טיפול פיזיותרפיה עוזר משמעותית לחולים בסרטן

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה לחולי סרטן
פיזיותרפיה לחולי סרטן

בעבר, אנשים שטופלו במחלה כרונית, כגון סרטן או סוכרת, שמעו מרופאיהם לעיתים קרובות כי עליהם לנוח ולהפחית את הפעילות הגופנית שלהם.

זוהי עצה טובה, אם התנועה גורמת לכאב, קצב לב מהיר או קוצר נשימה. אך מחקר חדש יותר מראה כי פעילות גופנית היא בטוחה ואפשרית במהלך טיפול בסרטן, ומשפרת את התפקוד הגופני ואיכות החיים.

עודף מנוחה עלול להוביל לאובדן תפקוד הגוף, חולשת שרירים וטווח מצומצם של תנועה. נכון להיום, רופאים רבים המטפלים בסרטן מעודדים את מטופליהם להיות פעילים ככל הניתן מבחינה גופנית, במהלך הטיפול.

מהלך הטיפול ומטרותיו

קיימות סיבות רבות לקבל טיפול פיזיותרפיה במהלך הטיפול בסרטן, אך הטיפול צריך להיות מבוסס על תכנית פעילות גופנית המתאימה באופן אישי לכל מטופל מבחינת בטיחות ומבחינת רמת התרגול הטובה ביותר עבורו.

סוג התרגול גם צריך לגרום הנאה למתרגל, ותכנית האימונים צריכה לקחת בחשבון מדרגים המבוססים על יכולת הפעילות הנוכחית, תוך התחשבות בכל בעיה או מגבלה פיסית ממנה סובל המטופל, ושיפור טווח התנועה בהדרגה.

מטרת הטיפול היא לשמור על פעילות וכושר ככל הניתן. אנשים שהיו מאוד לא פעילים לפני הטיפול בסרטן, צריכים להתחיל עם פעילות קצרה, בעצמות נמוכות, כגון טיולים איטיים קצרים. אנשים מבוגרים, שאצלם הסרטן התפשט לעצמות, צריכים לקבל טיפול פיזיותרפיה לשמירת בטיחות ואיזון גופני על מנת להפחית את הסיכון לנפילות ופציעות.

הפיזיותרפיסט מקבל מהמטופל או מרופאיו את ההיסטוריה הרפואית המפורטת, ועליו להיות מודע לכל המגבלות מהם סובל המטופל. הוא מסייע לו לבנות תכנית פעילות גופנית נכונה ובטוחה, המבוססת על תדירות וזמן פעילות מותאמים באופן אישי.

תוכנית הטיפול

תכנית הפיזיותרפיה נקבעת בשיתוף עם הצוות הרפואי של המטופל, ונועדה למקסם את היכולות הפיזיות ורמות הנוחות על מנת להבטיח את ההתאוששות היעילה ביותר. פיזיותרפיסט יכול לסייע למטופל למקסם את כוחו ויכולת התפקוד שלו במהלך ולאחר הטיפול הרפואי בסרטן, באמצעות טיפול ידני, ולימוד המטופל שיטות לביצוע פעילות גופנית בכדי להגביר את התפקוד והעצמאות.

שמירה על החוזק הגופני במהלך הטיפולים בסרטן מסייעת למנוע או להפחית את הסיכון לסיבוכים דוגמת זיהומים, כמו גם נועדה לשפר את איכות החיים. פיזיותרפיה מסייעת למטופלים להשיב את התקווה והשליטה על בריאותם, באמצעות לימוד פעילות גופנית נכונה ובטוחה על מנת לבנות מחדש את התפקוד, הסיבוללת, חוזק השרירים והעצם.

גם כמות קטנה של פעילות גופנית מסייעת למטופלים להקטין את תופעות הלוואי של המחלה והטיפול התרופתי, ומספקת יתרונות דוגמת הפחתת החרדה והשגת תחושה מוגברת של שליטה.

יתרונות הפעילות הגופנית הקבועה לטיפול בסרטן

פעילות גופנית מתונה ושגרתית הוכחה כבעלת יתרונות בריאותיים למטופלים עם סרטן:

 • שמירה ושיפור היכולות הפיסיות
 • שיפור שיווי המשקל, סיכון נמוך יותר לנפילות ושברי עצמות
 • שמירה מפני ניוון שרירים עקב חוסר פעילות
 • הפחתת הסיכון למחות לב
 • שיפור זרימת הדם לרגליים והפחתת הסיכון לקרישי דם
 • הפחתת התלות באחרים לסיוע בפעילויות שגרתיות של חיי היומיום
 • שיפור ההערכה העצמית
 • הפחתת הסיכון לחרדה ודיכאון
 • הפחתת בחילות
 • שיפור היכולת לקיים קשרים חברתיים
 • הפחתת תסמיני עייפות
 • סיוע בשליטה במשקל
 • שיפור איכות החיים.
צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.