שיקום יציבתי

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

שיקום יציבתיפיזיותרפיה שיקומית הינה ענף בתחום הפיזיותרפיה אשר מנסה ואף מצליחה להחזיר תפקודים ישנים לאחר פגיעה. המטרה היא בעיקר להרחיב את טווח התנועות, בכדי להגיע לרמה מקסימלית של עצמאות, עד כמה שניתן. בתחום היציבה, עוסקת הפיזיותרפיה בשיקום יציבתי. טיפול זה מיועד בעיקר לאנשים הסובלים מיציבה לקויה בין אם היא מולדת ובין אם מתפתחת (כמו למשל במקרה של נערים ונערות בגיל ההתבגרות), בכדי להפחית את העומס על השרירים ואת הכאבים המתלווים לכך.

השיקום היציבתי מתבסס על תרגילים רבים, אשר את חלקם צריך המטופל לבצע בביתו, הכוללים פעילות גופנית, מתיחות וחינוך למודעות. בכדי להצליח ולהגיע לתוצאות מצופות, יש לדרוש מהמטופל את מירב המוטיבציה אותה הוא יכול לגייס בכדי לרצות לסייע לעצמו. מעבר לכך, יש לבחור בפיזיותרפיסט מוסמך ובעל ניסיון במקרים דומים. מעבר לתעודות הנדרשות, ישנה חשיבות להתפתחותה של מערכת יחסים כנה, תקינה וחמימה בין הפיזיותרפיסט והמטופל. ככל שהכימיה ביניהם תהיה גדולה יותר, כך הטיפול עשוי לסייע יותר. כדאי ומומלץ לברר על השתתפות קופות החולים בטיפולים אלה.

למי מתאים שיקום יציבתי ומהו חוסר איזון שרירי?

פעמים רבות יציבות לקויה אשר מתפתחת עם הזמן הינה תוצאה של חוסר איזון שרירים הנגרם מתמיכה רעועה של רקמות חלשות ושרירים חלשים. כאשר מצב זה של מתיחות וכיווצים נהייה כרוני ותמידי, הוא מוביל וגורם להתקצרות באורך השרירים ולהיחלשותם הנוספת (פעמים רבות מתחזקם שרירים מסוימים על חשבון חולשת האחרים). מכיוון שרק חלק מהשרירים מתחזק, עלול להיווצר מצב של חוסר איזון של המפרקים והשרירים. לעתים קרובות, שחרור רקמות עמוקות על בסיס קבוע יכול לעזור. הפיזיותרפיה, מעבר לטיפולים משלימים והוליסטים נתמכת על בסיס מדעי, מוכח וידוע אשר כולל טיפולים במספר רב של אנשים עם בעיות דומות.

מעבר לכך, חוסר איזון שרירים עלול להיגרם משילוב של מספר גורמים, אשר רובם הינם גורמי לחץ של העולם המודרני והמערבי כמו למשל אורח חיים בלתי פעיל (שעות ישיבה ממושכות מול מסך המחשב או הטלוויזיה, חוסר פעילות ועוד), הרגלי יציבה והליכה לא תקינים וחוסר מודעות. מכיוון שהגוף שלנו יכול להסתגל למגוון מצבים, ישיבה ממושכת למשל תסגל את הגוף ותרגיל אותו לסביבת וצורת עבודה לקויה, חוסר פעילות גופנית עלול להוריד ממסת השרירים בגוף ועוד. ישיבה ממושכת תתלווה לחולשת שרירי האגן הקדמיים מכיוון שבמהלך הישיבה השרירים המכופפים של הירכיים מתקצרים ומתהדקים,  ושרירי הגב הופכים להיות חלשים ורופפים, עובדה אשר מובילה לכאבי גב תחתונים.

מה כולל השיקום היציבתי?

המטרה של השיקום היא תיקון של חוסר האיזון הקיים בשרירים. טיפול זה יכלול למידה על חשיבות הפעילות הגופנית ומודעות למצבי יציבות לא תקינים ומתיחות. הפיזיותרפיה השיקומית יכולה לטפל בחוסר האיזון השרירי הנפוץ ביותר בגוף : השרירים באגן הירכיים הקידמי  (אשר גורם להבלטת הבטן כמו גם להכנסת הגב התחתון). חוסר היציבות השני בשכיחותו הוא אזורי הכתף וכפיפת הראש והצוואר. שניהם תורמים לכאבי גב, וכאבי צוואר, ובדרך כלל ניתנים לתיקון באמצעות תרגילי יציבה, פיזיותרפיה, ומתיחות .

בכדי לתקן או לשקם את יציבות האגן, יש להדק את השרירים והמבנים החלשים באמצעות מתיחות פסיביות עדינות כדי למתוח את השרירים. תכנית האימונים תנסה להגדיל בתחילה את טווח התנועה למפרקים הפגועים בכדי לשחרר את השרירים. לעתים קרובות, האימון הפיזיותרפי ילווה בהדגמה מול מראה גדולה בכדי להעלות את מודעות האדם ליציבתו ולעמידתו הלקויה, במטרה להארה ולתובנה על הרגלי היציבה שלהם. ככל שהאדם יהיה מודע יותר לצורת עמידתו ויציבתו ולפגיעה בו מבחינה אסטתית, כך הוא יהיה מעוניין לתקן זאת.

אולי יעניין אותך גם:

פיזיותרפיה בבית לבני הגיל השלישי

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.