פיזיותרפיה למיניסקוס: תרגילים לנקע במיניסקוס

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה תרגילים לנקע במיניסקוסקיימות מספר אפשרויות טיפול פיזיותרפיה לחולי מניסקוס וביצוע תרגילים לנקע במיניסקוס, כולל מנוחה, החלת קרח ודחיסת הרגל במצב גובה.

בדרך כלל מטופלים החווים כאב ונפיחות משמעותיים בימים הראשונים, זקוקים לטיפול להפחתת הכאב והנפיחות, ושיטות אלו מסייעות להם למשך מספר ימים. ברגע שמושג שיפור בטווח התנועה, בנפיחות ובכאב, הפיזיותרפיסט מרכיב תכנית הכוללת מספר תרגילים.

התרגילים הראשונים כוללים הפעלה בפועל של שרירי הברך. אלו הם תרגילים המיועדים להפעלת שריר הארבע ראשי, המבוצעים בקלות על הרצפה או במיטה, וניתן לתרגלם גם בבית, בקליניקת הפיזיותרפיסט, או בחדר כושר. ברגע שמבוצעים התרגילים, ניתן לעבור לתכנית טיפול בעקב, באמצעות תרגילים שגם אותם ניתן לבצע על הרצפה או המיטה.

ריפוי מניסקוס באמצעות פיזיותרפיה

פגיעת מניסקוס משפיעה על הברך ודורשת תרגילים לנקע במיניסקוס, וריפוי תקין של הברך מבוצע באמצעות עבודה עם הפיזיותרפיסט המרכיב תכנית שיקום המסייעת למטופל להשיב את חוזק וגמישות הברך ככל הניתן. התכנית כוללת תרגילים אותם ניתן לבצע בקליניקת המטפל, ובהמשך גם בבית. בניית חוזק וגמישות הברכיים והרגליים מסייעת למניעת ניוון עתידי של הברך.

רוב מקרי המניסקוס מטופלים באמצעות מספר תרגילי פיזיותרפיה פשוטים הנקראים תרגילים לנקע במיניסקוס, המסייעים לשמור על חוזק השרירים בחלק הקדמי והאחורי של הירך והאגן. אזורים אלו חשובים לתפקוד כללי של הרגל, וחיוניים במיוחד לאחר פציעה או ניתוח. את התרגילים יש לבצע בהתאם לתכנית פיזיותרפיה בלבד, וכשהכאב מתחיל להירגע, ניתן לבצע אותם גם בבית.

לפני שבוחרים באפשרות ניתוח כשיטת טיפול למניסקוס, יש לקבל טיפול קצר במשך חודש וחצי עד חודשיים של פיזיותרפיה, לבחינת השיפור. מחקרים רבים ממליצים על גישה זו טרם הבחירה בניתוח.

תרגילים לנקע במיניסקוס

תרגילים לנקע במיניסקוס, אלו הם תרגילים פשוטים של כיפוף ויישור, הכרוכים בחיכוך קטן ביותר והתנגדות מועטת, אם בכלל. לאחר מספר ימים של ביצוע התרגילים, ניתן לעבור לתרגילי העקב, בסיוע היד, ליצירת מעט יותר לחץ.

שלב זה יכול להימשך בין שבוע לשלושה שבועות, וניתן לתרגל מעט רכיבה על אופניים בטבע או במכון הכושר, כמו גם ביצוע מספר תרגילי פיתול והארכת הרגל, ללא הצבת משקל. בשלב הבא ניתן לנוע עם משקל מסוים על הרגל.

השלב האחרון בטיפול פיזיותרפיה לקריעת מניסקוס מתבצע עם מעבר לתרגילים תפקודיים כגון סקוואט רגיל וסקוואט מפוצל המיועד להפעלת כיפוף הרגליים והברכיים לסירוגין. זהו תרגיל ברמה גבוהה יותר אותו יש לבצע בסוף תכנית הטיפול, שכן הוא מאתגר באופן משמעותי את שרירי הרגליים ומעודד אותם לתפקד היטב.

אדם מבלה את רוב ימיו בקימה או ירידה מהמיטה, מהכיסא או במדרגות, ותרגילים אלו מאפשרים לשרירים לעבוד ולתפקד היטב. במשך חודש עד חודש וחצי, ניתן לתרגל את התרגילים לבד או בסיוע של פיזיותרפיסט, בהתאם לרמת הפגיעה.

תרגילי גשר

תרגילים אלו מבוצעים בשכיבה על הגב, ברכיים כפופות ודחיפת הירכיים כלפי מעלה ליצירת מתיחה בברכיים, בירכיים, בבטן ובגב. מציבים את שתי הרגליים על הרצפה, מתרוממים למשך מספר שניות, ואז יורדים. מתחילים שם שלושה סטים של שמונה חזרות, וממשיכים לשלושה סטים של 12 חזרות.

תרגיל זה ניתן לביצוע עם הרמת רגל אחת, באותה השיטה, להשגת סחיטת שרירי הרגל ושמירת קו ישר מהכתף עד הברך. גם תרגיל זה מתחיל עם שלושה סטים של שמונה חזרות, ובהדרגה ניתן להגביר את העוצמה.

תרגילי ניידות. אלו הם מגוון תרגילי תנועה בהם ניתן להשתמש בשלבים המוקדמים של תכנית השיקום בפיזיותרפיה לפציעת מניסקוס, להגדלת טווח התנועה במפרק.

תרגילי כיפוף. תרגילים אלו מבוצעים בעמידה ובישיבה, וכרוכים בכיפוף ויישור הברך ככל שמאפשר טווח התנועה. יש לבצע שלושה סטים של עשר עד עשרים חזרות, שלוש פעמים ביום, ככל שהכאב מאפשר. מומלץ להגביר את הקושי של תרגיל זה באמצעות החזקת הרגל לזמן ארוך יותר בכל פעם בתנועת הכיפוף או היישור. כלומר, יש לבצע את התרגילים באיטיות.

תרגילי חיזוק. יש לבצע אותם כשהכאבים פוחתים, ככל שהפציעה וריפוי הכאב מאפשרים. בשלב זה ניתן לבצע תרגילים דינמיים יותר כגון סקוואט.

כיווץ גיד הברך. תרגיל זה משמר את כוח שרירי גיד הברך, ומבוצע נגד ההתנגדות. יש לבצע עשר עד עשרים חזרות, ולהניח לרגל להירגע לפני כל חזרה. יש לחזור על התרגיל בכמויות משתנות של כיפוף או עיקול הברך.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.