פיזיותרפיסט – מהות התפקיד וחשיבתו

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

את הפיזיותרפיסט ניתן לפגוש במרכזים רפואיים מגוונים, בבתי חולים, בקופות החולים, במכוני שיקום ובמרכזים גריאטריים. פיזיותרפיסטים תורמים תרומה נכבדה גם בבתי אבות, בבתי מרפא, בעמותות ומרכזי ספורט.

יש גם פיזיותרפיסטים שמספקים שירות חשוב בקליניקה פרטית ויש גם המגיעים לביתו של המטופל, כאשר האחרון מתקשה בתנועה באופן מיוחד. לא לחינם זכה מקצוע מדעי זה לתפוצה הולכת ונרחבת. התפקיד של פיזיותרפיסט מודרני חשוב ביותר ומשפיע על מטופלים במגוון גילאים. התפקיד כולל בין היתר:

  • שיפור ביכולת התנועה של מטופלים והחזרת יכולת תפקוד של איברים שנפגעו.
  • טיפול טבעי בכאבים, התמודדות עם תהליכים דלקתיים וניווניים.
  • טיפול בבעיות נשימה, במיוחד בקרב חולים כרוניים וחולים קשים.
  • טיפול במחלות לב וכלי דם במסגרת שיקום.
  • טיפול מניעתי לאנשים המצויים בסיכון מוגבר לפגיעה.

שיפור יכולת התנועה

אחד התפקידים המרכזיים של הפיזיותרפיסט הינו השגת שיפור של יכולת התנועה בקרב המטופל. פגיעה ביכולת התנועה יכולה לנבוע ממגוון רחב של מצבים. לעיתים, הדבר נובע מפגיעת ספורט, נזק אקוטי או מחלה כרונית.

פגיעה ביכולת התנועה איננה חייבת להיות פגיעת רגל או כזאת שמפריעה להליכה. זו יכול להיות פגיעה ניוונית או דלקתית בגיד או במפרק, זו יכולה להיות פגיעה שנובעת ממכה חזקה או מחבלה.

שיפור יכולת התנועה חיוני במקרים רבים גם עבור מטופלים קשישים או כאלה שהיו מאושפזים במשך זמן רב או היו מעורבים בתאונה. במקרה זה, לפיזיותרפיסט יכולת להחזיר למטופלים את כל טווח התנועה או לכל הפחות חלק משמעותי ממנו.

הקטנת כאבים

לפיזיותרפיסט מגוון רחב של שיטות שבהן הוא מסייע גם להקטנה משמעותית של כאבים. את ההקטנה של הכאב מסוגל הפיזיותרפיסט להשיג למשל באמצעות טיפול במים (הידרותרפיה). דרך נוספת שמוכחת כיעילה היא טיפול באמצעות גלים שונים כגון גלי הלם, טיפול במגנטים חזקים או במכשירים המפיקים זרם חשמלי מדויק.

ישנם פיזיותרפיסטים המתמחים גם בטיפולי מגע להקטנת כאבים. טיפולי מגע כאלה יכולים להיות דומים לסוגים שונים של עיסויים, אולם כאן המטרה איננה הרגעת הגוף בלבד לצרכי כיף והנאה.

המטרה הברורה כאן היא להתמקד באזורים כואבים, לשפר את זרימת הדם, להתמודד עם מצבים דלקתיים ולהשיג תוצאות מורגשות היטב וברורות. לרוב, טיפול פיזיותרפיה להקטנת כאב לא כולל שימוש בתכשירים שנחשבים לתרופה, אולם לעיתים נעשה שימוש במשחות מסוימות או תכשירים מחממים או מרגיעים.

נשימה וכלי דם

הפיזיותרפיסט מסייע לאנשים המחלימים מניתוח קשה או כאלה שעברו תאונה, יש גם כאלה המתמחים בסיוע לאנשים הסובלים ממחלות נשימה קלות ועד מחלות כרוניות קשות שאינן ניתנות לריפוי. עם זאת, טיפול הפיזיותרפיה במקרים אלה בהחלט מספק הקלה משמעותית ויש בכך אפילו יכולת להאריך את תוחלת החיים.

במסגרת תפקידו של הפיזיותרפיסט הוא מסוגל לסייע גם למטופלים הסובלים ממחלות לב ופגיעה בכלי דם. תוכנית שיקום נרשמת למשל לאנשים שחוות התקף לב, לאנשים אחרי ניתוח מעקפים, לאנשים הסובלים ממחלות כמו שילוב סוכרת ולחץ דם. במקרים אלה, מסייע הפיסיותרפיסט למטופל להחלים בצורה מהירה ושלימה יותר וכן לחזור לתפקוד טוב יותר.

טיפול מניעתי

תפקיד חשוב נוסף של פיזיותרפיסט בימינו הינו בהקשר המניעתי. מלבד שיפור איכות החיים למטופלים, הקטנת כאבים וזירוז החלמה, קיים טיפול מונע שנועד להקטין סיכונים ופגיעות באוכלוסיות בסיכון. כדוגמא לכך ניתן לקחת את אוכלוסיית הקשישים, שנמצאת בסיכון מוגבר לנפילות, פגיעות, שברים. פיזיותרפיסט ייסע בחיזוק שרירים וליציבה נכונה יותר, כך שהסיכון לנפילה קטן באפן ניכר.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.