פיזיותרפיה לילדים

באנר המרכז לפיזיותרפיה

ילדיםפיזיותרפיה לילדים הוא תחום אשר בא לטפל בהפרעות מולדות ונרכשות אשר מופיעות בילדים קטנים וגדולים. הפיזיותרפיה חשובה מאוד על מנת לסייע לילדים להתמודד עם תסמינים של מחלות שונות, בין עם מדובר על מחלות אקוטיות או כאשר מדובר במחלות כרוניות ארוכות טווח. הטיפול הפיזיותרפי בילדים יכול להתבצע במקרים רבים בבית, ולאחר הדרכה נכונה רוב ההורים יכולים לספק לילדיהם את הטיפול גם באופן עצמאי.

 פיזיותרפיה נשימתית

פיזיותרפיה נשימתית היא אוסף תרגילים אשר מתבצע אצל ילדים הסובלים מהפרעות נשימה. מטרתם של תרגילים אלה היא לסלק את הכיח והריר החוסם את דרכי הנשימה ובכך לפתוח אותם ולאפשר כניסת אוויר טובה. פיזיותרפיה נשימתית יכולה להתבצע באופן זמני במחלות חריפות כמו זיהומים ויראליים (כמו ברונכיוליטיס), דלקת ריאות, התלקחות של אסתמה ומחלות נוספות או באופן קבוע במחלות כרוניות כמו ציסטיק פיברוזיס. הפיזיותרפיה הנשימתית מתבצעת על ידי "דפיקות על הגב" אשר מתבצעות באופן שיטתי ומדוייק במטרה לנקות את הריאות מכיח. בדרך כלל הפיזיותרפיה הנשימתית יכולה להתבצע בבית על ידי ההורים לאחר הדרכה מתאימה, אך במקרים מורכבים יותר נדרש טיפול קבוע על ידי פיזיותרפיסט.

שיקום אחרי אירועים שונים

גופם של הילדים גדל ומתפתח כל הזמן, ועל כן מקרים כמו חבלות, שברים, ניתוחים וכל אירוע אחר אשר יכול להשפיע על התפתחותם של הילדים דורש לרוב טיפול מיוחד. על מנת למנוע סיבוכים עתידיים והתפתחות איבר לא תקינה, מבצעים טיפולי פיזיותרפיה שונים אשר מטרתם להחזיר את האיבר הפגוע לתפקוד סביר כמה שיותר מהר. לדוגמא, לאחר שבר ניתן לבצע טיפולי פיזיותרפיה על מנת להאריך את השרירים ולהחזיר את האיבר השבור לתפקוד תקין.

פיזיותרפיה התפתחותית

פיזיותרפיה התפתחותית הוא תחום העוסק בטיפול פיזיותרפי בילדים עם הפרעות התפתחות מסוגים שונים. הפרעות ההתפתחות יכולות להיות קשורות למחלות רקע (כמו תסמונות גנטיות) או להופיע ללא סיבה ידועה מראש. במקרים של הפרעות התפתחות ניתן תוך טיפול קצר הכולל מספר מפגשים להשיג התקדמות משמעותית בהתפתחות ולהחזיר את הילד לקצב ההתפתחות המקובל לגילו. הפיזיותרפיה ההתפתחותית עובדת על הפרעות בשיווי המשקל, הפרעות בקואורדינציה, הפרעות בכוח הגס והפרעות נוספות הקשורות להתפתחות הילד.

טיפול בהפרעות אורטופדיות

הפרעות אורטופדיות שונות יכולות לגרום סבל רב לילדים, ובמקרים מסויימים אף לגרום להתפתחות אסימטרית ולא תקינה של הגוף. ההפרעות הנפוצות ביותר אשר בהן מטפלים בפיזיותרפיה הן סקוליוזיס (עקמת) או טורטיקוליס (נטייה של הצוואר) ובמקרים אלה הטיפול הפיזיותרפי חיוני על מנת להחזיר את הגוף למנח נכון ולאפשר לילדים להמשיך ולהתפתח כראוי.

טיפול בהפרעות נוירולוגיות

מלבד ההפרעות שהוזכרו ניתן לטפל בפיזיותרפיה גם בהפרעות נוירולוגיות שונות, הכוללות בעיקר חולשת שרירים, הפרעות תחושתיות וספסטיות. מקרים אלה יכולים להופיע מסיבות שונות, כמו שיתוק מוחין או לאחר תאונות דרכים והטיפול הפיזיותרפי במקרים אלה יכול לסייע למטופלים לקבל חזרה חלקים מהתפקוד הגופני.

טיפול באמצעות משחק

מכיוון שילדים משתפים פעולה בצורה יפה מאוד במשחקים, אחת הדרכים החשובות לטפל בהן היא בטיפול על ידי משחק. במקרים אלה, בוחרים במשחקים מסויימים המותאמים להפרעה הספציפית אשר בה רוצים לטפל, וכך מטפלים בהפרעה דרך המשחקים. במשחקים הללו מבצעים תרגילים שונים אשר עובדים על קבוצות שריר ספציפיות, מאמנים את הקואורדינציה, משפרים את יכולת התנועה ועובדים על כל הפרעה גופנית אשר דורשת טיפול כלשהו.

בחלק גדול מהמקרים, מנחים את ההורים לגבי המשחקים השונים ומבקשים מהם לשחק בהם גם בבית. בדרך זו, "מרוויחים" שעות תרגול נוספות והילד יכול להתקדם בקצב מהיר יותר. שיתוף הפעולה של ההורים עם הטיפול הפיזיותרפי הוא חשוב ביותר, ונחשב לחיוני להצלחת הטיפול.

אנחנו פה בשבילכם

צרו איתנו קשר

התקשרו עכשיו!