פיזיותרפיה בבית לבני גיל הזהב

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

טיפולי פיזיותרפיה מגלמים בתוכם יתרונות רבים עבור בני הגיל השלישי, הסובלים פעמים רבות מקשיים תפקודיים במישור הפיזיפיזיותרפיה בבית לבני הגיל השלישי עקב מחלות שונות, היחלשות של איברי הגוף וגורמים נוספים. בשנים האחרונות עלתה המודעות לגבי חשיבות הפיזיותרפיה עבור האוכלוסייה המבוגרת, ורבים מחפשים אחר המסגרת האידיאלית לכך.
במאמר הבא נסקור את האפשרות לביצוע של פיזיותרפיה בבית, שמקבלת גם היא תשומת לב הולכת וגוברת בתקופה הנוכחית, ונסביר לכם איך עושים את זה נכון.

היתרונות הבולטים של פיזיותרפיה בבית

פיזיותרפיה בבית נחשבת לרעיון מצוין עבור אוכלוסיות רבות, כולל גברים ונשים הנמנים על הגיל השלישי. הסיבה הראשונה היא שפשוט הרבה יותר לשלב את תרגילי הפיזיותרפיה כאשר הם נעשים בסביבה בה האדם חי ונמצא ברוב שעות היממה. מבוגרים רבים סובלים הרי מקשיים תפקודיים שהופכים את היציאה שלכם מהבית למשימה מורכבת עד בלתי אפשרית. באמצעות פיזיותרפיה בבית הם יכולים לבצע את התרגילים ביתר קלות, ובכך לשמור על שגרת חייהם ככל האפשר ולהימנע מבזבוז זמן וכספים על חניה, דלק וכן הלאה. פיזיותרפיה בבית עשויה מאוד להקל גם על הביקורים או המעורבות בטיפולים של בני המשפחה.

פיזיותרפיה בבית נחשבת בעיני רבים לפתרון בטוח בהשוואה למקומות אחרים בהם ניתן לקבל את השירות, למשל מכוני הפיזיותרפיה או קופות החולים. הבית הוא הסביבה בה האדם בדרך כלל יהיה המוגן ביותר האפשרי, וההימנעות מיציאה למקומות הומים מקטינה בין היתר את הסיכויים להידבקות בחיידקים או במחלות. תחושת הביטחון של האדם המבוגר חשובה אף היא, כאשר בדרך כלל הביטחון העצמי והמסוגלות האישית יעלו במרחב שהוא רגיל אליו ומרגיש בו הכי נוח שאפשר.

סוגיה משמעותית אחרת היא הזמינות, שעשויה להיות גבוהה משמעותית בגזרת הטיפולים בבית בהשוואה למוסדות השונים. ניתן להדגים זאת באמצעות הנושא של זמני המתנה לטיפולים, שעלולים לעמוד על שבועות או חודשים במסגרות השיקומיות הפועלות כיום בישראל. טיפולי פיזיותרפיה בבית, לעומת זאת, יכולים בחלק מהמקרים להינתן בזמינות גבוהה, לעיתים תוך יום או יומיים לאחר קבלת האדם המבוגר לחברה המיועדת.

לומדים לחיות בבית – למרות הקשיים

חלק מרכזי בטיפולי פיזיותרפיה, שרלוונטי במיוחד עבור בני הגיל השלישי, הוא מתן דגשים לביצוע נכון של פעולות בשגרת היום-יום. המטרה היא ללמוד כיצד לבצע פעולות בסיסיות דוגמת רחצה, אכילה או הלבשה גם בהינתן המגבלות התפקודיות של האדם הסובל מאותם הקשיים, בתנאים השוררים בבית.

כאן כבר אפשר להבין מדוע פיזיותרפיה בבית לבני הגיל השלישי יכולה להיות יעילה במיוחד. אם במקרה של פיזיותרפיה הניתנת מחוץ לבית יש עדיין צורך בתקופת הסתגלות נוספת, שמאריכה את הדרך עד לשגרת החיים הרצויה. פיזיותרפיה בבית, לעומת זאת, מאפשרת לקבל את הדגשים ולתרגל אותם בתנאים שצפויים ללוות את האדם המבוגר גם בין הטיפולים או אחריהם. כך למשל ניתן לקבל במסגרת הטיפולים המלצות לביצוע התאמות שונות בבית, ברמת הארגון, האבזור וכן הלאה.

אז איך מתחילים?

אם החלטתם שטיפולי פיזיותרפיה בבית עשויים להיות אידיאליים עבורכם או עבור אדם הקרוב לכם, תרצו בוודאי לבצע את התהליך בצורה הפשוטה והטובה ביותר האפשרית. יש חברות שונות המציעות שירותי שיקום בבית, כולל כמובן פיזיותרפיה.
הנקודה החשובה היא שבמקרים רבים, טיפולי הפיזיותרפיה הם רק חלק מהתוכנית הטיפולית המקיפה שמציעה החברה, שעשויה לשלב טיפול רפואי, סיוע אישי, ריפוי בעיסוק ושאר פתרונות שעשויים להיות רלוונטיים מאוד עבור האדם בגיל המבוגר.

לקריאה נוספת:
פיזיותרפיה בבית – צבר רפואה
7 Benefits of In-Home Physiotherapy – Focus Physiotherapy
THE 5 BIGGEST BENEFITS OF PHYSIOTHERAPY AT HOME

אולי יעניין אותך גם:

ההיסטוריה של הפיזיותרפיה

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.