שיקום נוירולוגי ריפוי בעיסוק

באנר המרכז לפיזיותרפיה

שיקום נוירולוגי ריפוי בעיסוקישנן לא מעט מחלות נוירולוגיות אשר משפיעות על החולה לטווח הארוך. שיקום נוירולוגי ריפוי בעיסוק היא דרך אחת להחזיר את החולה לשגרה, התהליך אורך זמן ודורש התמדה רבה מצידו של החולה. מחלות רבות כמו שבץ מוחי פוגעות בתפקוד המוח ומובילות ללקויות פיזיות, לקויות בדיבור ובעוד מרכיבים תפקודיים. במקרים כאלה הפיתרון נמצא בשיקום נוירולוגי ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור, פיזיותרפיה ועוד. 

 

מה זה שיקום נוירולוגי?

כפי שציינו, עקב מחלות שונות מתעוררים ליקויים נוירולוגים אשר ברובם ניתנים לשיפור והחלמה של לעיתים גם 100%. הלקויות מתעוררות בעיקר כאשר מדובר על פגיעה בעמוד השדרה או לאחר שבץ מוחי. שיקום נוירולוגי הוא מונח המתייחס למספר טיפולים שונים הניתנים על ידי בעלי מקצוע כדי להחזיר את החולה לתפקוד מלא ככל שניתן. מטרת השיקום היא להעניק למטופל את האפשרות להכיר את הגוף שלנו לאחר הליקוי, לדעת מהם הגבולות של הגוף ברגע הנתון, מה ניתן לשיפור, מה נפגע במהלך המחלה וכיצד הם יוכלו לחזור לעצמאות. שיקום נוירולוגי מומלץ ואף חובה לאחר שבץ מוחי, פגיעות חוט שדרה ומחלות נוירולוגיות אחרות כגון גידולים אשר עלולים להוביל לפגיעה בתפקוד המוח.

בחירת השיקום היא לרוב תגע בכל התחומים, גם בדיבור וגם בפיזיות של המטופל. המטרה היא להגיע לשיפור מקסימלי בהתאם ליכולת של המטופל. לעיתים לא ניתן יהיה להחזיר את התפקוד באופן מלא כפי שהיה לפני שצצה המחלה, אך כל שיפור קטן יכול לגרום לשינוי מהותי באיכות החיים מכאן והלאה. נזקים רבים עלולים להיגרם לאחר מחלה קשה ולצערנו רבים מאבדים את העצמאות שלהם. שיקום נוירולוגי ריפוי בעיסוק מקצועי עבור עם המטופל שלב שלב בהתאם למצבו תוך כדי העלאת דרגות קושי כדי להבטיח תוצאה מקסימלית ביכולות התפקוד של המטופל. לאחר מחלה נוירולוגית או פגיעה כלשהי ייתכן ולא תוכלו לעשות דברים בסיסיים אליהם הייתם רגילים, כמו לדוגמה להתקלח לבד, ואפילו במקרים חריגים גם להכין קפה. שיקום נוירולוגי מסייע בהבנת המטופל לגבי רמת העצמאות שלו, האם הם נדרשים לקבל עזרה סיעודית ואיך יוכלו להגיע לאותה תוצאה באמצעות פעולות אחרות ממה שהיו רגילים. שיקום נוירולוגי לרוב יהיה מלווה גם בטיפול פסיכולוגי, זאת בהתאם לבחירתו של המטופל.

 

סוגי שיקומים נוירולוגיםסוגי שיקומים נוירולוגים:

  • פיזיותרפיה – מקור הפגיעה הנפוץ ביותר היא יכולת התנועה של המטופלים. פיזיותרפיה עובדת על השרירים ועל פעולות בסיסיות כגון ישיבה, הליכה, שיפור קואורדינציה ועוד. שיקום פיזיותרפיה הוא באמצעות מכשירים שונים הנמצאים מטעם המכון, פעולות בסיסיות אותן ניתן לעשות בבית, מכשור ביתי, טיפולים בתוך בריכה ועוד. 
  • ריפוי בדיבור – המוח אחראי על כל חלקי הגוף, אך יש מקרים בהם הפגיעה היא בדיבור. פגיעה בדיבור יכולה לכלול פגיעה באיכות הדיבור או לגרום למצב בו אדם שמדבר כמה שפות עלול לשכוח אותן – משמע פגיעה גם בדיבור וגם בזיכרון. בדרך כלל לאחר אירוע מוחי המטופלים יסבלו מהפרעת תקשורת, יכולות להגות מילים או להבין שיחה. שיקום נוירולוגי ריפוי בדיבור הוא באמצעות אבחנה של היכולת השפתית ושיפור באמצעות תרגילים שונים המתבצעים בשיתוף קלינאית תקשורת.
  • שיקום נוירולוגי ריפוי בעיסוק – שיקום נוירולוגי ריפוי ועיסוק נועד כדי לאפשר למטופל ללמוד איך לבצע פעולות יומיומיות אליהן היה רגיל בעבר ועכשיו כבר אינו יכול לבצעם ברמה זהה, פעולות כמו להתלבש, להתקלח, לצחצח שיניים וכד'. מצב בו אדם אינו מסוגל לבצע פעולות בסיסיות מכונה אפרקסיה. שיקום נוירולוגי ריפוי בעיסוק מתבלבל הרבה פעמים עם פיזיותרפיה, המטרה של ריפוי בעיסוק היא להעניק למטופל דרכים אלטרנטיביות או לעבוד איתו על פעולות בסיסיות אותן יוכל לבצע באופן עצמאי כשיחזור הביתה. פיזיותרפיה היא עבודה על שרירים וחיזוקם.

 

מה זה ריפוי בעיסוק?

ריפוי בעיסוק הוא חלק מתכנית פיזיותרפיה. ריפוי בעיסוק נועד כדי להעניק למטופל כלים עצמאיים אותם הוא מתרגל ובעתיד יוכל לבצע אותם באופן עצמאי בבית. התרגילים הוא למטרות הפחתת כאב, הגדלת תנועה ודרכים אלטרנטיביות לביצוע פעולות אליהן המטופל היה רגיל בעבר. ריפוי בעיסוק הוא מאוד פסיכולוגי ולא רק פיזי כמו שרבים נוטים לחשוב. "מחשבה מייצרת מציאות", שיקום נוירולוגי ריפוי בעיסוק היא לא סיטואציה נעימה. אותו אדם שהיה עצמאי עד כה כבר אינו יכול לצחצח שיניים באופן עצמאי ורבים מאבדים את האמונה שלהם בשלב זה. המטרה של המטפל היא לעבור תהליך עם המטופל, שלב אחרי שלב עד שהוא יוכל לראות את השינוי מול העיניים שלו ולהאמין שהמצב כן ניתן לשינוי.

תהליך הטיפול בריפוי בעיסוק נקבע כמובן בהתאם למצב התפקודי בו נמצא המטופל, גילו ועד כמה ניתן לשפר את תפקודו הנוכחי. הטיפול דוגל בהגדלת יעדים ובכל פעם שיעד אחד נכבש, היעד הבא מיד לאחריו צץ. ישנה תוכנית אשר נבנית באמצעות בעל מקצוע והיא שמה דגש על 4 דברים: תרגול ביתי, התאמה, הדרכת הורים ורכישת מיומנויות.

החשיבות של תרגול ביתי

שיקום נוירולוגי ריפוי בעיסוק הוא שיעור חשוב, אבל הוא לא זמין לכם לאורך כל שעות היום. המטפל מעניק לכם את הכלים הרלוונטים וככל שאותו מטופל יתרגל את התרגילים באופן עצמאי בהתאם ליכולת שלו, ככה ניתן יהיה לראות שיפור בתוצאות. המטפל מעניק את הכלים הייעודיים לתרגול ביתי למטופל וגם לבני משפחתו. יש תרגילים רבים אשר יש צורך בשני אנשים כדי לתרגל אותם וכמובן, צריך פיקוח בשלבים מוקדמים. ככל שבני המשפחה יהיו שותפים לתהליך ריפוי בעיסוק של המטופל מתוך אמונה שהמצב ניתן לשיפור וניתן יהיה לחזור לתפקוד גבוהה, ככה נראה שיפור ניכר בתוצאות. מדובר על תהליך לא פשוט ולא קצר, הקושי הפיזי לא פוחת מהקושי המנטלי במצב כזה. 

גלית ברגר

גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.

אנחנו פה בשבילכם

צרו איתנו קשר

פיזיותרפיה עד הבית

פיזיותרפיה עד הבית

אנחנו מכירים את טיפולי הפיזיוטרפיה השונים כאשר הם נערכים לרוב בבתי החולים או במכונים ייעודיים ומרפאות כחלק מתהליך שיקומי לאחר ניתוח, תאונה, פגיעה וכד'. אבל

לקריאת המאמר »
פיזיותרפיה לעקב

פיזיותרפיה לעקב

כאשר אנו מדברים על פיזיותרפיה לעקב, אנחנו לרוב מתייחסים לטיפול אשר מטרתו למנוע את הכאבים המופיעים בעקב הרגל. למעשה, הכאב בעקב הוא תופעה נפוצה, למעלה

לקריאת המאמר »
התקשרו עכשיו!