פיזיותרפיה התפתחותית

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה התפתחותיתרקע כללי

פיזיותרפיה התפתחותית היא תחום העוסק בטיפול בתינוקות וילדים אשר סובלים מהפרעות התפתחותיות. בדרך כלל, טיפולים כאלה מוצעים לתינוקות וילדים קטנים אשר לא התפתחו כראוי מבחינה מוטורית, ובזכות טיפולים אלה הילדים משיגים שיפור במצבם, מדביקים את קצב ההתפתחות של בני גילם ובסופו של דבר יכולים להשלים את התפתחותם כראוי.

 מתי פונים לפיזיותרפיה התפתחותית?

פיזיותרפיה התפתחותית הפכה בשנים האחרונות לתחום פופולארי מאוד בקרב הורים צעירים, אשר רבים מהם פונים לאיש מקצוע בתלונות שונות לגבי התפתחות הילד. באופן כללי, כל ילד אשר לא מתפתח בקצב הראוי או סובל מכל הפרעה אחרת הקשורה להתפתחות שלו יכול ליהנות מטיפולי פיזיותרפיה התפתחותית, וההפרעות העיקריות המגיעות לטיפולי פיזיותרפיה התפתחותית הן:

  • הפרעות אורטופדיות – כל הפרעה הקשורה לתחום השריר והשלד יכולה לקבל מענה בטיפולי פיזיותרפיה התפתחותית. מדובר על הפרעות כמו אסימטריה (כמו לדוגמא טורטיקוליס), בעיות בתפקוד שרירים מסויימים והפרעות נוספות.
  • הפרעות נוירולוגיות – עיקר ההפרעות ההתפתחותיות אשר דורשות טיפולי פיזיותרפיה הן הפרעות נוירולוגיות, הכוללות שיתוק מוחין, הפרעה בטונוס השרירים, חוסר שיווי משקל, בעיות תחושתיות ובעיות נוספות.
  • הפרעות בהתפתחות המוטורית – כל הפרעה נוספת בהתפתחות המערכת המוטורית כמו הפרעת קואורדינציה, הפרעה בביצוע פעולות שונות וחוסר הגעה ל"אבני הדרך" הרלוונטיות (כמו היפוך, ישיבה, זחילה, עמידה וכו') או כל הפרעה אחרת יכול להגיע לטיפולי פיזיותרפיה התפתחותית במטרה להשיג שיפור במצב.
  • תלונות נוספות – הורים רבים מגיעים לייעוץ במרכזי פיזיותרפיה התפתחותית בשל תלונות אחרות אשר לדעתם קשורות להתפתחות התינוק. מדובר על תלונות כמו היפראקטיביות, ישנוניות, או כל ליקוי אחר אשר לדעת ההורים קשור להפרעה התפתחותית כלשהי. במקרים אלה הילד עובר אבחון ולאחר מכן הפיזיותרפיסטים מייעצים להורים לגבי הצורך בהמשך טיפול.

 סוגי הטיפול בפיזיותרפיה התפתחותית

טיפול בפיזיותרפיה התפתחותית מתבצע לרוב על ידי פעילות משותפת עם הילד, בהתאם לגילו ולדברים אותם הוא מסוגל לעשות. במהלך הטיפול מתמקדים בהפרעות הגופניות בהם רוצים לטפל, ועל ידי ביצוע פעילויות ותרגילים שונים "מאמנים" את אותן ההפרעות במטרה לאפשר שיפור. הדרכים העיקריות בהן מטפלים בילדים על ידי פיזיותרפיה התפתחותית הן:

משחקים – מכיוון שילדים אוהבים לשחק, רוב מפגשי הטיפול בפיזיותרפיה התפתחותית מתמקדים במשחקים מסוגים שונים אשר באים לחדד פעולות שונות בהן הילד מתקשה. מדובר במשחקים שונים אשר עובדים על יכולות מוטוריות שונות כמו קואורדינציה, כוח שרירים, סיבולת וכו', ומטרתם להשיג שיפור ביכולותיו של הילד. מכיוון שרוב הילדים משתפים פעולה עם משחקים, זוהי נחשבת לאחת הדרכים הפופולאריות ביותר לטפל בילדים הסובלים מהפרעה התפתחותית כלשהי.

תרגילים שונים – מלבד המשחקים, ניתן לבצע עם הילדים תרגילים שונים אשר עובדים באופן ממוקד יותר על היכולות השונות. מדובר על תרגילים כמו שימוש ביד החלשה, תרגילי קואורדינציה ותרגילים נוספים אשר מסייעים לשפר בצורה מדוייקת יותר את היכולות הפגועות בילדים.

הדרכת הורים – אחד השלבים החשובים ביותר בפיזיותרפיה ההתפתחותית הוא הדרכת ההורים לגבי העבודה עם הילדים בבית. מכיוון שפיזיותרפיה התפתחותית מתבצעת במפגשים אחת לתקופה, קיימת חשיבות רבה לעבודה של ההורים עם הילדים בבית, ועל כן חלק חשוב ביותר מהטיפול הוא הדרכת ההורים. במהלך ההדרכה מקבלים ההורים דגשים לגבי הטיפול הביתי בילדים, מקבלים "שיעורי בית" ותרגילים שונים אותם עליהם לבצע בשעות הפנאי ועוברים סדנאות שונות לגבי הפעילות עם הילדים. בנוסף, הדרכת ההורים חשובה לשם תיאום ציפיות, הדרכה לגבי שלבי ההתפתחות השונים ובעיקר על מנת להרגיע את ההורים אשר במקרים רבים חרדים להתפתחות ילדם.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

גלית ברגר

גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!