פיזיותרפיה לשיקום לב

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

שיקום לבטיפולי פיזיותרפיה לשיקום הלב משרתים חולים אשר חוו בעבר שינויים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים בעקבות אירועי לב שונים. מחלות לב וכלי דם הם הגורם המכריע כיום לתחלואה ותמותה במדינות המערב. מרבית חולי הלב יכולים להפחית את הסיכון להופעת בעיות לב עתידיות באמצעות שינויים וניהול אורח חיים בריא יותר-בדיוק בשביל תופעות כאלו יש את פיזיותרפיה לשיקום לב.

פיזיותרפיה לשיקום לב או שיקום לב הוא תכנית הנעשית תחת פיקוח מקצועי המסייע לאנשים להתאושש לאחר התקפי לב, ניתוחים והתערבות כירורגית בכלי הדם כמו שימוש בסטנט ואנגיופלסטיקה. תכנית זאת מעניקה ייעוץ ותמיכה, במגביל לכושר גופני, ומבטיחה הקלה בתסמינים והפחתת הסיכון להופעת בעיות לב עתידיות.

מהי חשיבותה של הערכה הרפואית טרם תחילת התהליך?

הערכה רפואית משמשת להבנת הצרכים והמגבלות של המטופל. הצוות הרפואי משתמש במידע זה כדי להתאים את תכנית השיקום עבור המטופל ומסייעת בהגדרת מטרותיו כמו הרכבת תכנית אימונים המותאמת לצרכי המטופל. הערכה כוללת מעקב אחר קצב הלב ולחץ דם במהלך פעילות גופנית. העבודה נעשית בצמוד לפיזיותרפיסט. בהמשך, המטופל עובד על פעילות אירובית אינטנסיבית יותר, הכוללת הליכון או אופני כושר.
במקביל לעבודה עם הפיזותרפיסט, המטופל משלים את הטיפול עם דיאטנית המסייעת בבניית תכנית תזונה בריאה יותר עבור המטופל. הייעוץ מסייע להתמודדות עם דכאון, כעס ומתח במהלך תקופת השיקום.

מטרות תכנית השיקום

פעילות גופנית סדירה מסייעת לשריר הלב ולשאר חלקי הגוף להתחזק ולעבוד טוב יותר. פעילות גופנית משפרת את רמת האנרגיה ומגבירה את מצב הרוח. בנוסף, מקטינה את הסיכוי ללקות במחלות לב.
ייעוץ והדרכה מקדמים הפסקת עישון, מסייעים בשינויים בהרגלי התזונה, עוזרים לירידה במשקל, וגורמים להפחתת רמות הכולסטרול בדם. פיזיותרפיסט פועל במקביל להנחיות הרופא המטפל והקרדיולוג.

ממה מורכב תהליך שיקום לב ?

  • הערכה רפואית- הערכה ראשונית ומתמשכת מסייעת לבחון את היכולות הפיזיות, המגבלות הרפואיות ומצבים אחרים, ובנוסף עוקבת אחר ההתקדמות לאורך התהליך. הערכה הרפואית מסייעת לפיזיותרפיסט להתאים תכנית שיקום למצבו האישי של המטופל, כדי להבטיח את יעילות התהליך.
  • פעילות גופנית-  שיקום לב משפר את כושר הלב ופעילות כלי הדם באמצעות  הליכה, רכיבה על אופניים , חתירה, או אפילו ריצה ופעילות סיבולת  אחרת. אימוני כוח ( הרמת משקולות , למשל) מגדילים את כוח השריר. צוות השיקום מוודא שהתכנית נעה בקצב נוח ובטוח עבור המטופל , אם כי באופן כללי המטופל נדרש לעבוד בין שלוש עד חמש פעמים בשבוע. הפיזיותרפיסט מלמד טכניקות חימום, מתיחות והתעמלות נכונות.
  • הדרכה וסגנון חיים- הדרכה בתחום התזונה מסייעת להפחתת משקל ועוזרת בבחירת קבוצות מזון בריאות יותר, שמטרתן להפחית את צריכת השומן , הנתרן והכולסטרול. הדרכה  נכונה ממגרת הרגלים מזיקים, כמו עישון. המטופל לומד להתנהל נכון מול כאב ועייפות ואף מסייעת לחיי המין. תהליך השיקום אינו מבטל את השימוש בטיפול התרופתי המומלץ על ידי הרופאים המטפלים.
  • תמיכה- תקופת השיקום עשויה להיות ארוכה. מטופלים עשויים להרגיש מדוכאים או חרדים, מטופלים רבים מציינים כי התרחקו חברתית וניתקו קשרים בעקבות השינויים שחוו. במקרים בהם המטופלים חווים דיכאון, אין להתעלם מכך, כי דיכאון עשוי להשפיע על תכנית שיקום הלב ולהקשות על התהליך אף יותר, כמו גם להשפיע על מערכות יחסים ובתחומים אחרים של החיים. ייעוץ וסיוע עוזרים למטופל להתמודד עם הקשיים, הדיכאון ותחושות אחרות. הרופא המטפל במהלך תקופת השיקום עשוי להמליץ על שימוש בתרופות נוגדות דיכאון. טיפול מקצועי מעניק למטופל מיומנויות חדשות אשר מסייעות לחזור לחיי שגרה פעילים וחברתיים.

למידע נוסף על פיזיותרפיה למחלות כרוניות

אולי יעניין אותך גם:

מה זה שיקום אמבולטורי? ולמי הוא יכול להתאים?

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.