פיזיותרפיה בשילוב טיפולים נוספים

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

שילוב טיפוליםפיזיותרפיסטים משלבים סוגי טיפול שונים. בחירת סוג הטיפול משתנה ותלויה במצב השרירים והשלד של המטופל. בחירת סוג הטיפול מותאמת למטופל, על פי מצבו הבריאותי והמטרה אותה שואף המטפל להשיג.

קריותרפיה- שימוש בקור

שימוש בטכניקת הקור נועדה למזער נפיחות ולהפחית כאב, בייחוד במקרים של פציעות אקוטיות (מיידיות). דוגמאות לטכניקות מסוג זה כוללות יישום שקית קרח ועיסוי באמצעות קרח.

הפחתת הטמפרטורה ברקמות, גורמת לכלי דם המקומיים להצר ולכן מקטינה את זרימת הדם המקומית . טכניקה זו שימושית במיוחד בשבועות הראשונים, מיד לאחר הפציעה. זרימת דם דלה יותר  מסייעת להפחית ולמנוע נפיחות ודלקת נוספת. בדומה לחום , טיפול בקור מסייע גם להפחית את הכאב. שימוש בקרח יעיל בייחוד בשעות ובימים הראשונים לאחר הפציעה. במקרים של נקע בקרסול ומתיחת שרירים. עם זאת, התגובה הדלקתית עשויה להמשך כשישה שבועות לאחר הפציעה.

טיפול בחום

מגע עם חום עשוי לשפר את זרימת הדם, במיוחד באזור הפציעה, ובכך למעשה, לזרז את תהליך הריפוי. בנוסף, חום מרכך את הרקמות ומקל על כאב. ישנן מספר שיטות לחימום וכיום נעשה שימוש בעזרים כגון:
אמצעים הפולטים חום (בקבוק חם), אמבטיות פרפין, חום שמקורו באינפרא אדום, אולטראסאונד (US) ודיאתרמיה.

טמפרטורה גבוהה אשר מיושמת על הרקמות גורמת לכלי דם המקומיים להתרחב , ובכך משפרת את זרימת הדם המקומית. פעולה זו גורמת לנשיאת כמות גבוהה יותר של חמצן וחומרים מזינים לאזור הפציעה, ובכך מסייעת לקצב החלמת הפציעה. חום הוכח כיעיל בהקלה על כאב והרפיית שרירים . בנוסף, חום המופעל על הרקמות משפר את גמישותן והתרחבותן. דוגמא לכך היא פעולת החימום בקרב הספורטאים. לכן חום יכול לעזור בהקלה על נוקשות ושימוש נוח יותר במפרקים. יישום טכניקת החום הינו יעיל בפציעות מעל לשישה שבועות, כאשר הדלקת והנפיחות דועכות.

גירוי חשמלי

גירוי חשמלי משמש למניעת ניוון שרירים, בקרב אנשים הלוקים בשיתוק איברים ומסייע בהפעלת מידה  מסוימת של כוח שרירים, כגון לאחר ניתוח בברך. במהלך טיפול של גירוי חשמלי, מספר אלקטרודות מונחות על פני העור, וגורמות לתאי השריר להתקצר.

TENS- גירוי עצבי חשמלי תת עורי

גירוי עצבי חשמלי תת עורי, הינו סוג של גירוי חשמלי הנעשה באמצעות מכשיר מיוחד. זהו מכשיר המופעל באמצעות סוללות, אשר שולח זרמי חשמל באמצעות אלקטרודות הממוקמות על פני העור. מכשיר TENS אינו גורם לשרירים להתכווץ, אם כי מסייע בהקלת כאב באופן זמני.

תרגילי טווח תנועה

 מגוון רחב של תרגילי תנועה אשר מטרתם היא להגדיל או לשמור על גמישות המפרקים של המטופל ולהפחית את הנוקשות. קיים מגוון של תרגילי תנועה הכוללים את הפעולות הבאות: טווח תנועה פסיבי וטווח תנועה פעיל. אחת משיטות הטיפול שמתבססת על תנועה הינה שיטת מקנזי, המתבססת על תנועה אקטיבית. שיטת CPM גם היא שיטה לטיפול באמצעות תנועה, אך זוהי תנועה פסיבית.

תרגילי חיזוק וכוח

מצבים רפואיים רבים ופציעות, עשויות להשפיע על פעילות השרירים ולגרום לחולשת שרירים.  תרגילי חיזוק הם חלק חשוב ובלתי נפרד בתהליך השיקום הפיזיותרפי, אשר מכין את המטופל לשיבה לפעילות ותפקוד תקין וניהול אורח החיים אליו שואף המטופל.

עיסוי טיפולי

עיסוי טיפולי מסייע בהרפיית שרירים נוקשים, מקל על כאבים ומפחית נפיחות אשר מאפיינת התפתחות דלקתית. המטפל עובד על איזורים בעייתיים של השריר עם דגש על נקודות ואזורים נוקשים ומתוחים אשר מתרחשים כתוצאה מלחץ, שימוש יתר בשרירים, יציבה לקויה הרגלי שינה בלתי תקינים, פציעות ספורט ופעילות בעבודה.

עיסוי בצקת לימפתית, עיסוי אונקולוגי בחולי סרטן, עיסוי רקמות לאחר ניתוח או כריתת שד, יכולים להתבצע אף אלה על ידי פיזיותרפיסט מומחה.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.