פיזיותרפיה לאחר נקע בקרסול

באנר המרכז לפיזיותרפיה

נקע בקרסולנקע בקרסול מתרחש כאשר רצועות הקרסול נמתחות יתר על המידה. נקעים בקרסול  יכולים להיות שונים ברמת חומרתם, החל מ"עיוות של הקרסול או "נקע קל" ועד לקרע חמור ומלא של הרצועות המערב אף שברי עצמות. נקעים בקרסול יכולים להתרחש באופן פשוט על ידי תנועה לא נכונה או סיבוב של הקרסול או כאשר נעשית פעולה או תנועה כלשהי על משטח קרקע לא יציב. דוגמאות נפוצות לכך מתרחשות בסיבוב הרגל  במהלך ריצה, נחיתה לא מאוזנת בזמן קפיצה או דריכה על משטח לא מסודר.

למרבה הצער, נקע בקרסול יכול לחזור על עצמו בשיעור די גבוה (40%-70% מהמקרים). אך נחקר ונמצא כי תרגילי שיקום לאחר הפציעה עשויים להוריד שיעורים אלה באופן משמעותי. מטרות הפיזיותרפיה המשקמת במקרה זה יכללו מרכיבים כמו הקלה על הכאב והדלקת המתפתחת; החזרת טווח התנועה המלא; החזרת יכולת הרגל לשאת את משקל הגוף; חיזוק שרירי הקרסול; שיחזור והחזרת האיזון בין הרגליים; שיקום וחזרה לתפקוד הרגיל; שיפור יכולת ההליכה, הריצה, הקפיצות והנחיתה, החזרת המהירות והזריזות וכל המיומנויות הדרושות לספורט ספציפי, אם היה קיים לפני הפציעה.

אורך הטיפול המשקם

הטיפול המשקם בנקע בקרסול הינו ספציפי ומותאם אישית לכל מטופל, ולכן בתחילה אין וודאות לגבי אורכו. לפעמים, הטיפול יכול לארוך פחות משבוע, בעוד שאצל אחרים הטיפול עלול להיות ארוך יותר עד כשישה שבועות ואף יותר. במקרה בו מתגלה קושי משמעותי, יש לפנות בחזרה לרופא המטפל, אשר יידרש להערכה מחודשת אשר תכלול צילומים ובדיקות נוספות. הזמן המוערך להתאוששות מלאה הינו מספר חודשים עד חצי שנה מיום הפציעה.

כך שאין מסגרת זמן ספציפית לאופן ההתקדמות בין שלב אחד למשנהו. שיקום הפציעה והצלחתו נקבע על ידי גורמים רבים בהערכה הקלינית של הפיזיותרפיסט. כל עוד טווחי התנועה והתפקוד משתפרים, הפיזיותרפיסטים יהיו מרוצים ויכנו את התהליך כהצלחה.  אולם יש לשים לב כי כל התקדמות לשלב הבא בסדרת האימונים חייבת להיות מגובה ומפוקחת על ידי המאמן הצמוד, בכדי לא להעמיס באופן מיותר ולסכן את הרגל בפציעה חדשה ולהעלות את סף התסכול בגין עיכוב בהתאוששות.

מהלך הטיפול

הפיזיותרפיסט המטפל יראיין את המטופל וישאל מספר שאלות מנחות אשר יסייעו לו לאחר מכן בבירור הבעיה העיקרית שלו. תהליך השיקום מתחלק לשלושה שלבים: השלב הראשון מתחיל מיד לאחר הורדת הגבס, לאחר מכן מגיע שלב הביניים והשלב הסופי. לכל אחד מן השלבים ישנן מטרות שונות ופעילויות שונות. כאמור, המעבר בין שלב לשלב חייב להיעשות בהדרכת פיזיותרפיסט מומחה. מטרת השלב הראשון הוא להפחית מהכאב והנפיחות אשר מתלווה לנקע. הפיזיותרפיסט עשוי להשתמש בשיטות שונות ובמגוון גירויים כמו למשל אלקטרותרפיה, הידרותרפיה, עיסויים, קירור ועוד. מעבר לכך, ייעשה ניסיון להחזיר את התנועה לקרסול, באופן אשר יאפשר בשלבים מתקדמים יותר הליכה ואף ריצה. שלב זה הינו הארוך והכואב מכולם, כך שהוא עלול להימשך בין חודש לחודשיים.

בשלב הביניים ייעשה ניסיון להליכה ללא קביים, כמו גם שימור טווח התנועה אשר כבר הושג. ייעשה ניסיון להחזיר את האיזון בין שתי הגפיים והאימון יכוון לנשיאת כובד הגוף על הקרסול. ורק בשלב האחרון והסופי ייעשה ניסיון להגיע לפעילות ותפקוד תקין בדומה למצב שלפני הפציעה. במקרה של ספורטאים, הם יוכלו לשוב ולהתאמן באופן הדרגתי, על ניתורים, קפיצות וריצות. יש לשים לב כי המטופלים שונים זה מזה, ומרכיב הגיל הינו משמעותי בחזרה לשיגרה לאחר נקע בקרסול. דינו של מטופל בן 18 אינו דומה לדינו של מטופל מבוגר יותר.

אנחנו פה בשבילכם

צרו איתנו קשר

התקשרו עכשיו!