טיפולי אולטרסאונד לפיזיותרפיה

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

אולטרסאונד לפיזיותרפיהטיפול אולטרסאונד הוא שיטה הנמצאת בשימוש על ידי פיזיותרפיסטים או מרפאים בעיסוק לשם טיפול במצבי כאב ועל מנת לקדם את ריפוי הרקמה. הטיפול נועד לספק חימום עמוק ברקמות רכות בגוף, הכוללות את השרירים, הגידים, המפרקים והרצועות.

אין לבלבל בין אולטרסאונד בפיזיותרפיה לבין אולטרסאונד לאבחון, המשמש רק על מנת להתבונן על החלק הפנימי של הגוף.

לאלו מקרים מיועד טיפולי אולטרסאונד לפיזיותרפיה?

שיטות אלטרנטיביות של טיפול אולטרסאונד זמינות אם החלק בגוף הוא גרמי, או אם קיים פצע פתוח. במקרה זה ג'ל אולטרסאונד המוחל בעת הטיפול וראש המכשיר מזינים את הפצע.

הפיזיותרפיסט עשוי להשתמש בג'ל בשילוב עם תרופה על מנת לטפל בדלקת הנוצרת סביב רקמות רכות בגוף. תהליך זה נקרא פונופורסיס.

פציעות ומצבים רפואיים נפוצים המטופלים באולטרסאונד הם:

כיצד מתבצע טיפול אולטרסאונד?

טיפולי אולטרסאונד לפיזיותרפיה מבוצע באמצעות מכונה בעלת מתמר אולטרסאונד (ראש קול), והחלת כמות קטנה של ג'ל על חלק הגוף הנבחר. בהמשך מניע הפיזיותרפיסט באיטיות את ראש המכשיר בכיוון מעגלי קטן על הגוף.

ניתן לשנות את ההגדרות במכשיר על מנת לשלוט על עומק חדירת גלי האולטרסאונד או לשנות את עוצמתו. הגדרות שונות של המכשיר משמשות בשלבים שונים של הריפוי. התהליך מבוצע בין חמש לעשר דקות.

אנשים מסוימים חשים פעימות קלות במהלך הטיפול באולטרסאונד, בעוד שאחרים עשויים לחוש חמימות קלה על העור. לעיתים לא מלווה הטיפול בכל תופעה חושית, מלבד קור הג'ל על העור. אם האזור המטופל רגיש במיוחד למגע, ניתן לחוש חוסר נוחות בעת הטיפול, אך זהו אינו טיפול כואב.

מספר מחקרים מוכיחים כי טיפול אולטרסאונד שולט ביעילות בסוגים מסוימים של כאב כרוני, ואילו אחרים סבורים כי קיים הבדל קטן בין טיפול זה לטיפולים קלסיים אחרים כגון חום, מתיחה וגירוי חשמלי.

השפעות חימום עמוק

טיפולי אולטרסאונד לפיזיותרפיה משמשים לעיתים קרובות על מנת לספק חימום עמוק למבני רקמות רכות בגוף, חימום עמוק לגידים, לשרירים או לרצועות על מנת להגביר את זרימת הדם לרקמות אלו, ולסייע בתהליך הריפוי. טמפרטורת הרקמות גוברת עם הטיפול וכך נוצרת הפחתת הכאב.

ניתן להשתמש בחימום עמוק על מנת להגדיל את טווח השרירים והגידים ולחזק אותם. אם אדם סובל מכאבים בכתף ואובחן עם כתף קפואה, הפיזיותרפיסט משתמש באולטרסאונד על מנת לשפר את יכולת ההרחבה של הרקמות סביב הכתף לפני ביצוע מגוון תרגילי תנועה. התהליך משפר את יכולת מתיחת הכתף.

אפקטים שאינם תרמיים. אולטרסאונד מציג אנרגיה לגוף, הגורמת לבועות גז מיקרוסקופיות להתרחב ולהתכווץ במהירות סביב הרקמות. תיאוריית הטיפול של ההתרחבות וההתכווצות של בועות אלו מסייעת במהירות לתהליכים תאיים בגוף ומשפרת את הריפוי של רקמה פגועה.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.