פיזיותרפיה לקשישים

באנר המרכז לפיזיותרפיה
פיזיותרפיה לקשישים
פיזיותרפיה לקשישים

כאשר אדם נפצע או סובל ממחלה ממושכת, ממליצים לו הרופאים לעיתים קרובות על טיפול פיזי. במקרה של קשישים, נתפס טיפול זה כמשהו אותו "כדאי לנסות".

סברה זו אינה יכולה להיות רחוקה יותר מן האמת, שכן, פיזיותרפיה היא טיפול איכותי המשפיע על מצבים רבים מהם סובלים אנשים מבוגרים. החל מאלצהיימר ועד לבריחת שתן. אחד המצבים העיקריים המובילים אנשים מבוגרים לקבלת שירותי פיזיותרפיסט הוא נפילה. הם מגיעים לקבלת טיפול על מנת לשמור על עצמאותם.

פיזיותרפיה משחזרת פעילות תקינה, מגדילה את כוח הגוף, משפרת את טווח התנועה, הגמישות הקואורדינציה והסיבולת, כמו גם מפחיתה את הכאב. תפקיד חשוב נוסף של הטיפול הוא הכשרת המטופל לביצוע משימות יומיומיות.

מצבים המטופלים בפיזיותרפיה

הטיפול מתאים ומועיל לבעיות ומצבים רפואיים רבים המשפיעים על אנשים מבוגרים. למשל דלקת פרקים. כמעט כל המבוגרים בגילאי 65 ומעלה סובלים מבעיות בעמוד השדרה, למרות שהתסמינים משתנים. מלבד הטיפול התרופתי, ניתן להסתייע בסוגים רבים של טיפול פיזי, כגון טיפול במים, טיפול ברטיות חמות, גירוי חשמלי, קרח להפחתת הנפיחות, והרשימה עוד ארוכה. הטיפול מדגיש את שיפור הכוח הגופני, טווח התנועה, שיווי המשקל ותיאום פעולת השרירים.

אוסטיאופורוזיס

אנשים רבים הסובלים מאוסטאופורוזיס מטופלים בפיזיותרפיה לשיפור היציבה. הם מבצעים תרגילי הארכה על מנת לשמור על יציבה זקופה. המחלה עלולה לגרום לנפילות והעצמאות עלולה להיפגע. מחקרים מראים כי תרגילי הרמת משקולות בשלב מוקדם בחיים עשויה למנוע אוסטאופורוזיס.

סרטן

הפיזיותרפיה מסייעת אף להקלת חלק מהכאבים הקשורים לסרטן. המטפל מסייע למטופל לשמור על פונקציונאליות גבוהה ביותר. התרגילים הנכונים לאחר הליך כריתת שד, מפחיתים את הנפיחות ומשפרים את טווח התנועה. המטפל צריך לקבוע את התרגיל הנכון וכמות התרגול הנכונה המבוססת על שיקול דעת קליני.

בריחת שתן

מטופלת באמצעות תרגול לשליטה בשרירים השולטים בשלפוחית, והפעלתם על פי תזמון אישי. עיתוי חברתי חשוב בהבנת התמודדות עם בריחת שתן, והפיזיותרפיסט מסייע למטופל לקבוע דפוסים הקשורים לתזמון הליכה לשירותים לאחר שתייה. להרחבה בנושא: פיזיותרפיה לטיפול בבריחת שתן.

שבץ. זהו מצב שבהחלט כרוך בטיפול פיזי. הפיזיותרפיסט מלמד את המטופל דפוס תנועה תכליתי אשר מעורר ומכשיר את המוח. טכניקה נוספת היא טיפול בדיבור המהווה בעיה בקרב מטופלים לאחר שבץ מוחי. אם אדם נמצא בכאב, ניתן לסייע לו באמצעות גירוי חשמלי.

פרקינסון

במצב זה, התערבות פיזית מוקדמת, לפני השלב הרביעי של המחלה, עשויה כמעט תמיד למנוע את התסמינים החמורים. המטרה היא לשמור על גמישות המטופל ולמנוע תנועות "רובוטיות". לעיתים הטיפול כרוך בשכיבה על הרצפה והזזת הראש בכיוונים מנוגדים. שיטה נוספת של תרגול היא הושבת המטופל על סוסים לעיתים, על מנת להגביר את הכוח והגמישות.

דמנציה ואלצהיימר

במחלות מסוג אלו, דמנציה או אלצהיימר הפיזיותרפיה שומרת על תפקוד תקין במצבים אלו. המטופל לומד את סוגי התנועה אותם הוא זוכר מהעבר כגון ריקוד או גינון. הטיפול מסייע אף למניעת נפילות.

איזון

זוהי בעיה נוספת ממנה סובלים אנשים מבוגרים. הטיפול כרוך בהפעלת מערכות רבות בגוף כגון תזונה, חמצון הדם, חוזק שרירים, פעולת מפרקים, ראייה, ותפקוד האוזן הפנימית. פיזיותרפיה מכוונת את כל התחומים האלו ומאזנת ביניהם. בנוסף, כמעט תמיד יש צורך בטיפול פיזיותרפיה לשברי ירך, החלפת ירך, קטיעת גפיים וכאבי פרקים.

אנחנו פה בשבילכם

צרו איתנו קשר

התקשרו עכשיו!