פיזיותרפיה לצוואר

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה לצווארכאבי צוואר הינם נפוצים מאד. הם שכיחים במיוחד בקרב אנשים מבוגרים, לאחר טראומות שונות (כמו תאונות דרכים, תפיסת שרירים ועוד) או בקרב אנשים צעירים אשר עובדים שעות רבות מול המחשב בארגונומיה שאינה נוחה. בנוסף לכך, כאבים אלה עשויים לנבוע ולהחריף עקב לחצים נפשיים בהם שרוי העובד. כאשר הכאבים נמשכים לפרקי זמן ארוכים, ומקשים על הפעילות היומיומית, כדאי לעשות ניסיון לטפל בכאבים אלה על ידי פיזיותרפיה מתאימה.

פיזיותרפיסט מומחה פיזיותרפיה לצוואר

כאבי הצוואר עלולים להיות ממקור שרירי כתוצאה ממנחים לא מתאימים ונוחים או ממקור חולייתי, פיזיותרפיה לצוואר יכולה להוות פתרון מעולה במצבי כאבים ואי נוחות. על הפיזיותרפיסט, בתחילה לבדוק את מקור הכאב. כאשר הכאב יהיה ממקור שרירי, ירגיש המטופל כאבים חזקים ומתגברים באזור העורף, ללא פגיעה או מגבלה בתנועות הצוואר. הוא עלול להקרין גם למקומות מרוחקים יותר כמו הזרועות, אולם לא בהכרח יתאפיין בכך. כאשר הכאב ייגרם מחוליות הצוואר, סביר להניח כי הכאב יקרין גם למקומות מרוחקים ותיתכן אף הגבלה משמעותית בתנועה.

בכדי לעשות אבחנה מבדלת, הפיזיותרפיסט יידרש לבצע ראיון עם המטופל, בכדי לברר ולהעלות נושאים שונים אשר יכולים להיפתר באופן קל יותר (למשל שינוי תנוחת העבודה ועוד), ובכדי להבין את מטרת הטיפול. כאשר הכאבים יהיו ממקור שרירי, יקבל המטופל הדרכה על סדרת תרגילים בכדי שיוכל לתרגל בעצמו וליישם בבייתו. טיפול זה עשוי להיות קל ופשוט ליישום ואף קצר מועד באופן יחסי.

כיצד פיזיותרפיה לצוואר מסייעת

כאבי צוואר לרוב נובעים ממנח לקוי של הצוואר. כאבים אלה נפוצים במיוחד בקרב אנשים אשר עובדים מול מחשב באופן לא נוח, פיזיותרפיה לצוואר יכולה לעשות שינוי משמעותי במצבי קיצון. מנח לקוי עלול להתרחש כאשר המחשב לא נמצא בגובה העיניים, ולכן יש צורך להוריד או להרים את ראש והעיניים במנח אשר יעייף ויאמץ את שרירי הצוואר שלא לצורך. מעבר לכך, כאבים בצוואר עלולים גם להופיע כאשר הישיבה אינה נעשית כהלכה, כמו למשל במקרה בו כפות הרגליים אינן מגיעות אל הקרקע. גם אנשים אשר מקור עבודתם היא דיבור בטלפון, כך שהאוזן דבוקה אל הטלפון והכתף, עלולים לסבול מכאבי צוואר שילכו ויחריפו.

במשך הזמן, כאשר תנועות אלו חוזרות על עצמן, קיים חשש כי שרירים מסוימים יתארכו בעוד שרירים אחרים יתקצרו. פיזיותרפיה לצוואר קצרה וממוקדת עשויה לפתור את הבעיה. התרגילים שהפיזיותרפיה עשויה להציע למטופלים השונים הסובלים מכאבי צוואר הם: כיפוף הצוואר לפנים בישיבה ובשכיבה, הטיית הצוואר לאחור ולצדדים עם וללא התנגדות של היד וסיבוב של הצוואר. חשוב לעשות תרגילים אלה על פי ההדרכה שניתנה בזמן הטיפול, בכדי לא לגרום לנזק נוסף על זה הקיים. תרגילים אלה נהנים מאחוזי הצלחה גבוהים מאד, כך שהם מצליחים לשפר את החוזק השרירי ללא פגיעה נוספת בצוואר.

מהו סוג הטיפול המתאים?

כאשר כאבי הצוואר מחריפים, הטיפול הטוב ביותר יהיה פנייה לפיזיותרפיסט אשר יוכל לאבחן את הבעיה ולהתחיל בהדרכה לטיפול של פיזיותרפיה לצוואר. מעבר לכך, יש למנוע את הנזקים אשר נגרמו במשך הזמן, כתוצאה מארגונומיה לקויה, חוסר פעילות או פעילות מזיקה אחרת. כאשר כאבי הצוואר נובעים מטראומה אחרת (כגון תאונת דרכים), יש לפנות אל הרופא המטפל להמשך בירור. במקרים קיצוניים, לא יהיה מנוס, פעמים רבות, מניתוח או טיפולים פולשניים אחרים.

פיזיותרפיה לצוואר נחשב טיפול מעולה ומוצלח מאד, ישנם אחוזי הצלחה גבוהים, כבר לאחר מספר תרגולים במשך מספר שבועות, ההמלצה היא לפנות לפיזיותרפיסט מומחה ובעל ניסיון בתחום זה. למרות כל האמור, יש לבצע את כל הבדיקות המקדימות, על מנת לוודא כי הפיזיותרפיה היא הטיפול המועדף במקרה זה.

פיזיותרפיה לצוואר – ביצוע תרגילים פיזיותרפיים בטיפול עצמו בלבד הוא לא מספיק

אחד הדברים שחשוב ביותר להבנה עבור כל מי שמתחיל לעבור סדרת טיפולים פיזיותרפיים לצוואר, זה כי הטיפול עצמו אינו מספיק, ועלינו לתרגיל ולהשקיע ביישום התרגילים הפיזיותרפיים בבית. במהלך הטיפול הפיזיותרפי שתעברו, מן הסתם תלמדו תרגילים רבים, ודרכי יישום רבות, אשר נועדו כולם לקדם את מצבכם הבריאותי, ולהקל על כאבי הצוואר שאתם חווים. ועדיין, אחד הדברים שחשובים ביותר להבנה זה כי עלינו לקחת את התרגילים שנלמדו במהלך הטיפול הפיזיותרפי, וליישם אותם בשעות הפנאי על מנת להבטיח אפקטיביות מרבית. ניתן להמשיל את המצב הזה ללמידה למבחן בבית הספר. בדיוק כמו שעלינו לקחת את החומר הרב שנלמד בשיעור, ולחזור ולתרגל אותו בבית על מנת להבטיח הצלחה במבחן עצמו, כך גם בכל הנוגע לטיפול הפיזיותרפי לצוואר – רק יישום של התרגילים בבית יוכל להבטיח הצלחה מלאה והתקדמות של הטיפול.

פיזיותרפיה לצוואר – כך הרפואה המשלימה יכולה לסייע לאנשים שסובלים מכאבים כרוניים בצוואר

פיזיותרפיה לצוואר הוא אכן טיפול אשר מומלץ לאנשים רבים אשר סובלים מבעיות וכאבים כרוניים רבים בצוואר, ובמקרים רבים, הטיפול הפיזיותרפי לבד מספיק כדי לפתור את הבעיה, ולהעביר למעשה את מרבית הכאב שהמטופל מרגיש. אולם, ישנם מקרים רבים בהם הטיפול הפיזיותרפי בלבד אינו מספיק, כלומר, אותם אנשים לא חווים התקדמות משמעותית בסדרות הטיפול הפיזיותרפיות. עבור אנשים כאלה, אנחנו ממליצים על שילוב של הרפואה המשלימה יחד עם הטיפול הפיזיותרפי.
הרפואה המשלימה, היא רפואה שמתמקדת בנפש, שמאמינה כי ישר קשר ישיר בין המצב הנפשי שאנחנו חווים, לבין הביטוי של המצב הנפשי דרך מחלות, כאבים, וכיוצא בזאת. אנשים רבים שלא הצליחו לטפל בכאבים דרך הטיפול הפיזיותרפי, מוצאים את הנחמה שלהם דווקא ברפואה המשלימה, ובשילוב שבין השתיים.
יחד עם זאת, פעמים רבות כן ניתן לשלב בין טיפול פיזיותרפיה לצוואר לבין טיפולים משלימים אחרים כמו דיקור סיני למשל. כך, מצד אחד הטיפול הפיזיותרפי מסייע בחיזוק כל השרירים הנמצאים מסביב לצוואר והצוואר עצמו ובכך מפחית את הכאב, מצד שני הטיפול המשלים, הדיקור עוזר באיזון פיזי ומנטלי גם יחד.

מידע נוסף – שיטת מקנזי לטיפול בכאבי צוואר

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.