טיפול פיזיותרפיה לסובלים מפרקינסון

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה לחולי פרקינסון
פיזיותרפיה לחולי פרקינסון

מחלת הפרקינסון (PD) היא ההפרעה הניוונית השניה בשכיחותה במוח, לאחר מחלת אלצהיימר מחלה זו שכיחה יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים.

לרוב, מתחילים התסמינים סביב גיל שישים, והם כוללים בדרך כלל נוקשות שרירים, רעד, איטיות בתנועה ובעיות שיווי משקל. תסמינים אלו מציבים אנשים עם המחלה בסיכון לנפילה ושבירת עצמות. הטיפול במחלה כולל שילוב של טיפול תרופתי וטיפול פיזי, ובמקרים מסוימים אף ניתוח.

כיצד מסייעת פיזיותרפיה לפרקינסון

פיזיותרפיה אינה מרפאת את המחלה, היות ובשלב התרחשותה, לא ניתן להפוך נזקים נוירולוגיים, אך הטיפול מסייע בפיצוי על השינויים הנגרמים כתוצאה מהמחלה.

"טיפול פיצוי' זה, כפי שהוא נקרא, כולל למידת טכניקות תנועה חדשה, שיטות התמודדות ושימוש בציוד. פיזיותרפיסט מלמד את המטופל ואת בני משפחתו תרגילים לחיזוק ושחרור השרירים, ורבים מהתרגילים ניתנים לביצוע בבית. מטרת הטיפול היא לשפר את העצמאות ואיכות החיים, באמצעות שיפור התנועה והתפקוד, והקלת הכאבים.

טיפול פיזיותרפיה מסייע לפרקינסון בהיבטים הבאים:

 • איזון בעיות פיזיות ונפשיות
 • חוסר תיאום בטווח התנועה
 • עייפות
 • כאבי שרירים
 • חולשה
 • שיפור רמת הכושר הגופני, הכוח והגמישות
 • פיתוח שיטות יעילות יותר להיכנס ולצאת מהמיטה, מכיסא וממכונית
 • להתהפך במיטה בקלות רבה יותר
 • לשפר את היכולת לבצע תנועות ידיים
 • להקטין את הסיכון לנפילות
 • לטפס ולרדת במדרגות ומדרכות
 • להשתתף בפעילויות שחשובות למטופל.

מספר פיזיותרפיסטים עשויים לטפל באמצעות דיאתרמיה, יישום חום מקומי המיוצר באמצעות זרם חשמלי בתדר גבוה, על מנת להקל על כאבי השרירים. טיפול זה עלול להיות מסוכן למטופלים עם גירוי מוחי עמוק.

מהלך טיפול פיזיותרפיה

תכנית הטיפול מתפתחת לאחר הערכה מקיפה המבוצעת על ידי פיזיותרפיסט. ההערכה כוללת שאלות רבות על הדרך בה משפיעה המחלה על חיי המטופל, והמטפל מבצע בדיקות על מנת לבחון את היציבה, הכוח, הגמישות, ההליכה, שיווי המשקל ותיאום התנועה.

טיפול פיזיותרפיה עשוי להסתיים לעיתים קרובות לאחר שלושה ביקורים בקליניקת המטפל. הביקור הראשון כולל הערכת המצב הבריאותי והמלצות לתרגילים. והמפגשים הבאים בודקים את רמת ההתקדמות והרחבת תכנית הטיפול הביתי. רוב המרכזים או בתי החולים בהם ניתנים הטיפולים מאפשרים טיפולים נוספים במרפאות חוץ, במידת הצורך.

פיזיותרפיסט יודע כיצד לתזמן את הטיפולים, להורות על כמות הפעילות הגופנית האפשרית למטופל, והוא מלמד את המטופל לוח זמנים לביצוע התרגילים, על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

שירותים נוספים של פיזיותרפיה

פיזיותרפיסט מספק למטופל המלצות לטיפול פיזי בבית, במרכז אשפוז או במרכז שיקום סיעודי. המטופל עובד עם המטפל להערכת קיבולת.

פיזיותרפיסטים רבים מבצעים הערכות יכולת תפקודית על מנת לספק מידע נוסף הדרוש לתביעות נכות, המבוססות על ביצועים פיזיים. הערכת היכולת התפקודית שימושית כאשר ועדת הביטוח הלאומי מכחישה נכות אצל אדם שאינו מסוגל להתמודד עם יום עבודה בן שמונה שעות.

מחלת פרקינסון עלולה לגרום לתסכול וזמן רב לביצוע פעילויות יומיומיות. פיזיותרפיסט מהווה שותף למטופל ולמשפחתו, ומסייע לו להתמודד עם תסמיני המחלה, כגון שינויים במצב הפיסי והנפשי.

מטופלים מסוימים מוצאים יתרון בשימוש במקל הליכה, הליכון עם גלגלים או הליכון עם קרן לייזר, והפיזיותרפיסט עובד עם המטופל על מנת לקבוע התאמה של כל אחד מהמכשירים.

אם המטופל זקוק לסיוע פיזי על מנת לנוע במיטה או לצאת מכיסא, הפיזיותרפיסט מלמד את המטופל ואת בני משפחתו שיטות תנועה קלות יותר המסייעות למניעת פציעות. בנוסף, המטפל מציע הצעות לביצוע שינויים בסביבה הביתית, כדי לייעל הת התפקוד היומיומי היעיל והבטוח בבית.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.