי ורבים טועים לחשוב שהיא תעבור ומדובר רק באי נוחות זמנית. כאמור הטעות היא גדולה שכן איכות החיים נפגעת במידה רבה, הכאבים מחמירים יתרה מכך, הימנעות מטיפול קבוע של פיזיותרפיה לימפטית יגרום להחמרת המצב והאזור הפגוע ויכול לגרום להתפשטות הבצקת, התפתחות זיהומים קשים ופגיעה באיברים סמוכים ובתפקוד היומיומי.

אז מה כן ניתן לעשות

הרופאים ודאי ימליצו לך על פיזיותרפיה לימפטית משום שמדובר בכלי היעיל ביותר לטיפול במחלה. עליך לבחור במכון או ברופא או מטפל המתמחה בתחום ובעל המלצות. במקביל עליך לסגל לעצמך אורח חיים שיטיב עמך, הולל פעילות גופנית נכונה, הקפדה על התרגילים שינתנו לך ושמירה על שלמות העור, האזור הפגוע והימנעות מהפעלת לחץ עליו ופציעות. בכל מקרה של החמרה – יש לפנות מידית לרופא המטפל.

למרות שמדובר במחלה כרונית, הקפדה על דברים אלו, תשפר את החיים ללא היכר. הכאבים יפחתו ואי הנוחות תרד גם היא. המשך טיפול פיזיותרפי, המותאם למצב הנוכחי של הליך ההחלמה – יסייע גם הוא.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.