טיפולי פיזיותרפיה

פיזיותרפיה היא אחת הדרכים לטפל בבעיות רפואיות שונות, והיא שיטה טיפולית אשר משחקת תפקיד חשוב בתהליכי שיקום שונים. טיפולי פיזיותרפיה משמשים למטרות שונות, ובאמצעותם ניתן להשיג שיפור יעיל במספר אלמנטים גופניים כמו טווח תנועה, חיזוק שרירים רלוונטיים, "חינוך" להתנהגות נכונה ובעיקר הקלה על כאב.

כיום אנשים רבים מופנים אל טיפולי פיזיותרפיה על רקע תלונות שונות, אשר כוללות בעיקר כאבי גב, כאבי מפרקים, שיקום לאחר תאונת דרכים והפרעות נוספות. חשוב להדגיש שטיפולי הפיזיותרפיה בדרך כלל לא מספקים תוצאות באופן מיידי, ומדובר בתהליך הדרגתי אשר יכול לקחת זמן. ולכן, מוטיבציה גבוהה והתמדה הם מרכיב מרכזי וחשוב בהצלחת הטיפול, וטיפול נכון וסבלני בדרך כלל משיג את התוצאות.

למה פיזיותרפיה משמשת?

פיזיותרפיה משמשת במקרים רבים, ויכולה לסייע כנגד תלונות רפואיות רבות. רוב האנשים חושבים שפיזיותרפיה משמשת אך ורק לפציעות אורטופדיות, אך לא כך הדבר וכמעט כל תחום רפואי משתמש בפיזיותרפיה כאמצעי לשיקום והקלה על סימפטומים. השימושים העיקריים של הפיזיותרפיה הם:

  • שיפור התנועה – לאחר תאונות דרכים או אירועים אחרים בהם מופיעה מגבלה ביכולת התנועה ניתן לפנות לפיזיותרפיה על מנת לנסות ולשפר את פעילות השרירים.
  • חיזוק הגוף – פיזיותרפיה משמשת לחיזוק שרירים ולתרגול תנועות מסויימות באופן אינטנסיבי. בדרך זו, ניתן להתגבר על פציעות ומוגבלויות שונות, וכך למנוע נזקים עתידיים ולשפר את התפקוד הכללי. אנשים רבים מתייחסים לחיזוק הגוף באמצעות פיזיותרפיה כאל "חינוך" לתנועה נכונה, אשר מסייע באופן משמעותי למניעת פגיעות עתידיות.
  • הקלה על כאב – אחת התלונות השכיחות ביותר בקרב אנשים הפונים לטיפול פיזיותרפיה הוא כאב, וטיפולי פיזיותרפיה יכולים לסייע להקלה על כאבים מסוגים שונים. ברוב המקרים, מדובר בכאב המופיע לאחר חבלה (כמו במקרים של תאונות דרכים), או בכאב מסוג "שימוש יתר" אשר כולל פגיעות כמו Tennis Elbow, Jumper's Knee ואחרות. כמו כן, אנשים הסובלים מפגיעות כרוניות הגורמות לכאב (כמו פריצת דיסק) יכולים לפנות לפיזיותרפיה לקבלת טיפול מתאים.
  • הקלה נשימתית – אנשים עם מחלות נשימתיות כמו (ציסטיק פיברוזיס, דלקת ריאות, COPD וכו') מופנים במקרים רבים לפיזיותרפיה נשימתית, אשר תפקידה לשחרר כיח, לתרגל נשימה נכונה ולהקל על כל תהליך הנשימה. טיפולים אלה חשובים מאוד לחולים הללו ומסייעים להם לשפר את מצב מחלתם.
 • שיקום רצפת האגן – תחום נוסף בפיזיותרפיה אשר תופס תאוצה בשנים האחרונות הוא פיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן, המתאימה בעיקר לנשים אשר סובלות מבריחת שתן. במקרים אלה, מבצעים תרגילים ייעודיים לחיזוק שרירי רצפת האגן החיוניים לשליטה על השתן ולמניעת בריחתו.

שיטות טיפול בפיזיותרפיה

פיזיותרפיה כוללת מספר שיטות טיפול, אשר אמורות להשפיע בצורות שונות על מערכות הגוף. חשוב לזכור שטיפולי הפיזיותרפיה משמשים בעיקר כטיפולים תומכים וארוכים, ובשל כך השיפור לא מושג לאחר טיפול בודד אלא רק אחרי תקופה ארוכה. שיטות הטיפול העיקריות בעולם הפיזיותרפיה הן:

 • ביצוע תרגילים– הנחייה לגבי ביצוע תרגילים שונים מסייעת לחיזוק שרירים ספציפיים ועוזרת לשיקום תפקוד האזור.
 • שימוש באולטרסאונד– טיפולי פיזיותרפיה רבים מתבססים על שימוש בגלי אולטרסאונד, אשר מספקים הקלה משמעותית על אזורים דלקתיים וכואבים.
 • שימוש בעזרים נוספים– כיום ניתן להשתמש במכשירים נוספים ובעזרים שונים על מנת להגשים את מטרת הטיפול הפיזיותרפי, כאשר עם הזמן מתפתחים מכשירי טיפול חדשים אשר מצליחים לשפר את יכולת הפיזיותרפיה לסייע לחולים.