פיזיותרפיה לברכיים או פיזיותרפיה לברך

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה לברךכאבי ברכיים, בדומה לכאבי גב, נפוצים מאד בקרב האוכלוסייה הכללית, והמבוגרת בפרט. על פי ההערכות, אחוז ניכר מסך כל האוכלוסייה יסבול בשלב כלשהו בחייו מכאבי ברכיים, במיוחד כאשר הוא נמצא מעל גיל 50. כאבים אלה עלולים לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים של המטופלים, עקב הקושי ללכת ולעשות פעילות יומיומית פשוטה.

על שום מורכבותו של המפרק, ישנם טיפולים ספציפיים אשר עשויים לסייע לו ולהבריא אותו ככל האפשר. פיזיותרפיה לברך עשויה לסייע למטופלים הנמצאים לפני ניתוח ברך (ארטוסקופיה) בכדי להכין את הברך ולמנוע מצב של דילול שרירים וחוסר יציבות. הניתוח עצמו מתבצע כאשר מתגלים קרעים חלקיים או מלאים ברצועות הברך או כאשר ישנה פגיעה בסחוסים. כמו כן, הפיזיותרפיה לברכיים עשויה להיות יעילה גם לאחר הניתוח. כך שהמטרה העיקרית של הטיפול יהיה להגדיל את טווח התנועה שלו, כמו גם חיזוקו, בכדי לגרום לייצובו באופן היעיל ביותר.

בדיקת הפיזיותרפיסט

לפני ואחרי ניתוחי ברכיים, נדרש המטופל לראות ולהיות מטופל אצל פיזיותרפיסט מוסמך. יש לבחור בקפידה את בעל המקצוע, לבקש לראות תעודות הכשרה ולברר על החזרים מקופות החולים. בטרם הטיפול, הפיזיותרפיסט יערוך מספר בדיקות ומבחנים בכדי לברר את מהות הבעיה ולהתאים את הטיפול באופן ספציפי למטופל. הבדיקה תכלול בדיקה פיסית, ראיון עם המטופל וצפייה בו.

בראשית, ייבחן הפיזיותרפיסט את שתי הברכיים בכדי שיוכל להשוות ביניהן. במקרה שהמטופל נמצא לאחר ניתוח, תיעשה מדידה של שתי הברכיים לבירור נפיחות, ירידה במסת השריר ועוד. לאחר מכן, ישאל הפיזיותרפיסט שאלות על מצבו ועברו של המטופל, ולבסוף יערוך תצפית על המטופל בעת הליכה, כאשר הדגש הוא על חוסר סימטריה, חוסר יציבות של הברך וכוח השרירים. על פי הממצאים יוכל הפיזיותרפיסט להתאים למטופל את תבנית הטיפולים המתאימה לו באופן ספציפי, ולפתור בעיות אשר נראות כאקוטיות.

כיצד פיזיותרפיה לברך תתרום לנו

לפני ניתוחי ברך, פיזיותרפיה לברך עשויה לסייע רבות ולהכין את הברך לניתוח, כך שההבראה ממנו תהיה קלה ופשוטה יותר. הפיזיותרפיה תנסה לחזק את השרירים המכופפים והפושטים בברך, כך שגם אם ייגרם דילדול שרירים במהלך הניתוח ובתקופה שלאחריו, החזרה לפעילות תתאפשר הודות להכנה זו. כמו כן, הפיזיותרפיה תנסה להגדיל את מסת השרירים ולהכין את הברך בפני הטראומה הצפויה לה בעת הניתוח.

גם לאחר הניתוח, יזדקק המטופל לפיזיותרפיה, בכדי לשקם את תפקודי הברך ולנסות לחזור לפעילות מלאה באופן מהיר. פיזיותרפיה לברכיים מנסה להפעיל את הברך באופן פאסיבי, אך לכלול עבודה של כל שלושת המפרקים הפנימיים הקיימים (Patellofemoral joint, Tibiofemoral joint, Tibiofibular joint). לפעמים תשתמש הפיזיותרפיה בעזרים נוספים כמו למשל מכשירי אלקטרו-תרפיה (אולטרה סאונד, גירוי חשמלי ועוד), תחבושות קירור (להורדת נפיחויות), טרמפולינות ועוד.

שיטת CPM מאפשרת להאריך את טווח התנועה ואפקטיבית במיוחד במצבים של פגיעה כזאת.

מהו סוג פיזיותרפיה לברך המתאים ביותר?

פיזיותרפיה לברך כוללת עיסויים ידניים מנואלים אשר מתרגלים ומעמיקים את תחושת שרירי הברך, כמו גם תירגול באמצעות אופני כושר להעלאת סיבולת השרירים באופן כללי. חשיבות הפיזיותרפיה היא דווקא בפעילות הברך, ולא במניעת התירגולים. ככל שהמטופל יוכל להפעיל את הברך בפעילויות השונות, למרות הכאבים, כך היא תוכל לחזור לפעילות מלאה, במיוחד לאחר ניתוחים.

טיפולי פיזיותרפיה לברך מתאימים גם למטופלים אשר אינם מועמדים לניתוחי ברך, אלא סובלים מכאבים שונים באזור זה עקב מאמץ או טראומה (חבלה ישירה או עומס יתר כתוצאה מפעילות גופנית מאומצת). טיפול זה נמצא יעיל במיוחד בדלקת בורסת הירך. דלקת זו קיימת בעיקר בברכיים, כאשר נפגע תפקיד הבורסה שמטרתה העיקרית הוא למנוע חיכוך קבוע בין הרקמות הרכות לעצם.

פיזיותרפיה לברכיים – כיצד הטיפול הפיזיותרפי לברכיים עשוי להיראות

אנשים רבים שזקוקים לטיפול פיזיותרפי לברכיים, או טיפול פיזיותרפי ככלל, תוהים כיצד הליך הטיפול במכון הפיזיותרפי עשוי להיראות. בשביל זה בדיוק, באנו לעשות לכם כאן קצת סדר. בדומה לטיפולים רפואיים אחרים, הטיפול הפיזיותרפי עשוי להיפתח למעשה בראיון אישי שלכם מול המטפל הפיזיותרפי או הרופא ששולח אתכם לביצוע הטיפול. בשלב זה, אתם תצטרכו לענות על שאלות רבות, שנועדו כדי שהפיזיותרפיסט יוכל להתאים עבורכם את אופי הטיפול ואת שיטות הטיפול הנכונות ביותר, שעשויות להניב עבורכם את התוצאות הטובות ביותר. לאחר מכן, כל מטופל עשוי לעבור סדרת טיפולים, אשר תכלול ביצוע ולימוד של תרגילים פיזיותרפיים שמסייעים למצבכם הבריאותי.

פיזיותרפיה לברכיים – על חשיבות ההתמדה בטיפול גם מעבר לשעות הטיפול עצמו

נהוג להסביר למטופלים רבים שמגיעים למכון הפיזיותרפי בעקבות בעיות וכאבי ברכיים, כי הטיפול הפיזיותרפי שהם עתידים להתחיל הוא טיפול אשר מזכיר למידה למבחן. אומנם, אנחנו לומדים את רוב החומר למבחן בשיעור עצמו, אך למידה בשיעור בלבד לא יכולה להכין אותנו מספיק דיו למבחן. כדי להצליח באמת, יהיה עלינו לעבור ולחזור על החומר שנלמד בשיעור גם בבית. גם בדיוק עם הטיפול הפיזיותרפי לברכיים. אתם תלמדו תרגילים רבים שמשפרים את המצב הבריאותי של הברכיים שלכם, וכדי להצליח ולראות תוצאות משמעותיות, יהיה עליכם לתרגל ולחזור על התרגילים שנלמדו לטיפול בברכיים גם בבית.

פיזיותרפיה לברכיים – כך הרפואה המשלימה יכולה לסייע לאנשים שסובלים מבעיות כאב כרוניות בברכיים

מחקרים רבים מעידים על כך שהטיפול הפיזיותרפי הוא אומנם יעיל, אך עוצמת יעילותו עשויה לעלות אצל מטופלים רבים. שילוב של טיפולים שונים ברפואה המשלימה, זאת לדוגמת – דיקור סיני, הומאפתיה, וכיוצא בזאת, יכולים לעשות פלאים בנוסף לטיפול הפיזיותרפי.

כעת, כל שנותר לכם הוא למצוא פיזיותרפיסט מקצועי ונגיש לכם שיסייע לכם בחיזוק כל שרירי הרגליים, הקטנים וגם הגדולים, תהליך אשר יסייע לכם להפחית משמעותית ואף להיפטר לגמרי בכאבי הברכיים שלכם. בנוסף, יכול מאוד להיות שפעילות גופנית לסייע לכם בחיזוק הגוף ולמנוע כאבים עתידיים.

ראו גם:

חולשה ברקדנים: על יתרונות הפיזיותרפיה לרקדנים ורקדניות

שילוב של פיזיותרפיה ומדרסים מותאמים אישית ייקלו באופן משמעותי על הכאב!

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

גלית ברגר

גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!