פיזיותרפיה בשכיבה למניעת כאבים

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה בשכיבהפיזיותרפיה היא שיטת טיפול המספקת שפע יתרונות בריאותיים. בשנים האחרונות גדלה ההכרה בשיטות רבות של תרגילי פיזיותרפיה לשיפור תפקוד איברים פרטניים, ולעתים אף מערכות שלמות.

כל בעיה רפואית ניתנת היום לפתרון באמצעות רשימה ארוכה של תרגילים, ותפקיד הפיזיותרפיסט הוא לכוון את המטופל ולהרכיב תכנית טיפולים אישית. נקודת המוצא לביצוע תרגילי פיזיותרפיה רבים היא ביצועם בשכיבה.

מאפייני פיזיותרפיה בשכיבה

קצרה היריעה מלפרט על כל תרגיל פיזיותרפיה שניתן לבצע בשכיבה, מה גם שלכל תרגיל יש לא מעט וריאציות אפשריות. בין התרגילים העונים על ההגדרה הזו אפשר למנות כיפוף ברך בשכיבה על הצד, תרגילים לחיזוק שריר הירך המבוצעים תוך שכיבה על הצד, תרגיל במסגרתו מצמידים את הברך לבטן כאשר שוכבים על הצד ועוד.

לכל תרגיל יש מטרות שונות, והשרירים המגיבים היטב לפעילות זו הם שרירי הירך. בנוסף, התרגילים יכולים לחזק את האגן, ולכן הם פופולאריים מאד בקרב נשים לאחר לידה. קבוצה אחרת של תרגילים מיועדים לחזק את הברכיים. כך למשל ניתן לשכב על הגב ולתמוך את חלקו התחתון של הירך עם כרית, כך שהברך תהיה בזווית של 45 מעלות.

בזמן שהברך נשמרת כפי שהיא, מרימים את הרגל השנייה בזווית ישרה ככל האפשר ומחזירים למצב הישר כעבור מספר שניות. מומלץ לעבוד לסירוגין על כל אחת מהרגליים.

תרגילים לחיזוק הגב – חלק מהתרגילים מיועדים לחיזוק הגב והפחתת הכאבים. התרגיל הנפוץ מבוצע בשכיבה על הגב עם רגליים ישרות. לאחר מכן מקרבים את כל אחת מהרגליים, בתורה, לבית החזה וממתינים כעשר שניות עד אשר מיישרים אותה בחזרה.

המקרים להם מתאימה פיזיותרפיה בשכיבה

לכל תרגיל פיזיותרפיה יש חוקים משלו מבחינת התמורה לגוף והאוכלוסיות שהוא מתאים להן. פיזיותרפיה בשכיבה מתאימה לאנשים רבים הסובלים מבעיות רפואיות וכאבים. התרגילים מסייעים להתמודדות עם פציעות ספורט או חולשה כללית האיברים כתוצאה מבלאי טבעי של השרירים והמערכות, שינויים שעובר הגוף במהלך השנים, או הזנחה של בריאות הגוף לאורך זמן.

אוכלוסייה נוספת היא הילדים, שאצלם יכולים טיפולי הפיזיותרפיה בשכיבה לכפר על בעיות התפתחותיות או על חולשה מולדת של אזורים שונים בגוף.

טיפולי פיזיותרפיה בשכיבה דרך קופות החולים

הביקוש הגבוה לטיפולי פיזיותרפיה כיום מביא לכך שהם ניתנים בהנחה או בסבסוד ברוב הביטוחים המשלימים של קופות החולים. הזכויות הספציפיות הניתנות והיקפן תלויים כמובן במאפייני הפוליסה האישית. ברוב המקרים, ניתן לעבור טיפולי פיזיותרפיה, כולל בשכיבה, בקופה עצמה או באמצעות טיפול של אנשי מקצוע המקיימים עמה הסדר, עם הפנייה של רופא כללי מטעם קופת החולים.

בחלק מהמקרים זמני ההמתנה לטיפולי פיזיותרפיה דרך הקופה ארוכים ביחס למגזר הפרטי, כשתכניות הטיפולים עלולות להיות מקיפות פחות. עם זאת ברור שהמחיר זול פי כמה.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.