פיזיותרפיה לברכיים

באנר המרכז לפיזיותרפיה

ברךכאבי ברכיים, בדומה לכאבי גב, נפוצים מאד בקרב האוכלוסייה הכללית, והמבוגרת בפרט. על פי ההערכות, אחוז ניכר מסך כל האוכלוסייה יסבול בשלב כלשהו בחייו מכאבי ברכיים, במיוחד כאשר הוא נמצא מעל גיל 50. כאבים אלה עלולים לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים של המטופלים, עקב הקושי ללכת ולעשות פעילות יומיומית פשוטה.

על שום מורכבותו של המפרק, ישנם טיפולים ספציפיים אשר עשויים לסייע לו ולהבריא אותו ככל האפשר. פיזיותרפיה לברך עשויה לסייע למטופלים הנמצאים לפני ניתוח ברך (ארטוסקופיה) בכדי להכין את הברך ולמנוע מצב של דילול שרירים וחוסר יציבות. הניתוח עצמו מתבצע כאשר מתגלים קרעים חלקיים או מלאים ברצועות הברך או כאשר ישנה פגיעה בסחוסים. כמו כן, הפיזיותרפיה בברך עשויה להיות יעילה גם לאחר הניתוח. כך שהמטרה העיקרית של הטיפול יהיה להגדיל את טווח התנועה שלו, כמו גם חיזוקו, בכדי לגרום לייצובו באופן היעיל ביותר.

בדיקת הפיזיותרפיסט

לפני ואחרי ניתוחי ברכיים, נדרש המטופל לראות ולהיות מטופל אצל פיזיותרפיסט מוסמך. יש לבחור בקפידה את בעל המקצוע, לבקש לראות תעודות הכשרה ולברר על החזרים מקופות החולים. בטרם הטיפול, הפיזיותרפיסט יערוך מספר בדיקות ומבחנים בכדי לברר את מהות הבעיה ולהתאים את הטיפול באופן ספציפי למטופל. הבדיקה תכלול בדיקה פיסית, ראיון עם המטופל וצפייה בו.

בראשית, ייבחן הפיזיותרפיסט את שתי הברכיים בכדי שיוכל להשוות ביניהן. במקרה שהמטופל נמצא לאחר ניתוח, תיעשה מדידה של שתי הברכיים לבירור נפיחות, ירידה במסת השריר ועוד. לאחר מכן, ישאל הפיזיותרפיסט שאלות על מצבו ועברו של המטופל, ולבסוף יערוך תצפית על המטופל בעת הליכה, כאשר הדגש הוא על חוסר סימטריה, חוסר יציבות של הברך וכוח השרירים. על פי הממצאים יוכל הפיזיותרפיסט להתאים למטופל את תבנית הטיפולים המתאימה לו באופן ספציפי, ולפתור בעיות אשר נראות כאקוטיות.

כיצד הפיזיותרפיה מסייעת לטיפול בברך

לפני ניתוחי ברך, הפיזיותרפיה עשויה לסייע רבות ולהכין את הברך לניתוח, כך שההבראה ממנו תהיה קלה ופשוטה יותר. הפיזיותרפיה תנסה לחזק את השרירים המכופפים והפושטים בברך, כך שגם אם ייגרם דילדול שרירים במהלך הניתוח ובתקופה שלאחריו, החזרה לפעילות תתאפשר הודות להכנה זו. כמו כן, הפיזיותרפיה תנסה להגדיל את מסת השרירים ולהכין את הברך בפני הטראומה הצפויה לה בעת הניתוח.

גם לאחר הניתוח, יזדקק המטופל לפיזיותרפיה, בכדי לשקם את תפקודי הברך ולנסות לחזור לפעילות מלאה באופן מהיר. הפיזיותרפיה מנסה להפעיל את הברך באופן פאסיבי, אך לכלול עבודה של כל שלושת המפרקים הפנימיים הקיימים (Patellofemoral joint, Tibiofemoral joint, Tibiofibular joint). לפעמים תשתמש הפיזיותרפיה בעזרים נוספים כמו למשל מכשירי אלקטרו-תרפיה (אולטרה סאונד, גירוי חשמלי ועוד), תחבושות קירור (להורדת נפיחויות), טרמפולינות ועוד.

שיטת CPM מאפשרת להאריך את טווח התנועה ואפקטיבית במיוחד במצבים של פגיעה כזאת.

מהו סוג הטיפול המתאים?

הפיזיותרפיה כוללת עיסויים ידניים מנואלים אשר מתרגלים ומעמיקים את תחושת שרירי הברך, כמו גם תירגול באמצעות אופני כושר להעלאת סיבולת השרירים באופן כללי. חשיבות הפיזיותרפיה היא דווקא בפעילות הברך, ולא במניעת התירגולים. ככל שהמטופל יוכל להפעיל את הברך בפעילויות השונות, למרות הכאבים, כך היא תוכל לחזור לפעילות מלאה, במיוחד לאחר ניתוחים.

טיפולי פיזיותרפיה מתאימים גם למטופלים אשר אינם מועמדים לניתוחי ברך, אלא סובלים מכאבים שונים באזור זה עקב מאמץ או טראומה (חבלה ישירה או עומס יתר כתוצאה מפעילות גופנית מאומצת). טיפול זה נמצא יעיל במיוחד בדלקת בורסת הירך. דלקת זו קיימת בעיקר בברכיים, כאשר נפגע תפקיד הבורסה שמטרתה העיקרית הוא למנוע חיכוך קבוע בין הרקמות הרכות לעצם.

ראו גם:

חולשה ברקדנים: על יתרונות הפיזיותרפיה לרקדנים ורקדניות

שילוב של פיזיותרפיה ומדרסים מותאמים אישית ייקלו באופן משמעותי על הכאב!

אנחנו פה בשבילכם

צרו איתנו קשר

התקשרו עכשיו!