פיזיותרפיה לציסטיק פיברוזיס- CF

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

ציסטיק פיזברוזיסציסטיק פיברוזיס היא מחלה כרונית חשוכת מרפא אשר משפיעה בעיקר על מערכת הנשימה, וחלק מרכזי בטיפול בה מתבצע על ידי פיזיותרפיה. חולי ציסטיק פיברוזיס נאלצים לבצע תרגילי פיזיותרפיה שונים מספר פעמים ביום על מנת לנקות את דרכי הנשימה שלהם מכיח ומגודש, ולאפשר תהליך נשימה תקין וחיים סבירים.

מהי מחלת ציסטיק פיברוזיס?

ציסטיק פיברוזיס, הידועה גם בשם CF היא מחלה כרונית וקשה ביותר אשר פוגעת בעיקר בריאות ובדרכי העיכול. מחלת ציסטיק פיברוזיס היא מחלה תורשתית, אשר משפיעה על התאים המפרישים ריר, זיעה ומיצי עיכול ומופיעה על רקע פגיעה בגן מסויים הגורמת להפרשות הללו להיות סמיכות ודביקות. במילים אחרות, בעוד במצב נורמלי ריר, זיעה ומיצי עיכול מופרשים כנוזלים דקים ו"נוזליים", אצל חולי CF נוזלים אלה הם סמיכים ועבים ומפריעים לתפקוד הכללי שלהם. עיקר הביטוי של המחלה אצל חולי ציסטיק פיברוזיס מופיע בקשר למערכת הנשימה, בה הריר המופרש הוא צמיגי ביותר וגורם לגודש ולקשיי נשימה משמעותיים אשר מפריעים לתפקוד הכללי שלהם. מלבד מערכת הנשימה, מחלת CF משפיעה גם על תהליך העיכול וכמעט תמיד גורמת להפרעות פוריות.

כיצד פיזיותרפיה עוזרת בציסטיק פיברוזיס?

פיזיותרפיה היא חלק חשוב ביותר מהטיפול בחולי ציסטיק פיברוזיס, ומאפשרת להם להמשיך בחייהם בצורה סבירה. התפקיד העיקרי של הפיזיותרפיה בקרב חולי CF הוא הוצאת ליחה מהריאות, ובעזרת סדרת תרגילים אשר צריכים להתבצע באופן יום יומי (ואף מספר פעמים ביום), ניתן לאפשר לחולים ניקוז טוב של הריאות. ללא טיפולי הפיזיותרפיה, חולי ה-CF יסבלו מריאות גדושות ומלאות בליחה ולא יצליחו לנשום, ועל כן הפיזיותרפיה היא חיונית להם.

מהם סוגי הטיפולים הפיזיותרפים המתאימים בציסטיק פיברוזיס?

טיפולי הפיזיותרפיה מהווים תפקיד מרכזי בטיפול בחולי CF, ושילוב בין דרכי הטיפול השונות ישפר את מצבם הכללי ואת איכות חיי החולים. הטיפול הפיזיותרפי מתבצע לכל אורך חייהם של החולים, וכולל אבחון, מעקב אחר מצב החולים וטיפול. מלבד הטיפול עצמו, לאבחון והמעקב תפקיד חשוב מאוד בטיפול בחולי CF מכיוון שזיהוי של החמרה במצב יכול לאפשר למטפלים לשנות את הטיפול ובכך לעזור לחולים. סוגי הטיפולים העיקריים הניתנים לחולי ציסטיק פיברוזיס הם:

  • תרגילים לניקוז דרכי האוויר – התפקיד החשוב ביותר של טיפולי הפיזיותרפיה בחולי CF הוא ניקוז דרכי האוויר המלאות בגודש ובריר. כידוע, חולי CF סובלים מהצטברות נוזלים וריר בריאות ועל כן עליהם לנקז את הריאות באמצעות סדרת תרגילים מספר פעמים ביום. בהתאם למיקום הגודש, מבצעים החולים תרגילים שונים בהתאם להנחיות הפיזיותרפיסטים, ותרגול נכון אמור להשאיר את הריאות נקיות ככל שניתן. חשוב להדגיש שהתרגול לניקוז דרכי האוויר הוא דינמי, וסוג התרגילים יכול להשתנות בהתאם למצב הקליני.
  • פעילות גופנית – עבור חולי CF פעילות גופנית מתונה ומותאמת היא חשובה ביותר, ועל כן פיזיותרפיסטים קובעים עבורם המלצות לפעילות גופנית ייעודית. מכיוון שמצבם הגופני של חולי CF שונה לעומת חולים אחרים או אנשים בריאים, הם צריכים לבצע פעילות גופנית מותאמת אשר ניתנת להם על ידי פיזיותרפיסט.
  • חינוך לגבי התמודדות עם המחלה – מחלת ציסטיק פיברוזיס היא מחלה כרונית אשר נמשכת לאורך כל החיים ודורשת מהחולים להתמודד איתה. ולכן, טיפולי הפיזיותרפיה חשובים גם על מנת "לחנך" את החולים לגבי ההתמודדות עם מחלתם, לספק להם מענה על שאלות ולבדוק האם הם מסתדרים. בנוסף, פיזיותרפיסטים יכולים לסייע לחולי ה-CF בבעיות המופיעות במכשירי האינהלציה, לענות על שאלות, לאבחן שינויים במצב ולהיות איש צוות נוסף אשר עוקב אחרי החולים.
צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.