פיזיותרפיה אורוגניטלית

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

שיקום אורוגניטלימהו שיקום או פיזיותרפיה אורוגניטלית?

אורוגניטל היא מילה המתייחסת למערכת דרכי השתן ולאיברי המין. שיקום אורוגניטלי באמצעות פיזיותרפיה, נחשב לחלק בולט בתהליך השיקום המערב בעיות הקשורות באיברי האגן. אצל נשים, השיקום נעשה במקרים של בריחת שתן וצניחת איברים (צניחת רחם). הפיזיותרפיסט במסגרת השיקום, משתמש במגוון שיטות טיפול הכוללות טיפול התנהגותי, הדרכת המטופל בביצוע תרגילים ייחודיים, טיפול ידני, ביופידבק וגירוי חשמלי.

בריחת שתן, מתן שתן בתדירות גבוהה, עלייה בתכיפות וצניחת איברים, כל אלה גורמים לאי נוחות ומשפיעים על ניהול אורח חיים תקין, כמו הגבלה בפעילות גופנית ושינויים במצבי הרוח. גברים כנשים אשר סובלים מבעיות אורוגניטליות, חווים בנוסף בעיות בזוגיות ובחיי המין כמו גם מתלוננים על אובדן החשק המיני. שיקום אורוגניטלי מדגים את יכולתו בתהליך הטיפול והשיקום, באמצעות שיפור משמעותי ביכולת התפקודית של המטופל ותפקודו המנטלי.

מטרות השיקום האורוגניטלי

פיזיותרפיה אורוגניטלית – אחת ממטרות השיקום הבולטות היא לחזק את שרירי האגן ובכך לשפר את תפקודם, במקרים של חולשת שרירים, אשר גורמים לבריחת שתן וצניחת איברים.

אימון רצפת האגן

שרירי רצפת האגן מורכבים משבעים אחוזים של סיבים אשר מסייעים לסיבולת השריר עם ייצור של התכווצויות אטיות ומתמשכות. בשלושים אחוזים הנותרים, הסיבים אחראים על התכווצויות מהירות וחזקות. דוגמא לשרירים המתכווצים במהירות, אלה הם שרירים אשר סוגרים את השופכה כאשר הלחץ התוך בטני מוגבר. אימון רצפת האגן כולל תרגילי התנגדות מתקדמים לרצפת האגן. תרגילים אלה משפרים את התנגדות השופכה והתמיכה בה.

התכווצות שריר האגן משפיעה על תנוחת השופכה, מהדקת את השופכה עד לסגירתה ויוצרת לחץ פנימי. תרגילים לחיזוק השרירים מונעים בריחת שתן וצניחת איברים במהלך פעולות בהן הלחץ הפנימי בבטן גדל כמו שיעול, צחוק ופעולות נוספות.

מהו ביופידבק ומהי תרומתו לתהליך השיקום?

ביופידבק משמש לשיפור הבריאות, התפקוד והשינויים הפיזיולוגיים אשר מתרחשים לעיתים קרובות בשילוב שינויים מנטליים, רגשות והתנהגות. מחקרים מראים כי ביופידבק משפר את יעילות תפקוד שרירי האגן ומחזיר את פעילות שלפוחית השתן לתפקודה הרגיל. קיימות ראיות לכך שביצוע תרגילי אימון לשרירי האגן מגבירים את יעילות פעילות השלפוחית.

קיימות מספר שיטות ביופידבק הכוללות EMG, שיטה בה נעשה שימוש באלקטרודות אשר מטרתן לאתר את פעילות השרירים באזור האגן. שימוש בחיישנים אנאליים וואגינליים, Perineometer, חיישן המוחדר לנרתיק ובוחן את התכווצות השרירים . שיטה נוספת בה נעשה שימוש במסגרת הביופידבק היא החדרת קונוסים וגינאליים המעוררים גירוי חשמלי.

תפקוד מיני

פיזיותרפיה אורוגניטלית מטפלת בתסמינים הקשורים לדרכי השתן התחתונות המשפיעים על התפקוד המיני. מחקרים מראים כי קיים קשר בין ירידה בתפקוד המיני לבין בעיות בדרכי השתן התחתונות. לבעיות בדרכי השתן קיימת השפעה על  חיי המין של האישה, אשר לעיתים מלווה בכאבים במהלך קיום יחסי המין. הופעת כאב הינה תופעה שכיחה, במצבים אלה, קיים סיכון לבריחת שתן בעת החדירה ובמהלך האורגזמה. מחקרים אחדים מראים כי חלה ירידה בחשק המיני ובתפקוד לאחר פרוצדורות כירורגיות.

פיזיותרפיסטים, מציעים שיטות ודרכי טיפול המקלים ומשפרים את זרימת הדם, מסייעים בשיפור וניידות הרקמות, מגדילים את כוח השרירים ויציבותם במהלך השיקום, לאחר פרוצדורות כירורגיות .

כיצד ניתן לשמור על רצפת האגן?

חשוב להכיר את מבנה הגוף וללמוד על שיטות עבודה נכונות עם שרירי האגן, תוך שילוב עבודת הנשימה, דבר אשר יפחית את הלחץ הבטני, בהמשך ניתן ללמוד כיצד לתזמן את פעולת הנשימה עם יתר פעילות שרירי הגוף. פעילות גופנית מחזקת ומפעילה בצורה נכונה את השרירים ברצפת האגן בסיוע הפיזיותרפיסט. בעת מתן השתן, חשוב לדעת כיצד להרפות את השרירים ולעבוד נכון.

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.