פיזיותרפיה לקשישים

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה לקשישים
פיזיותרפיה לקשישים

כאשר אדם נפצע או סובל ממחלה ממושכת, ממליצים לו הרופאים לעיתים קרובות על טיפול פיזי. במקרה של קשישים, נתפס טיפול זה כמשהו אותו "כדאי לנסות".

סברה זו אינה יכולה להיות רחוקה יותר מן האמת, שכן, פיזיותרפיה היא טיפול איכותי המשפיע על מצבים רבים מהם סובלים אנשים מבוגרים. החל מאלצהיימר ועד לבריחת שתן. אחד המצבים העיקריים המובילים אנשים מבוגרים לקבלת שירותי פיזיותרפיסט הוא נפילה. הם מגיעים לקבלת טיפול על מנת לשמור על עצמאותם.

פיזיותרפיה משחזרת פעילות תקינה, מגדילה את כוח הגוף, משפרת את טווח התנועה, הגמישות הקואורדינציה והסיבולת, כמו גם מפחיתה את הכאב. תפקיד חשוב נוסף של הטיפול הוא הכשרת המטופל לביצוע משימות יומיומיות.

באילו מצבים ניעזר בפיזיותרפיה לקשישים

הטיפול מתאים ומועיל לבעיות ומצבים רפואיים רבים המשפיעים על אנשים מבוגרים. למשל דלקת פרקים. כמעט כל המבוגרים בגילאי 65 ומעלה סובלים מבעיות בעמוד השדרה, למרות שהתסמינים משתנים. מלבד הטיפול התרופתי, ניתן להסתייע בסוגים רבים של טיפול פיזי, כגון טיפול במים, טיפול ברטיות חמות, גירוי חשמלי, קרח להפחתת הנפיחות, והרשימה עוד ארוכה. הטיפול מדגיש את שיפור הכוח הגופני, טווח התנועה, שיווי המשקל ותיאום פעולת השרירים.

אוסטיאופורוזיס

קשישים רבים הסובלים מאוסטאופורוזיס מטופלים בפיזיותרפיה לקשישים לשיפור היציבה. הם מבצעים תרגילי הארכה על מנת לשמור על יציבה זקופה. המחלה עלולה לגרום לנפילות והעצמאות עלולה להיפגע. מחקרים מראים כי תרגילי הרמת משקולות בשלב מוקדם בחיים עשויה למנוע אוסטאופורוזיס.

סרטן

פיזיותרפיה לקשישים מסייעת אף להקלת חלק מהכאבים הקשורים לסרטן. המטפל מסייע למטופל לשמור על פונקציונאליות גבוהה ביותר. התרגילים הנכונים לאחר הליך כריתת שד, מפחיתים את הנפיחות ומשפרים את טווח התנועה. המטפל צריך לקבוע את התרגיל הנכון וכמות התרגול הנכונה המבוססת על שיקול דעת קליני.

בריחת שתן

מטופלת באמצעות תרגול לשליטה בשרירים השולטים בשלפוחית, והפעלתם על פי תזמון אישי. עיתוי חברתי חשוב בהבנת התמודדות עם בריחת שתן, והפיזיותרפיסט מסייע למטופל לקבוע דפוסים הקשורים לתזמון הליכה לשירותים לאחר שתייה. להרחבה בנושא: פיזיותרפיה לטיפול בבריחת שתן.

שבץ. זהו מצב שבהחלט כרוך בטיפול פיזי. הפיזיותרפיסט מלמד את המטופל דפוס תנועה תכליתי אשר מעורר ומכשיר את המוח. טכניקה נוספת היא טיפול בדיבור המהווה בעיה בקרב מטופלים לאחר שבץ מוחי. אם אדם נמצא בכאב, ניתן לסייע לו באמצעות גירוי חשמלי.

הקשר בין פיזיותרפיה לקשישים לפרקינסון

במצב זה, התערבות פיזית מוקדמת, לפני השלב הרביעי של המחלה, עשויה כמעט תמיד למנוע את התסמינים החמורים. המטרה היא לשמור על גמישות המטופל ולמנוע תנועות "רובוטיות". לעיתים הטיפול כרוך בשכיבה על הרצפה והזזת הראש בכיוונים מנוגדים. שיטה נוספת של תרגול היא הושבת המטופל על סוסים לעיתים, על מנת להגביר את הכוח והגמישות.

דמנציה ואלצהיימר

במחלות מסוג אלו, דמנציה או אלצהיימר פיזיותרפיה לקשישים תתרום לגוף הקשיש ותעזור בשמירה על תפקוד תקין במצבים אלו. המטופל לומד את סוגי התנועה אותם הוא זוכר מהעבר כגון ריקוד או גינון. הטיפול מסייע אף למניעת נפילות.

פיזיותרפיה לקשישים תעזור באיזון בגוף

זוהי בעיה נוספת ממנה סובלים אנשים מבוגרים. הטיפול כרוך בהפעלת מערכות רבות בגוף כגון תזונה, חמצון הדם, חוזק שרירים, פעולת מפרקים, ראייה, ותפקוד האוזן הפנימית. פיזיותרפיה מכוונת את כל התחומים האלו ומאזנת ביניהם. בנוסף, כמעט תמיד יש צורך בטיפול פיזיותרפיה לקשישים לשברי ירך, החלפת ירך, קטיעת גפיים וכאבי פרקים.

פיזיותרפיה לקשישים – לא רק עבור בעיות רפואיות קיימות, אלא בשביל שמירה על הגוף לטווח הארוך

עלינו להבין כי בסופו של דבר הגיל השלישי מביא עמו בעיות רפואיות רבות, היחלשות כללית והדרגתית של הגוף, ואנשים מבוגרים לאט לאט מאבדים את היכולת להתמודד עם פעולות מחייה בסיסיות לבדם. בשורות הקודמות קראתם על פיזיותרפיה לקשישים וכיצד היא יכולה לסייע לאנשים מבוגרים ולאנשים בגיל השלישי בסיטואציות רפואיות רבות, ובמצבים של בעיות רפואיות מורכבות כאלה או אחרות. אולם, פיזיותרפיה לקשישים מומלצת גם עבור אנשים מבוגרים שלא סובלים משום בעיה או תסמין רפואי שמצריכים פנייה לטיפול פיזיותרפי כזה או אחר.

טיפול פיזיותרפיה לקשישים הוא טיפול שנועד לעבוד על שרירי הגוף, על התנועה הטבעית והתקינה של הגוף, ובעצם כל מה שקשור להתנהגות תקינה של הגוף שלנו. עבור קשישים רבים, שעוברים את הטיפול הפיזיותרפי כדבר שבשגרה – הטיפול הפיזיותרפי מוביל במקרים רבים לתוצאות נהדרות, אשר מסייעות לאותם האנשים המבוגרים כמעט בכל תחום בחיים. מחקרים רבים, מראים כי יש קשר ישיר בין מבוגרים שעברו או עדיין עוברים טיפול פיזיותרפי שגרתי, לבין הארכת תוחלת החיים בצורה חד משמעית. בנוסף, מחקרים אלה מצביעים על הטיפול הפיזיותרפי, מרחיק את הופעתן של מחלות אורתופדיות שונות, מחזקות את שרירי הגוף, ומונע את השחיקה הטבעית של הגוף שלנו לאורך השנים. בנוסף, מחקרים רבים מצביעים כי טיפול פיזיותרפי מעלה את שמחת החיים אצל קשישי שעוברים אותו.

לא רוצים לצאת לטיפול במכון? טיפול פיזיותרפי עד הבית!

אנשים קשישים רבים מתמודדים עם מצבים שבהם האפשרות לצאת מהבית לטובת הטיפול היא אפשרות לא קיימת. עבור אותם אנשים, חשוב לדעת כי כיום ישנם שירותים רבים של הזמנת מטפל פיזיותרפי עד הבית, למעבר של טיפול ביתי קבוע עם המטופל.

אין ספק כי טיפולי פיזיותרפיה יכולים להקל קשישים בכל הגילאים בצורה ניכרת ואף לשפר את איכות החיים שלהם. כל שנותר לכם לעשות הוא למצוא את הפיזיותרפיסט המתאים לכם ולצרכים שלכם ולהתחיל טיפול שיפחית בצורה ניכרת את הכאבים מהם אתם סובלים וישפר את התחושה הכללית שלכם.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.