פיזיותרפיה לתינוקות ופגים

באנר המרכז לפיזיותרפיה

פיזיותרפיה לפגים ותינוקותתינוקות ופגים יכולים לסבול מהפרעות שונות אשר דורשות טיפול פיזיותרפי, ובאמצעות פיזיותרפיה נכונה ניתן להקל על בעיות רבות המופיעות בגילאים הללו. בגיל הפגות, עיקרי טיפולי הפיזיותרפיה מתמקדים בשיקום ושיפור מערכת הנשימה ומערכת השרירים, טיפולים אלה מסייעים להבשלת הפגים. אצל תינוקות, טיפולי הפיזיותרפיה כוללים פיזיותרפיה נשימתית וטיפול התפחותי, אשר יכולים לסייע מאוד לשפר את מצבם של תינוקות הסובלים מהפרעות נשימה או הפרעות התפתחותיות. מלבד הטיפולים עצמם, חלק חשוב בפיזיותרפיה אצל תינוקות ופגים הוא הדרכת ההורים, ומתן הנחיות מתאימות בנוגע לטיפול ביתי בילדיהם.

 פיזיותרפיה ייעודית לפגים

פגים הם תינוקות קטנטנים אשר לא סיימו את הבשלתם ברחם, ויוצאים לאוויר העולם לפני שהם בשלים לכך. בשל כך, נדרשת אליהם התייחסות מיוחדת ויש לטפל בהם על ידי צוות מולטידיסציפלינרי, אשר כולל בין היתר פיזיותרפיסטים. הפיזיותרפיה לפגים מתחילה בהערכה ראשונית, בה בוחן הפיזיותרפיסט את מערכות גופו השונות של הפג במטרה להחליט במה יש להתמקד בטיפול. המערכות העיקריות אשר דורשות טיפול על ידי פיזיותרפיסט הם מערכת התנועה ומערכת הנשימה, אך מלבד המערכות שהוזכרו הפיזיותרפיסטים מטפלים בכל הפרעה אחרת בהתפתחותו של הפג. מבחינת מערכת התנועה, הפיזיותרפיסטים מתרגלים עם הפגים תנוחות שונות (על הבטן, הגב, הצד וכו') ומבצעים תרגילים נוספים על מנת לשפר את כוח השריר שלהם. בנוסף, במידה וקיימת הפרעה נקודתית הקשורה למערכת התנועה, מבצעים הפיזיותרפיסטים תרגילי אימון ייעודיים.

מלבד מערכת התנועה, הפיזיותרפיסטים מעניקים לפגים טיפול נשימתי הכולל בעיקר כיוח, ניקוז הריאות ועזרה בתהליכי הנשימה. כמו כן, לפיזיותרפיסטים מקום בגמילת הפגים מזונדה והעברתם להזנה על ידי מציצה.

חשוב להדגיש שהפיזיותרפיסטים לא מטפלים אך ורק בפגים אלא גם מספקים להוריהם הדרכה ומענה על כל הצרכים שלהם.

 פיזיותרפיה נשימתית

תינוקות ופגים רבים סובלים מהפרעות נשימה על רקע גורמים שונים כמו זיהומים, אסתמה, שאיפת תוכן לריאות וגורמים אחרים. אחת הדרכים להקל על התינוקות היא טיפולי פיזיותרפיה נשימתית, אשר מטרתן "לנקות" את הריאות מהכיח והליחה המצטברת, לפנות את נתיב האוויר מליחה ולאפשר לתינוקות לנשום טוב יותר. הפיזיותרפיה הנשימתית מתבצעת באופן כללי על ידי "דפיקות על הגב", אשר מסייעות להרחיק את הכיח והליחה מדרכי האוויר של התינוקות ולהוציא אותם החוצה. במקרים פשוטים, חלק מהפיזיותרפיסטים מדריכים את ההורים כיצד לבצע את הפיזיותרפיה הנשימתית כך שיוכלו לעשות זאת בבית. לעומת זאת, במקרים קשים יותר הטיפול חייב להיעשות על ידי איש מקצוע על מנת להבטיח טיפול נכון אשר אינו גורם נזק לתינוק.

 טיפול בהפרעות התפתחות

התפתחות התינוק כוללת "אבני דרך" שונות כמו היפוך, ישיבה, עמידה, הליכה וכו'. חלק מהתינוקות אשר לא מתפתחים כראוי צריכים סיוע אשר יעזור להם להשיג את אבני הדרך השונות ולהמשיך בהתפתחותם. במקרים מסויימים, ניתן לפנות לפיזיותרפיסט אשר מתמחה בהפרעות התפתחותיות, ותוך מספר פגישות לראות את השיפור בהתפתחותו של התינוק. במפגשים הללו מבצעים מספר תרגילים על מנת לסייע לתינוק להתחזק ולהתקדם בהתפתחותו, ורוב התינוקות משתפרים מאוד כתוצאה מהטיפול הפיזיותרפי.

טיפול בעיוותי שרירים

חלק מהתינוקות סובלים מעיוותי שרירים מולדים, כמו טורטיקוליס (הטיה של הצוואר), קונטרקטורות, תנוחה לא נכונה של איברים וכו'. במקרים אלה, ניתן לפנות אל טיפולי פיזיותרפיה במטרה להרפות את השרירים המעורבים ולאפשר לגוף לחזור לתנוחה המקורית. בטיפולים הללו מבצעים תרגילי מתיחה שונים, מקלים על טונוס השרירים על ידי דרכים שונות ומאפשרים לאיברי הגוף לחזור למקום האנטומי הנכון שלהם. טיפול בעיוותי שרירים כאלה דורש בדרך כלל מספר מפגשים, ובמידה והוא מתבצע בצורה נכונה ומקצועית יכול למנוע הגעה לניתוח או סיבוכים עתידיים.

אנחנו פה בשבילכם

צרו איתנו קשר

התקשרו עכשיו!