פיזיותרפיה לרצפת האגן

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

רצפת אגןתפקוד לקוי של רצפת האגן, מאובחן על ידי רופאים ופיזיותרפיסטים, אשר עברו הכשרה מיוחדת תוך כדי שימוש בטכניקות ידניות, באופן חיצוני ופנימי, המעריך את תפקוד שרירי רצפת האגן – על מנת לטפל באזור זה נדרש לעשות פיזיותרפיה לרצפת האגן. מטפלים, יכולים להעריך את יכולת התכווצות השרירים והרפייתם. עצמות, שרירי הגב התחתון והמפרקים, צריכים להיבדק אף הם, מהסיבה כי פגיעה באחד מהאחרונים, עשויה להשבית את תפקודם של שרירי רצפת האגן.

 רצפת האגן מורכבת מקבוצת שרירים המתחברים לחלק הקדמי, האחורי והצדדי של האגן. שרירים אלו תומכים באיברי האגן הכוללים את שלפוחית השתן, רחם, ערמונית, פי הטבעת, והנרתיק. התכווצות והרפייה של השרירים מסייעת בשליטה על תפקוד שלפוחית השתן ויחד עם זאת, בתפקוד התקין של המעיים. כאשר שריר האגן רפויים, חלשים או מכווצים, פיזיותרפיה יכולה לסייע בחיזוק השרירים, באמצעות תרגילים וטכניקות טיפול, אותן מעניק הפיזיותרפיסט. פיזיותרפיה לרצפת האגן תעשה הבדל מבמעותי ותשנה את חייכם באוםן חיובי מאד.

בריחת שתן

 בקרב 50 אחוזים מאוכלוסיית הנשים המבוגרות, מאובחנת בריחת שתן בשלב מסוים במהלך החיים. בשל ההבדלים האנטומיים, השפעות ההריון והלידה, השפעות ירידה ברמת האסטרוגן, הסיכון לחוות בריחת שתן גבוהה בקרב הנשים, בניגוד לגברים. אולם, טיפול נכון הכולל חיזוק השרירים, עשוי לפתור את הבעיה.

 שרירי אגן חלשים הם הגורם המרכזי בבריחת שתן, לכן רופאים ממליצים על שילוב תרגילים לחיזוק השרירים, בתוכנית האימונים השבועית, פילטיס וטיפולי פיזיותרפיה. סיבה נוספת לבריחת שתן היא אוסטאופורוזיס, גב מעוגל הגורם לחלל בית החזה והבטן להפעיל לחץ על שלפוחית השתן. ייעוץ וטיפול פיזיותרפיסטי, מעניקים למטופל את הכלים להקלה במצב ואף מסייעים בפתרונו.

צניחת רחם

 כאשר שרירי האגן, אשר שומרים על איברי האגן, נחלשים, שלפוחית השתן, הרחם, המעי הדק ופי הטבעת, עשויים לנוע ממקומם הטבעי כלפי מטה עם כוח המשיכה, ולדחוף את דופן הנרתיק. כידוע, הריון הינו גורם נפוץ ביותר לצניחת רחם. גורם נוסף לצניחת הרחם הוא עלייה במשקל במהלך תקופת ההריון ומשקל העובר. שמירה על משקל במהלך תקופת ההריון עשויה למנוע צניחת רחם בהמשך.

 שרירי רצפת האגן פועלים כערסל המשמש לתמיכה באיברי האגן. פיזיותרפיה היא שיטת טיפול המסייעת תחילה לנשים, באיזון משקל הגוף ולהתנהל נכון בשילוב פעילות גופנית. כדי לייעל את פעילות שרירי האגן, המטפל משתמש בטכניקות ידניות , אימון יציבה והתנהלות נכונה. בנוסף, הטיפול משלב אימונים לחיזוק שרירי האגן.

 הריון

הריון גורם לשינויים אנטומיים והורמונליים בגוף האישה. נשים רבות מסתגלות לשינויים היטב, אם כי אחרות נזדקקות לטיפולי פיזיותרפיה. קיימות עדויות לכך שניתן ללמד נשים כיצד להגמיש את שרירי האגן במהלך הלידה, דבר אשר יכול למנוע ניתוח קיסרי. בנוסף, לאחר הלידה, קיימות שיטות המקלות ומונעות את הסיכון לאובדן בתקפוד שריר רצפת האגן, באמצעות חיזוק שרירי רצפת האגן, ביצוע תרגילים מתאימים וכמובן פיזיותרפיה לרצפת האגן.

 כאבי אגן

 כאב חודרני שמקורו באיברים הפנימיים, עשוי לגרום לבעיות בתפקוד שרירי האגן, אולם גם ההפך עשוי להיות נכון. שרירים מכווצים, יכולים לגרום לכאב ותפקוד לקוי באיברים כמו שלפוחית השתן. טיפולי פיזיותרפיה, עשויים להקל על תסמיני הכאב ולטפל בבעיות בשלפוחית השתן. טכניקות בהן נעזר המטפל, מסייעות להרפיית השרירים ושחרור נקודות ההדק, אשר גורמות לכאב.

 הטיפול בכאב נעשה על ידי גלגול העור, עיסוי רקמות עמוק, טיפול בנקודות ההדק המשחרר את התכווצות השרירים, שחרור עצבי ושינוע מפרקים. לטיפול בבעיות פנימיות, הפיזיותרפיסט מיישם את הטיפול באמצעות טכניקות פנימיות הכוללות הכנסת כלי טיפול מתאים לנרתיק או לפי הטבעת, המעסה את השרירים ורקמות החיבור, באופן ישיר. טכניקת ההדק, מפעילה לחץ בנקודות מסוימות כדי להקל על הכאב. ניתן להזריק חומרי הרדמה לנקודות ההדק.

אתר achoti.org.il – שיקום וטיפול ברצפת האגן תוכלו למצוא כתבות ומאמרים ממוקדים רק לתחום רצפת האגן. אין כל סיבה שתסבלו למשך תקופה ממושכת ומולץ לעיין בתכני האתר על מנת לקבל את המידע הרחב ביותר בתיאום עם הרופא המטפל כדי לשפר את המצב מהר ככל האפשר.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.