שיקום בבית להחלמה מניתוח עקמת

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

לאחר ניתוח עקמת, אף אחד לא מצפה לעמוד מיד על הרגליים. יחד עם זאת, השאלה היא האם יש צורך להישאר בבית החוליםשיקום בבית לאחר ניתוח עקמת לשיקום ארוך טווח. מתברר שכיום, לא חייבים לעבור את מרבית שלבי השיקום בבית החולים ואפשר אפילו לקבל את הטיפול הזה בבית.

לאחר הניתוח, לנשום נכון ולהימנע מטעויות

לאחר הניתוח, אתם עשויים לפגוש בבית החולים פיזיותרפיסט או אחות שיסייעו לכם בהליך ההתאוששות הראשוני. על פי החלטת בית החולים, יתכן שיאושר לכם להשתחרר הבית, במידה והצטרפתם למסלול של שיקום ביתי. בשלב המאוד ראשוני שלאחר הניתוח, נדרשים תרגילי פיזיותרפיה שנועדו להחזיר לכם את יכולת הנשימה הנכונה. תרגילי הנשימה בשילוב עם תזוזות בכפות הרגליים ובבהונות נועדו להזרים היטב את הדם והחמצן, לכל הגוף. לאחר מכן, תוכנית השיקום בבית תותאם ליכולת התפקוד.

לקום, להתיישב, ללכת

ניתוח עקמת נחשב לניתוח גדול יחסית. לכאורה, הטיפול ממוקד רק בעמוד השדרה אך למעשה, ההליך משפיע גם על קבוצות שרירים ורקמות בגב. תוכנית שיקומית נבנית בהתאם למצבו של המנותח, סוג העקמת וכן בהתאם לגיל, מצב תפקודי וכושר מלפני הניתוח. שיקום ביתי לאחר ניתוח עקמת עשוי לשלב צוות רב תפקודי. כך למשל אתם עשויים להיעזר בפיזיותרפיסט, מרפאים בעיסוק, רופא שיקומי ועוד. לאחר ההתאוששות הראשונית והניתוח, ברגע שהגוף מוכן לכך, מתחילים לעבוד אתכם על ביצוע תנועות תוך כדי שכיבה ואז, גם בישיבה. עובדים על דברים בסיסיים כמו כיצד לקום נכון מהמיטה, מתחילים להתהלך ושמירה על יציבות בזמן עליה וירידה במדרגות, תחילה מעט ולאחר מכן יותר, לפי ההתקדמות. לקום, להתיישב, ללכת, אלה המרכיבים הבסיסיים של השיקום לאחר ניתוח עקמת בשלב הזה.

תרגילים נכונים לגב

כבר בראשית השיקום בבית תלמדו לדעת אילו תנוחות ישיבה או שכיבה נוחים לכם במיוחד. אך חשוב לדעת שפעילות ותנועה הם קריטיים להחלמה מהירה יותר. מומלץ לשמור על גוף פעיל ככל האפשר, כמובן ללא הגזמה. תרגילים לשיפור חיזוק וגמישות הגב ייעשו תחילה אך ורק בליווי מקצועי. בהמשך, ניתן יהיה לבצע תרגילים נוספים, גם בצורה עצמאית והדרגתית.

עובדה מעניינת היא שעקמת איננה רק צורה לא נורמטיבית בעמוד השדרה. מדובר למעשה בהתרגלות של הגוף כולו למנח כזה. לרוב, מטופלים ירגישו לא מעט זמן לאחר הניתוח כי הגב עדיין עקום. לוקח זמן למוח ולגוף להבין כי בעצם, יציבת הגוף כולו ועמוד השדרה בפרט אחרים מכפי שהיו. צריך להרגיל את שרירי הגב לעבוד אחרת. תרגילי גב נכונים צריכים להתמקד בשרירים שלפני כן היו חלשים מאוד.

ללמוד לנוע נכון

לאחר תיקון העקמת, כל המבנה של עמוד השדרה נראה ומרגיש אחרת. תרגילי פיזיותרפיה לעקמת נבנים כך שיבנו יכולות חדשות או יחזקו יכולות קודמות. עובדים על היציבה, משפרים את הגמישות. לפעמים הלימוד הזה מצריך זמן, בקרב אחדים מהמחלימים הוא מבוצע בצורה מהירה הרבה יותר. וחשוב לציין כי השיקום עשוי להרגיש מתיש לפעמים, אך הוא מביא עימו פירות חשובים. לדוגמא, הוא מזרז את ההחלמה ומפחית את הכאב. הוא משפר את הביטחון העצמי ואת מצב הרוח.

כדאי לציין שלאחר הניתוח, חלק מהמנותחים נדרשים להשתמש בסד הגנה לגב, למשך מספר שבועות. בתקופת השיקום בבית, בתחילת הדרך, חשוב להימנע מהטלת עומס רב מדי. יש להיזהר מכיפוף גב אגרסיבי, איך להרים משקלים כבדים. אך כדאי לדעת שבתוך מספר חודשים תוכלו לא רק לעמוד על הרגליים אלא לחזור לנהל חיים מלאים כולל פעילות ספורטיבית מאומצת, אם רוצים.

מקורות:
https://www.spine-health.com/treatment/back-surgery/scoliosis-surgery-recovery-after-discharge-first-14-days
https://www.floridamedicalclinic.com/blog/scoliosis-surgery-recovery/
https://www.aligntherapyutah.com/5-reasons-to-rehab-after-scoliosis-surgery/
https://www.sauk.org.uk/scoliosis-treatment/advice-for-before-and-after-surgery

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.