פיזיותרפיה אחרי תאונה

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

פיזיותרפיה אחרי תאונהאנשים רבים נזקקים לטיפול רפואי בעקבות תאונות מסוגים שונים. לעיתים מדובר על תאונות קשות ולעיתים מדובר על תאונות קלות יותר, לעיתים מדובר על תאונות דרכים ולעיתים מדובר על תאונות בעבודה. בכל המקרים הללו ובמקרים נוספים זכאים הנפגעים לקבל מלבד טיפול רפואי שגרתי ותרופתי בהתאם לסל הבריאות, גם טיפולי פיזיותרפיה אחרי תאונה שונים ומגוונים, בהתאם לסוג הפגיעה ולמצבו של הנפגע.

פיזיותרפיה אחרי תאונה בקהילה

לרוב, כאשר מדובר על פגיעה שאירעה בתאונה קלה, מקובל להעניק את הטיפול הרפואי רובו ככולו במסגרת הקהילה. הדבר נכון גם כשמדובר על טיפולי פיזיותרפיה אחרי תאונה. הטיפול יכול להתבצע במסגרת קופת החולים שבה מבוטח הנפגע, שכן מדובר בטיפול שנכלל בסל הבריאות וחובתה של קופת החולים להעניק אותו בהתאם לקריטריונים. במקביל, ישנה אפשרות לבחור גם בקבלת הטיפול במרכזי פיזיותרפיה פרטיים, כאשר ניתן לבצע לאחר מכן התחשבנות כספית ולקבל החזרים כספיים חלקיים או מלאים מקופת החולים.

חשוב לדעת שהזכות לטיפולים יכולה להיות מוגבלת בהיקפה וזאת בהתאם לכמה קריטריונים:

  • סוג הפגיעה והיקפה.
  • המלצות הגורמים הרפואיים.
  • קיומו או אי קיומו של ביטוח משלים.

טיפול בבית החולים

כאשר אדם סובל מפגיעה קשה בעקבות תאונה, כזאת שמחייבת אשפוז בבית החולים לצרכי ניתוח, ניטור או לכל מטרה אחרת, יתכן ויעשו שימוש גם בפתרונות פיותרפיים. הדבר נכון הן כאשר מדובר על הצורך בפיזיותרפיה לאחר תאונת דרכים והן כאשר מדובר על תאונה מסוג אחר – תמיד שמורה לו הזכות לקבל טיפול פיזיותרפיה אחרי תאונה על פי הצורך, כחלק מהצעדים הנדרשים להחלמתו.

כל בית חולים וכל מוסד רפואי מחויב להעניק טיפולים כאלה, בהתאם לכללים שאותם קובע משרד הבריאות. בין היתר חל על המוסד החובה לנהל רישום מסודר של מצבו הרפואי של החולה, של הטיפולים הניתנים לו, של התקדמותו וכיוצא באלה. בית החולים גם מחויב לספק לחולה כלים להמשך טיפול לאחר שחרורו, במידה ומצבו מצדיק זאת. בין היתר יש להעניק הפניה להמשך טיפול תוך הסבר על מצבו הרפואי של החולה.

חשוב לציין שזכותו של החולה לקבל טיפולים תוך פיקוח הדוק על השפעתם על מצבו. במידת הצורך יש להתאים טיפולים חלופיים ולעשות את מירב המאמצים על מנת להביא לקידום ולשיפור. הטיפולים צריכים להיבנות בצורה מקצועית ומסודרת, וזאת על מנת לשפר את סיכויי ההחלמה ולהביא את היכולת התפקודית לרמה גבוהה יותר. בין היתר נעשה שימוש בטיפולים אישיים או פרטניים, טיפולים במים וטיפולי מגע, טיפולים בחשמל וטיפולים תנועתיים.

כיסוי ביטוחי פרטי

בשל העובדה שלא תמיד די בטיפול הרפואי הציבורי, גם בתחום הפיזיותרפיה ישנה אפשרות לרכוש ביטוחים רפואיים. מבטוחים שנזקקים לטיפולים יכולים להגיש תביעה למימון הטיפולים. כאשר מדובר בנפגעי תאונות דרכים, ישנה אפשרות להגיש תביעה לחברת הביטוח של הנהג הפוגע. למען הסר ספק, כאן הדברים אינם אמורים בביטוחים המשלימים של קופות החולים המכונים שב"ן (שירותי בריאות נוספים).

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.