מהו שיקום טיפול אמבולטורי?

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

שיקום טיפול אמבולטורי הוא צורת טיפול מאוד חשובה אשר מסייעת לחולים רבים ברחבי הארץ. שיקום אמבולטורי הוא למעשהמהו שיקום אמבולטורי? שיקום אשר נעשה ללא צורך באשפוז, כלומר, המטופל מגיע למרפאה לצורך השיקום ועוזב באותו היום.מה זה טיפול אמבולטורי? ומה זה שיקום אמבולטורי?  היכן שירותים אלו ניתנים? ולאיזה סוג של מחלות או פציעות? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על הנושא של – מהו שיקום אמבולטורי.

מהו טיפול אמבולטורי?

טיפול אמבולטורי נקרא גם טיפול חוץ או טיפול במרפאת חוץ. טיפול אמבולטורי הוא למעשה טיפול יום, המטופל מגיע לבית החולים או למרפאה לצורך קבלת טיפול מסויים ולאחר הטיפול הוא חוזר לביתו, כלומר, הוא לא צריך להתאשפז ולישון בבית החולים או במרפאה. המטרה של טיפולים אמבולטוריים היא לתמוך בחולים הזקוקים לשיקום אבל עדיין לאפשר להם לחיות חיי שגרה מסוימים ולחזור לחיים בתוך הקהילה. ישנם טיפולים רפואיים רבים אשר ניתנים במסגרת טיפולים אמבולטוריים, למשל ניתוחים קטנים, בדיקות דם, צילומי רנטגן, טיפולי שיניים, ביקורי רופא שהם דחופים, רפואה שיקומית ועוד.

מי מעניק טיפול אמבולטורי?

  • מרפאות של רופאים – כאן נכללים ביקורי הרופא, כלומר, פגישה אצל רופאים שהם מומחים, זה יכול להיות כחלק מטיפול פרטי או כחלק מטיפול דרך קופת החולים. רופאים רבים מעניקים טיפולים אמבולטוריים שונים במרפאות שלהם, למשל בתחומים של גניקולוגיה, רפואת עור, רפואת משפחה ועוד.
  • מרפאות – כאן נכללים מרפאות החירום, הן יכולים להיות מטעם קופות החולים או עצמאיות. מרפאות אלה הן שלב ביניים בין מרפאות הרופאים וחדרי המיון והן לרוב פועלות בשעות שמרפאות הרופאים כבר סגורות. מי שצריך לפנות לרופא, לאחר שהמרפאה סגורה, אך מצבו לא כל כך חמור שהוא צריך לגשת למיון, ניגש למרפאות הללו.
  • בית חולים – כאן נכללים מחלקות בתי החולים ומרפאות החוץ של בתי החולים אשר מעניקים למטופלים טיפולים אמבולטוריים.

מהו שיקום טיפול אמבולטורי?

שיקום טיפול אמבולטורי יכול להיות אופן הטיפול באנשים אשר נפצעו או עברו ניתוח וזקוקים להמשך שיקום לאחר האשפוז, למשל, שיקום על ידי פיזיותרפיה. למשל, אדם אשר נפצע קשות בתאונת דרכים ונפגע בגפיו וגם בגבו. האדם היה מאושפז לזמן מה בבית החולים בכדי לייצב את מצבו ולהוציאו מכלל סכנה. בשלב מסוים, מצבו יהיה טוב יותר והוא לא יהיה צריך להישאר באשפוז מלא בבית החולים אך הוא עדיין יהיה זקוק לטיפולים. במצב כזה, המטופל בדרך כלל ישוחרר לביתו אך יהיה עליו להגיע לטיפולים נוספים לצורך שיקומו, כלומר, לשיקום טיפול אמבולטורי, שיקום בו הוא עובר טיפול במרפאה ואז חוזר לביתו.  למשל, במקרים בהם המטופל זקוק לפזיותרפיה, הטיפול עשוי להיות ממושך ויצריך המון מפגשים. במרבית המקרים, האדם יישאר לזמן מה בבית החולים באשפוז מלא, ולאחר שיתייצב מצבו הוא יוכל לחזור לביתו ולהמשיך את הטיפולים הפזיותרפיים במסגרת טיפולים אמבולטוריים.

לאילו סוגי מחלות ופגיעות טיפול אמבולטורי יכול להתאים?

טיפול אמבולטורי יכול להתאים למגוון רחב של מחלות ומצבים, למשל:

  • אנשים שיש להם פגיעה בחוט השדרה
  • אנשים הסובלים מכאבים כרוניים
  • אנשים שחוו אירוע מוחי
  • אנשים שנפצעו במקום העבודה
  • בעיות אורתופדיות
  • אנשים עם בעיות בנפש

מהם היתרונות הטמונים בשיקום אמבולטורי?

היתרונות של שיקום אמבולטורי הם רבים. קחו את הדוגמה שהבאנו לעיל, של האדם שעבר תאונת דרכים קשה. יש להניח שאדם שכזה יהיה מאושפז בבית החולים זמן רב, ולמרות שהצוות הרפואי מקסים ועושה עבודה נהדרת, יהיה זה הרבה יותר טוב עבורו ועבור תהליך ההחלמה שלו, שהוא יהיה בבית עם משפחתו. בעזרת שיקום אמבולטורי יכול האדם, לאחר שמצבו התייצב, לחזור לחיק המשפחה אך עדיין להגיע בבוקר לטיפול אותו הוא צריך לעבור. כך הוא יכול ליהנות משני העולמות.

בנוסף, גם בכך שמשחררים מטופלים לביתם ומעבירים אותם למסגרת שיקום אמבולטורי, בתי החולים יכולים לחסוך במקום ולפנות מיטות לחולים אחרים. כולנו יודעים איזה עומסים יש על המערכת הרפואית שלנו ועל בתי החולים בפרט, לכן, לנקודה זו ישנה גם חשיבות. אדם נמצא בבית החולים עד שמצבו יתייצב בצורה שהוא יוכל לחזור לביתו ולחיק משפחתו שם הוא יקבל את התמיכה הטובה ביותר. המטופל יכול להגיע, לפי התוכנית שנבנתה לו, למרפאות החוץ ולקבל טיפול אמבולטורי אשר יוכל לסייע לו לחזור לעצמו באופן סופי.

 

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.