פיזיותרפיה לאזור הלסת: למה כדאי לא לוותר על שיקום פיזיותרפי?

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה ללסתמתח בשרירי הצוואר והכתפיים הוא תופעה נפוצה, והכאב עובר בקלות אל שרירי הלסת. כשאדם לחוץ ומתוח, הוא חורק שיניים, גם אם אינו מודע לכך. המתח שמקורו בצוואר עובר אל שרירי הפנים הסוגרים את הלסת ושרירי פנים אחרים.

מבנה הלסת הוא אזור פעיל מאוד, שני מפרקי הלסת, מימין ומשמאל, הם המפרקים הנפוצים ביותר בגוף האדם, האחראים על אכילה, דיבור, שירה ולעיסה. יש להם דיסק האחראי על פתיחת וסגירת המפרקים. כאשר קיים מתח מוגבר, עלול להיגרם מצב של ניוון, המוביל לגירוי דלקת שגורמת לכאב, נועל את הלסת או מקשה על פתיחתה באופן נרחב. לחץ על מפרקי הלסת כרוך בטיפול פיזי לשיקום תפקוד רגיל של הלסת.

הגורמים לבעיות בלסת

הפרעות במפרקי הלסת מתרחשות לעיתים נדירות כתסמין יחיד, אך לעיתים קרובות יותר גורמות לבעיות רבות המתבטאות בתסמינים חופפים.

בדרך כלל, הכאב, המתח והניוון נגרמים באמצעות תכונות אנטומיות בעייתיות. אך הכאב עלול להתרחש אף לאחר תקופת חריקת שיניים, הגורמת לבעיות ביכולת לפתוח את הפה. היסטוריה של טראומה לפנים או לראש עלולה אף היא לגרום לבעיות בלסת.

גורמים פסיכולוגיים

יכולים אף הם להיות חלק חשוב מהגורמים לבעיות בלסת. חרדה ומתח נפשי עלולים לגרום לחריקת שיניים. אחד הממצאים הנפוצים ביותר הוא אלמנט של לחץ פסיכולוגי ולכן נדרשות טכניקות המבוססות על עקרונות שתוארו לראשונה על ידי הפיזיותרפיסט הברזילאי רוקאבאדו, לשחרור לסת תפוסה ותפקוד תקין של שרירי הפנים.

כיצד פיזיותרפיה יכולה לעזור?

בעיות בלסת עלולות להיות מושפעות ממספר גורמים, יציבת הראש, יישור עמוד השדרה הצווארי, עצם הלשון ויציבת גוף. כל אלו אחראים לעיתים קרובות על תפקוד הלסת. מטפל מקצועי מעריך את המצב ואת המבנים הסובבים את הלסת, בעמוד השדרה הצווארי וחגורת הכתפיים, ומנתח את יציבת המטופל. הלשון, הפה ותפקוד הפנים מוערכים אף הם על מנת לקבל תצוגה ברורה של הגורם האמיתי לכאבי לסת או כאבים מקרינים.

בנוסף, מבצע הפיזיותרפיסט בדיקת השיניים הטוחנות והחותכות. אם המטופל סובל בהווה מחוסר תמיכה אחורית בגלל מחסור בשיניים טוחנות, המצב יוביל לפעילות מוגברת של שרירי הלסת העליונים ובכך יווצר עומס מוגבר על הלסת כולה.

בהתאם לאבחנה, בפני הפיזיותרפיסט עמדות מספר אפשרויות טיפול, הכוללות שחרור רקמות רך וטיפול בנקודת הדק על מנת להקטין את מתח הלסת, שרירי הפנים והצוואר, הפחתת הכאב וסיוע לתנועה נכונה של הלסת.

הפיזיותרפיסט מנחה את המטופל לגבי שיפור יציבה ומדריך אותו לגבי החזקה נכונה של הצוואר בשילוב עם הסנטר. לעיתים קרובות זהו טיפול רב תחומי הכרוך אף בטיפול שיניים כמו גם בייעוץ פסיכולוגי.

המטופל מקבל עצות לגבי תרגילי יציבה נכונה, המהותית לחיזוק השרירים החלשים ומסייעת ביישור לימין. רוב המטופלים חווים שיפור עם טיפול פיזיותרפיה ללסת. יחד עם זאת, שיפור לטווח הארוך תלוי ביכולת המטופל להישאר בתנוחה הנכונה, ומידת ההקפדה שלו לבצע את התרגילים בבית.

ראו גם:

פיזיותרפיה, טיפול ושיקום – פה ולסת

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.