ניתוחי עקמת לילדים בשיטת VBT

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

ילדים רבים עוברים טיפולי פיזיותרפיה המיועדים לסייע למתמודדים עם עקמת. עקמת היא תופעה נפוצה המתבטאת בעיוות בעמוד השדרה, הנראה כמו האות C או האות S. ברוב המקרים הזווית של החוליות היוצרות את העקמת ביחס לקו האמצע של עמוד השדרה, אינה משמעותית במיוחד. למעשה יתכן שהעיוות בעמוד השדרה כמעט ולא יורגש ולא יבוא לידי ביטוי בתסמינים כלשהם.

עם זאת, במקרים החמורים, העיוות עשוי להיות משמעותי ביותר ולגרום לקשיי תפקוד, חוסר סימטריה במנח הגוף ואף לבוא לידי ביטוי בכאבים.

כיצד מדרגים את חומרת העקמת?

הזווית שיוצרות החוליות היוצרות את העקמת ביחס לקו האמצע של עמוד השדרה, מגדירה את דרגת החומרה של העקמת. ברוב המוחלט של המקרים מדובר בעקמת מתונה שבה הזווית לא עולה על 20 מעלות סך הכול. לעומת זאת זווית של 40-25 מעלות, יוצרת עקמת המוגדרת כמתונה. במקרים נדירים יחסית, העקמת מוגדרת כחמורה והכוונה היא למקרים שבהם הזווית שיוצרות החוליות ביחס לקו האמצע של עמוד השדרה, גדולה מ-40 מעלות.

מה הוא הטיפול המוצע לסובלים מעקמת?

כפי שציינו, ברוב המקרים מאובחנת עקמת שאינה חמורה במיוחד. במקרים הנזכרים מעלה, הטיפול הנדרש אינו כולל התערבות כלשהי למעט מעקב רפואי אחרי התפתחות העקמת. זאת כיוון שבמקרים מסוימים העקמת עשויה להחמיר במהלך השנים. בהקשר זה ניתן לציין כי לרוב תינוקות הבאים לעולם עם עקמת, צפויים לסבול מעקמת חמורה יותר בהמשך החיים בהשוואה לילדים שפיתחו עקמת במהלך החיים.

במקרים אחרים יתכן שיוצע למטופל לעבור טיפולי פיזיותרפיה וכן לא אחת נעשה שימוש במחוך רפואי, שתפקידו לייצב את עמוד השדרה, לסייע לו להתפתח בצורה תקינה ולמנוע את החמרת העיוות. במקרים החמורים ביותר, כשלא ניתן להביא לשיפור באמצעים השמרניים, נכנסת לתמונה האפשרות הכירורגית.

כיצד מבוצע ניתוח לתיקון עקמת בילדים?

עד לפני כעשור, האפשרות הכירורגית כללה קיבוע של חוליות בעמוד השדרה באמצעות לוחית מתכת. הלוחית הייתה מוחדרת לעמוד השדרה בניתוח וקובעה באמצעות ברגים רפואיים. בשיטה זו, הנפוצה גם כיום, מונעים את התנועתיות של החוליות שיוצרות את העקמת וכפועל יוצא מכך, יוצרים לחץ רב יותר על החוליות שמעל ומתחת לאזור הניתוח.

החידוש המהפכני ביותר בתחום ניתוחי העקמת, בא לעולם לפני כעשור בלבד. למעשה מנתחם מעטים בלבד ברחבי העולם מיומנים בביצוע הניתוח החדשני ופורץ הדרך. השיטה החדשה נקראת VBT, ראשי התיבות של Vertebral Body Tethering.

במה שונה השיטה החדשה מהשיטה המסורתית?

ישנם הבדלים רבים בין השיטה החדשה לשיטה המסורתית, כשבראש ובראשונה השיטה החדשה לא מקבעת את חוליות עמוד השדרה זו לזו. תחת זאת, היא מגבילה את ההתפתחות של הצד הקמור בעמוד השדרה ומאפשרת לצד הקעור להתפתח בקצב מהיר יותר. השיפור במנח עמוד השדרה מורגש באופן מיידי לאחר הניתוח. עם זאת, ככול שחולפות השנים ועמוד השדרה ממשיך להתפתח, השיפור מורגש בצורה ברורה יותר ויותר.

כיוון שההשפעה של הניתוח משמעותית יותר בעמוד שדרה שממשיך להתפתח, הרי שהניתוח מתאים בעיקר לילדים הנמצאים עדיין בתקופת הצמיחה, כשהמועמד האידיאלי הוא ילד מגיל 10 ומעלה, שעדיין בשלב ההתפתחות. עם זאת, יתכן מאוד שניתן יהיה לנתח בשיטת VBT גם ילדים קטנים יותר וכן נערים שכבר סיימו את תקופת הצמיחה שלהם.

מה הם היתרונות של ניתוח בשיטת VBT על פני ניתוח לאיחוי חוליות?

היתרון המרכזי של הניתוח בא לידי ביטוי בכך שהוא לא פוגע בתנועתיות של עמוד השדרה. אי לכך, הוא לא גורם לחלוקה שגויה של עומסים על החוליות וכתוצאה מכך, הסיכוי לסיבוכים מאוחרים, נמוך יותר בהתאם. כמו כן במסגרת ניתוחי VBT נעשה שימוש בפחות התקנים רפואיים, מה שתורם גם כן לפרופיל סיבוכים פחות משמעותי.

בנוסף במסגרת ניתוחי VBT מבוצעים חתכים זעירים באזור בית השחי וזאת בניגוד לניתוחים לאיחוי חוליות, המותירים צלקות ברורות לאורך עמוד השדרה. מעבר לכל זה, ההחלמה מניתוח המבוצע בשיטת VBT, מהירה יותר באופן משמעותי בהשוואה לניתוחים המבוצעים בשיטה המסורתית לאיחוי חוליות.

היכן ניתן לעבור את הניתוח?

עד לאחרונה, ישראלים שרצו לעבור את הניתוח החדשני, נאלצו לטוס למרכזים רפואיים בעוךפ ולהשקיע הרבה מאוד כסף בהליך הרפואי. היום לעומת זאת, ישנה אפשרות לעבור את הניתוח המהפכני במרכז הרפואי האמריקאי AIMIS, הממוקם בניקוסיה, שבקפריסין.

זאת הודות לאחד המנתחים המובילים בעולם בביצוע ניתוחי VBT לתיקון עקמת בילדים, ד"ר דיוויד שוורץ, אחד המנתחים המובילים במרכז. ד"ר שוורץ הוא מומחה בעל שם עולמי בתחום ניתוחי העקמת, שפרסם מאמרים רבים בתחום ואחראי למספר פריצות דרך בנושא. המרכז הרפואי AIMIS ממוקם במרחק של 40 דקות טיסה מישראל בלבד. אי לכך, להורים לילדים הסובלים מעקמת, יש כיום אפשרות להעניק לילדיהם את הטיפול הטוב ביותר, מבלי להיגרר להוצאות גדולות במיוחד.

לאחר החזרה לארץ, המעקב לאחר הניתוח יתבצע על ידי ד"ר אייל ברבלק, מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה.

ד"ר דייויד שוורץ

ד"ר שוורץ הוא כירורג אורטופדי בעמוד השדרה. הוא מתמחה בניתוחי עמוד שדרה זעיר פולשניים וכן במקרים כירורגיים מורכבים.

בעל התמחות מיוחדת לניתוחי עמוד שדרה מורכבים בילדים.

 

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לאחר ניתוח עקמת

צרו איתנו קשר

אנחנו פה בשבילכם

Picture of גלית ברגר
גלית ברגר

פזיותרפיסטית מוסמכת (B.P.T) אשר עיקר המומחיות עוסקת בפגיעות בשרירים ובשלד, פגיעות ספורט וליקויי יציבה שאינה נכונה.

גלית ברנר, פיזיותרפיסטית מוסמכת ומאמנת כושר אישית, בוגרת בית ספר לפיזיותרפיה (B.P.T) – פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט.

מוסמכת כמאמנת כושר אישית ומוסמכת מטעם מכון וינגייט.