פיזיותרפיה לספורטאים

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה לספורטאיםספורטאים רבים נעזרים בטיפולי פיזיותרפיה מסוגים שונים, וכיום כמעט ואין ספורטאי מקצועי אשר לא מבצע טיפולי פיזיותרפיה על בסיס יום יומי. בשל העומס הרב המופעל על גופם של הספורטאים, הם נדרשים לטיפולי פיזיותרפיה שונים על מנת לטפל בכאב, לשחרר מתיחות והתכווצויות ו"לתחזק" את הגוף במטרה למנוע פציעות עתידיות. בנוסף, לאחר פציעות שונות טיפולי פיזיותרפיה מהווים חלק פעיל מתהליך השיקום, ובלעדיהם ההחלמה מהפציעה מתארכת והופכת לקשה יותר.

בשנים האחרונות פונים גם ספורטאים חובבנים רבים לטיפולי פיזיותרפיה לספורטאים, על מנת לסייע להם להתמודד עם הפעילות הגופנית האינטנסיבית בה הם עוסקים (טריאתלון, רצי מרתון, מפתחי גוף וכו'). במקרים אלה, הדגש אשר מושם בטיפולי הפיזיותרפיה הוא לרוב הנחיה והדרכה לגבי פעילות נכונה, וטיפול מקומי בפציעות נקודתיות קלות. בנוסף, אם בעבר טיפולי פיזיותרפיה לספורטאים היו מיועדים כמעט רק לספורטאים בוגרים, כיום טיפולים אלה מתבצעים גם בנערים ואף בילדים, ובמקרים אלה קיימת חשיבות גם לשיפור היציבה והגבלת העומס על מנת לא לפגוע בתהליך הגדילה.

טיפול בכאב בעזרת פיזיותרפיה לספורטאים

אחת התלונות הנפוצות אשר מביאה ספורטאים אל הפיזיותרפיסטים היא כאב, אשר יכול להופיע כתוצאה ממתיחה, התכווצות, קרע, פגיעה במפרק, חבלה לעצם וכו'. בהתאם לפגיעה ולסיבה לכאב, מבצעים הפיזיותרפיסטים טיפולים מסוגים שונים:

  • טיפולי מיידי – מוצע לספורטאים ברגע בו הופיע הכאב ומייד לאחר החבלה. מדובר בטיפולי "ספריי" אשר מאלחש את אזור הכאב ובמקרים חמורים יותר בעיסויים של מספר דקות אשר מספקים הקלה מהירה לכאב. במקרים אלה חשוב מאוד לאבחן שאין פגיעה משמעותית ושחזרה מיידית לפעילות לא תגרום לפגיעה ארוכת טווח, ולשם כך יש צורך בנסיון רב.
  • טיפול מוקדם – טיפול בימים שלאחר הכאב, אשר מתבצע בדרך כלל על ידי משחות מסוגים שונים (כמו וולטרן, בן-גיי וכו') וקומפרסים. משחות אלה מספקות פעילות מאלחשת ואנטי דלקתית ועל כן מקלה בצורה מהירה על הכאב, והקומפרסים הם בעלי השפעה משמעותית על הכאב והנפיחות. בנוסף, ניתן להוסיף מסאז'ים או טיפולי מתיחות במידה ויש צורך בכך.
  • טיפול כרוני – ספורטאים רבים, ובעיקר ספורטאים מקצוענים ברמות הגבוהות ביותר, סובלים מפציעות טורדניות אשר דורשות טיפול פיזיותרפי כרוני. במקרים אלה, מגיעים הספורטאים לטיפולים קבועים אשר כוללים עיסויים, טיפולי באולטרסאונד, תרגילי מתיחה ותרגילים נוספים אשר באים לחזק את השרירים החלשים במטרה להקל על הכאב ולמנוע את החמרת הפציעה.

טיפול בפציעות ספציפיות

במקרים רבים, מופנים ספורטאים אל פיזיותרפיסטים במטרה לסייע להם לטפל בפציעות השונות. מדובר בפציעות קשות, כמו קרע ב-ACL, קרע בשרירי המפשעה, פציעות ריצה, קריעת מיניסקוס ופציעות נוספות אשר לרוב דורשות טיפול כירורגי. לאחר הניתוח, מופנים הספורטאים אל טיפולי פיזיותרפיה אשר מהווים חלק מרכזי מתהליך השיקום, ומשפרים את טווח התנועה, כוח השרירים ואת הגמישות. בנוסף, במידה והספורטאים עדיין סובלים מכאב, טיפולי הפיזיותרפיה יכולים להקל על הכאבים בצורה טובה ואיכותית.

מניעת פציעות

ספורטאים מקצוענים רבים פונים לטיפולי פיזיותרפיה לספורטאים על מנת לבצע תרגילים שונים למניעת פציעות. כיום ידוע שלגמישות, יציבה ותנועה נכונה תפקיד מרכזי במניעת פציעות, ושיפור האלמנטים הללו חיוני למניעת פציעות שונות על רקע העומס הפיזי הרב המופעל על הגוף במשך העונה. על מנת למנוע פציעות מבצעים הספורטאים תרגילים שונים בהנחיית הפיזיותרפיסטים בהם הם עובדים על יציבות, קואורדינציה, תיאום, חיזוק שרירים חלשים, "חינוך" לתנועה נכונה וכו' במטרה שבסופו של דבר ייפצעו פחות.

פיזיותרפיה לספורטאים וטיפולי שחרור

אחד התפקידים החשובים של פיזיותרפיסטים אצל ספורטאים הוא טיפולי שחרור, אשר חשיבותם רבה במיוחד כאשר מדובר באימונים אינטנסיביים או במשחקים קשים. טיפולי השחרור מסייעים לספורטאים להקלה על הכאב ומאפשרים להם לחזור מהר לפעילות, ועל כן חיוניים כחלק מהפעילות היום יומית.

פיזיותרפיה לספורטאים – האם טיפול פיזיותרפי קבוע לספורטאים הוא דבר שעשוי להאריך את הקריירה הספורטיבית ולסייע בשמירה של כשירות ספורטיבית לאורך השנים?

כפי שקראתם בשורות הקודמות, כיום ספורטאים רבים, ואגודות ספורט מקצועיות רבות, שולחות את הספורטאים שמתאמנים תחתם למעבר וביצוע של טיפול או אימון פיזיותרפי, כחלק מהשגרה, ועל מנת למנוע פציעות חוזרות ופציעות טורדניות רבות. הסיבה לכך שכיום קבוצות ואגודות ספורט רבות מבינות את החשיבות של ביצוע טיפול פיזיותרפי קבוע, היא העובדה שמעבר של פיזיותרפיה לספורטאים מוכח בתור דבר שמאריך את הקריירה הספורטיבית, ומאפשר לספורטאי שעובר את הטיפול להגיע לאורך זמן גדול יותר להישגים ספורטיבים יותר טובים ויותר מקצוענים.

קריירה ספורטיבית היא דבר מוגבל

בכל ענף ספורט, בסופו של דבר יש גיל ממוצע שבו הספורטאי יוצא מרלוונטיות, וכבר לא מסוגל לעמיד ולהגיע לתוצאות דומות אליהן הוא הגיע לאורך כל הקריירה הספורטיבית שלו. כמובן, שכל ענף ספורט הוא שונה, וישנם ענפים ספורט שבהם החשיבות של הגיל והשחיקה הגופנית אשר מתבצעת לאורך השנים היא קטנה דיו. לברון ג'יימס, אחד משחקני הכדורסל הזמנים ביותר בליגת האן בי איי, ליגת הכדורסל המקצוענית והמובילה ביותר בעולם, התייחס לטיפול הפיזיותרפי שהוא מקפיד עליו לאורך כל הקריירה באחד מהראיונות האחרונים שלו לערוצי הטלוויזיה. ג'יימס, מדבר על כך שהוא לא היה יכול לשחק כדורסל בצורה מקצוענית בגיל שבו הוא נמצא, גיל 38, אשר נחשב מבוגר למרבית שחקני הכדורסל בעולם, מבלי מעבר קבוע של פיזיותרפיה למבוגרים שהוא הקפיד עליו לאורך כל הקריירה.

פיזיותרפיה לספורטאים מאריכה את הקריירה

פיזיותרפיה אשר מותאמת לאנשי ספורט, היא כזו שנועדה לעבוד על שרירים חשובים, לעבוד על הגמישות של שרירים אלה, ועוד, ולמעשה – היא נועדה לאפשר קריירה ספורטיבית בריאה וארוכה יותר.

לסיכום, אפשר לומר כי קיים קשר ישיר וחזק בין הבחירה להיות ספורטאי, כמעט בכל גיל שהוא, לבין הצורך בטיפולי פיזיותרפיה במטרה לשמור על המפרקים, על השרירים ועל האיברים השונים. טיפולי פיזיותרפיה עוזרים לספורטאי לשמור על הגוף שלו לאורך זמן ולהפחית את הסיכוי לפציעות ספורט או לחילופין להשתקם מהן בצורה הטובה ביותר.

ראו גם:

פציעה במסובבי הכתף

ספורטים רבים סובלים מנושא כאוב מגיד אכילס – איך פיזיותרפיה תשפר את המצב?

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.