פיזיותרפיה אחרי ניתוח/ אשפוז

אשפוז ניתוחפיזיותרפיה אחרי ניתוח נועדו לשפר את איכות חייו של האדם, שסובל מבעיות שונות כתוצאה ממחלות, שברים, פציעות ופגיעות אחרות, מולדות או נרכשות. טיפולים פיזיותרפיים הינם חלק אינטגראלי מתוך סל הבריאות והם ניתנים לעיתים במסגרת אשפוזית ולעיתים במסגרת קופות חולים או מרכזי בריאות פרטיים שנמצאים בקהילה. חלק גדול מהמטופלים שנזקקים לטיפולי פיזיותרפיה שונים הינם כאלה שנזקקו להתערבות כירורגית (ניתוח) או כאלה שנזקקים להם תוך כדי או לאחר אשפוז.

טיפול באחריות המוסד

כאשר מדובר פיזיותרפיה אחרי ניתוח או אשפוז, האחריות למתן הטיפול, להתקדמות ולהשגת שיפור הינה קודם כל של המוסד הרפואי עצמו. ההחלטה בעניין תתקבל תוך התייעצות בקרב הצוות המקצועי ושיקול דעת של איש המקצוע מתחום הפיזיותרפיה.

כאשר מדובר על אשפוז לטווח ארוך, הטיפול יתבצע במהלכו, במתקני בית החולים ותחת פיקוחו. עם סיום האשפוז, במידה ומצבו של המטופל עדיין מראה שצריך להמשיך בטיפול, באחריות המוסד הרפואי לספק לו את ההנחיות ואת ההפניה להמשך טיפול במסגרת רפואה קהילתית. לרוב, טיפול כזה יתבצע תוך מעורבות של קופת חולים שבה מבוטח המטופל.

אין טיפול בלי שיקום – פיזיותרפיה אחרי ניתוח

פיזיותרפיה אחרי ניתוח נועד לשקם את המטופל המנותח, ולהביאו למצב שבו היכולת התפקודית שלו מגיעה למצב של טרום הניתוח או לכל הפחות למצב טוב ככל שניתן. חובתו של המוסד הרפואי ושל הממסד הרפואי מצד אחד, וזכותו של המטופל מצד שני, היא לצפות לטיפול הרפואי והשיקומי הטוב ביותר שסל הבריאות מחויב לספק. מכיוון שחלק חשוב מהרפואה הציבורית עוסק באספקה של טיפולי פיזיותרפיה, מטופלים זכאים לצפות לטיפולים איכותיים לאחר מקרים של:

  • אשפוז או ניתוח שכולל שבר, לרבות שבר מורכב.
  • אשפוז וניתוח לטפול בבעיות גב שונות.
  • ניתוחים ואשפוזים לצורך החלפת מפרקים.
  • אשפוזים בשל בעיות ריאה שונות, לרבות דלקות, מחלות ריאה חסימתיות ועוד.
  • ניתוחי לב – לרבות ניתוח לב פתוח, ניתוחי מעקפים וטיפולים אחרים.
  • טיפולים מיוחדים לפגים – פגים, מתוקף מצבם הרפואי, זכאים לטיפולי פיזיותרפיה מסוגים שונים, על פי הצורך. בין היתר מדובר על טיפולים שכוללים את מערכת הנשימה, תזונה, מערכת העצבים ועוד.
  • אסתמה – במקרים של התקפי אסטמה חריפה, התקפים המצריכים טיפול ואשפוז, זכאי המטופל בין היתר לטיפולי פיזיותרפיה של מערכת הנשימה והריאות.
  • כריתת חזה – נשים שעברו ניתוחים של כריתת חזה מסיבות רפואיות זכאיות לטיפולי פיזיותרפיה במסגרת השיקום.

חשוב לציין שכמו טיפולים מסוגים אחרים, גם טיפולי פיזיותרפיה הניתנים במסגרת הרפואה הציבורית הם מוגבלים בהיקפם, בעיקר משיקולי תקציב. לכן, ישנה אפשרות לרכוש טיפולים נוספים גם באופן פרטי ולפי הצורך. חשוב לדעת שחולים שרכשו ביטוח משלים זכאים לטיפולים נוספים, מעל הרגיל, זכות שניתנת לניצול מחדש, בכל שנה קלנדרית.

גלית ברגר

גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.

אנחנו פה בשבילכם

צרו איתנו קשר

באנר המרכז לפיזיותרפיה
התקשרו עכשיו!
סוניק סטים - באנר
פוסטור מדיק - באנר
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!